Těším se na návštěvu Noir Film Festivalu říká patronka Daniela Kolářová

Těším se na návštěvu Noir Film Festivalu říká patronka Daniela Kolářová

Tisk

DanielaK01„Zase nestihnu všechno, co jsem si naplánovala", říká stále aktivní herečka Daniela Kolářová, která se chystá i letos navštívit Noir Film Festival, na kterém se jako jeho patronka objeví už potřetí. Jak momentálně tráví léto, čemu se kromě festivalu věnuje a jak vzpomíná na dobu natáčení svých kultovních filmů?


Paní Kolářová, jak trávíte léto?

Jsem momentálně u lesa, sázím, přesazuji, a prázdninové dny se krátí. Zase nestihnu všechno, co jsem si naplánovala. Moje hlava řeší úplně jiné věci než pracovní povinnosti, ale diář vyhrožuje termíny natáčení seriálu Zlatá labuť a dalšími novými povinnostmi, včetně divadelních představení. A také se těším na návštěvu NOIR FILM FESTIVALU, tuším, že potřetí. Jsem zvědavá na nabídku filmů.

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová na Noir Film Festivalu

A když si vzpomenete na filmy, ve kterých jste hrála, jaký byl rozdíl v zákulisí natáčení třeba v 70. letech a dnes?

V zázemí rozdíl nebyl, ale technika natáčení se vylepšila, velikost kamer a jejich ovládání je menší a dokonalejší. A scénáristé i režiséři se nemusí obhajovat před cenzurními komisemi.

Proč jste se vlastně rozhodla stát se herečkou, co vás k tomu motivovalo? Byl to vždycky váš sen?

Když jsem se na střední škole definitivně rozhodla dělat zkoušky na DAMU, byla to doba „zlatých šedesátek” , kdy vycházely knihy dosud zakázaných autorů, a v divadlech i ve filmové branži se uvolňovala cenzura. Bylo toho tolik, co všechno číst a vidět! Divadlo mne okouzlovalo mimo jiné také proto, že obsah her prožíváte společně s diváky, z jejich reakcí dostáváte okamžitou odpověď, zda si rozumíme, nebo ne. A dodnes si herci po představení říkají: „Dneska byli bezvadní lidi". V životní i divadelní praxi nám nevychází všechno tak, jak bychom si přáli, ale musíme se o to znova a znova pokoušet.

Takže sen být herečkou jsem si splnila, ale občas to i bolelo. Jako v osobním životě. Záleží na mnoha okolnostech. Když se ohlédnu zpět, měla jsem velké štěstí. Potkala jsem více kvalitních lidí než těch druhých, a to mi umožnilo s nimi jak v divadle, tak ve filmu pracovat.

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová jako patronka filmového festivalu

A jakou roli jste měla nejraději?

Neumím přesně říci, která role byla ta nejlepší, vždycky záleží na obsahu her nebo scénářů a podtrhuji, že na režisérech, režisérkách, ve filmu plus na kameramanovi.

A co život, který nebyl před kamerou? Co bylo pro vás nejdůležitější?

To co bylo pro mne vedle profese důležité, byla rodina. A teď, kdy jsou synové dospělí, jsem závislá na přírodě. Je to veliký dar, zázrak, který potřebuje naši pozornost a péči.

 

Pozvánka na Noir Film Festival

nff 2023 banner mail 427x182 D

Fotografie: NFF


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Josef Vlášek: „Všechny postavy jsou skutečné!“

Vlasek perexSe spisovatelem Josefem Vláškem jsme hovořili o jeho nejnovější knize „Běž domů, Ivane“, která vychází v nakladatelství Brána. Pokud máte rádi laskavé a svižné vyprávění v duchu knih Karla Poláčka, sáhněte po této půvabné novince....

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej NeffOndřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou kni...


Literatura

Evropa, náš domov

evropa nas domov 200V říjnu vyšel pod hlavičkou nakladatelství Albatros zajímavý knižní projekt s názvem Evropa, náš domov, který má čtenářům přiblížit nejrůznější aspekty starého kontinentu z mnoha úhlů. Hlavně o historii, přírodě i kultuře se ...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

ČT nachystala nový kanál pro děti a na něm Děsivé dějiny

Desive dejiny CTD 200Česká televize už láká zájemce jak na kanál speciálně sportovní, tak speciálně zpravodajský. Na konci srpna zprovoznila další, určený především dětem: ČT :D (a ponechme stra...