První myšlenka na psaní přišla v okamžiku, kdy jsem si přečetl Harryho Pottera

První myšlenka na psaní přišla v okamžiku, kdy jsem si přečetl Harryho Pottera

Tisk

Aleš NovotnýAleš Novotný je mladý spisovatel, který se hodně zaměřuje na psaní pro mladé. Jak sám uvádí, je to zřejmě proto, že sám psal už od třinácti let a spousta jeho prvních spisovatelských pokusů vzniklo právě v období jeho vlastního dospívání. Přečtěte si náš rozhovor s tímto autorem a zasoutěžte o jeho novou knihu Rty s příchutí vína, odkaz na soutěž najdete v závěru rozhovoru.

Kdy jste vlastně začal psát?

První myšlenka toho, že něco sám napíšu, přišla v okamžiku, kdy jsem si přečetl Harryho Pottera. Ten příběh mě natolik nadchl a ohromil, že jsem zatoužil napsat něco vlastního. A moje úplně první pokusy o psaní v těch zhruba třinácti letech byly v tomhle duchu, takže převážně dětská fantasy. Svou úplně první dokončenou knihu, dneska by se řadila do middle grade fantasy, jsem napsal ve čtrnácti letech, tehdy ještě do sešitu s tvrdými deskami, aby to co nejvíc připomínalo knihu, později jsem text přepisoval do počítače a samozřejmě upravoval. Nikdy jsem tuto knížku nikam neposlal. Předtím ale, než jsem přelouskal první čtyři díly Harryho Pottera (víc jich tehdy nebylo vydáno), jsem čtení příliš neholdoval, teprve po přečtení oné fantasy senzace jsem si ho zamiloval a později začal číst další a další knihy.

Máte ještě další spisovatelské vzory?

Neřekl bych, že mám vyloženě spisovatelský vzor, to ne, ale dodnes rád čtu J. K. Rowlingovou, nebo třeba Jo Nesba, Tanu Frenchovou, Gillian Flynnovou, respektive tyhle autory jsem dříve hodně vyhledával a tak nějak knihy vybíral na základě spisovatelů, jejichž díla mě nadchly. V posledních letech čtu ale prakticky všechno, co mě nějak zaujme, a málokdy se dívám, kdo knihu napsal. V posledních letech se zaměřuji hlavně na prózu nebo contemporary, ať českých či zahraničních autorů. Mou nejoblíbenější knihou je Malý život, kterou napsala Hanya Yanagihara a která mě naprosto uchvátila a emočně vysála. Nebo mám hodně rád díla Fredrika Backmana.

Láska ke knihám a literatuře se utváří a rozvíjí také když rodiče svým dětem čtou, kdo četl vám? Jaké knihy jste miloval v dětství? A vy už dnes také čtete svým dětem?

Mně osobně rodiče nebo kdokoliv jiný nikdy nečetl. Táta s mámou mně a mojí sestře kupovali knihy jenom sporadicky (většinou jsme nějaké dostali na Vánoce), a mám pocit, že v naší rodině to bylo spíše naopak. Já a moje sestra, která je vášnivá čtenářka, jsme ovlivnili rodiče natolik, že teď, i když předtím prakticky vůbec nečetli, dneska mají vlastní knihovničky a čtou poměrně hojně. V dětství jsem tudíž žádné oblíbené knížky neměl, můj zájem o čtení a psaní opravdu přišel až s nástupem Harryho Pottera na knižní trh.

Děti žádné nemám, takže nemám komu předčítat, ale myslím si, že kdybych děti měl, určitě jim předčítám a vedu je ke čtení, ale samozřejmě, pokud bych naznal, že je čtení nebaví, rozhodně bych je do toho nenutil a spíše se snažil rozvíjet aktivity, o něž by zájem projevily.

O čem je vám nejbližší psát? Čerpáte přímo z vlastního života?

Čerpám tak nějak ze života, jsem takový pozorovatel, mnohdy sleduju lidi ve svém okolí, poslouchám jejich příběhy, a často mi něco utkví v hlavě, a to se pak pojí s mým vnitřním světem, na základě čehož vzniká příběh. Občas taky píšu o tom, co se řeší ve světě, zajímají mě aktuální témata, která společností rezonují. Zároveň se nechávám inspirovat i jinými příběhy, ať už z knížek, filmů nebo seriálů, což si myslím, že dělá většina autorů. Je to zkrátka takový mišmaš všeho možného, co utváří moje knihy.

Proč zrovna žánr young adult?

Ani sám nevím, proč jsem se pustil zrovna do young adult a nepsal třeba vyloženě rovnou pro dospělé čtenáře nebo případně například pro děti. Ale myslím si, že to bylo tím, že sám jsem byl v době, kdy jsem svou první vydanou knihu psal, ještě tak trochu young adult (i když v mém případě to byl spíš už new adult), tak nejspíš proto. Postupem času, jak sám stárnu, stárnou i moje postavy.

Co chystáte do budoucna, co je vaším snem, cílem?

Do budoucna nechystám nic zvláštního, rád bych dál vydával svoje knihy, pokud o ně bude zájem, a dostal se možná do většího čtenářského vědomí.

Aleš Novotný

Aleš Novotný (*1990)

Vystudoval Střední školu pro knihkupce a nakladatelské pracovníky v Brně a později i obor geologie na Masarykově univerzitě. Psaní se věnuje od svých třinácti let. Je autorem prvního českého young adult thrilleru Pamatuj na smrt, heavy contemporary young adult thrilleru Zvěsti a také spoluautorem bestsellerové povídkové sbírky Nejkrásnější dárek. V nakladatelství Cosmopolis vydal v roce 2021 psychologické drama s prvky krimi Šepot v bouři, svou první knihu pro dospělé čtenáře. Dále napsal krimi thriller To přichází děsy a přispěl též do e-zinu Sententias s povídkou Bez milosti. Více o něm najdete na jeho Instragramu www.instagram.com/novotnyalda.

Pokud si chcete zasoutěžit o novou knihu Aleše Novotného Rty s příchutí vína, podívejte se do naší rubriky soutěže: https://www.kultura21.cz/souteze/25576-soutez-o-knihu-rty-s-prichuti-vina

Přečíst si můžete také naši recenzi Alešovy knihy Já, smrt: https://kultura21.cz/literatura/25116-ja-smrt-recenze


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

BU-FU: „Přátelství na hudebním poli jsou základem všeho.“

BU FU 200K rozhovoru jsme si přizvali skupinu BU-FU, která nedávno vydala nové CD s názvem Buy Us Fuck You. Dozvíte se spoustu zákulisních informací o vzniku tohoto počinu, ale také o tom, jaké je mít v dnešní době kapelu a co...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Tanečník Jan Onder: „Společenské tance jsou těžké všechny, jsou ale krásné, protože je to pro dva!”

Onder kurzy 200Dnes vám přinášíme rozhovor s mladým charismatickým živlem Janem Onderem, jehož vášní je tanec. Se svou životní partnerkou Lucií Hunčárovou patří do elitní skupiny nejlepších tanečních párů u nás, často reprezentují Českou ...


Literatura

Ciro Marchetti a Orákulum vizí probudí víc než smysly

orakulum vizi tarotCiro Marchetti  je autorem mnoha karetních bestsellerů a Orákulum vizí jeho vlastní tvorbou. Sám za sebe vytvořil knihu a sadu 52 karet a poprvé můžete nahlédnout přímo hodně pod pokličku jeho vlastního tvoření.  Mnohé již...

Divadlo

Na podzim do divadla: Divotvorný hrnec

divotvorny hrnec 200O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Jedním z tipů je Divotvorný hrnec v podání Městského divadla ...

Film

Demolition Man: Předzvěst naší budoucnosti?altFilm Demolition Man je velmi propracovaným ztvárněním příběhu o vnímání zločinu, sexu a násilí v nedaleké budoucnosti. S hlavními hrdiny se vydáváme do města, kde je každý aspekt všedního života čistý a dobrý.