Tři sestry, které zasáhly do novodobé politiky Číny

Tři sestry, které zasáhly do novodobé politiky Číny

Tisk

velkamalaruda sestra perexTři sestry z rodiny Sung se nesmazatelně zapsaly do dějin novodobé Číny. Nejstarší Aj-Ling (1888–1973) se provdala za muže, který byl ministrem průmyslu, krátce i předsedou vlády Čínské republiky a rovněž guvernérem Čínské centrální banky. Po komunistickém převratu se ona i její manžel odstěhovali do Ameriky.

 

Prostřední sestra Čching-ling (1893–1981) se provdala za Sunjatsena, zakladatele Kuomintangu, našla zalíbení v komunistické ideologii a za vlády Mao-ce tunga se zařadila k pŕedním funkcionářům strany. Nejmladší sestra Mej-ling (1898–2003) se provdala za generála Čankajška. Během druhé světové války pomáhala Spojencům v boji proti Japoncům a v čínské občanské válce stála po boku svého manžela v čele protikomunistické opozice. Když vznikla Čínská lidová republika, přestěhovala se na Thaj-wan a stala se první dámou svobodné Číny. Když její manžel zemřel, přesídlila do New Yorku, kde zemřela ve věku 105 let.


Nová kniha od autorky Divokých labutí
Knihu Velká sestra, malá sestra, rudá sestra napsala Jung Chang, která pochází z Číny, avšak již od roku 1978 žije ve Velké Británií. Ve svých knihách se věnuje převážně čínské historii. V České republice zatím vyšly její knihy Mao: Příběh, který možná neznáte a Divoké labutě.


Čínská politika i osobní příběhy tří sester
Hlavním tématem knihy jsou životní cesty tří sester. Autorka sleduje jejich osudy od narození a pokračuje jejich rodinným zázemím a pobytem v Americe, manželstvím a vlivem na věci veřejné. Vykresluje také dramatické zvraty v jejich vztazích i v pozdějším životě a doprovází je na jejich životní cestě až do samotného konce. Na to, kým se tyto dívky staly, však měly velký vliv i události, které se odehrály před jejich narozením, a tak se první kapitoly věnují revolucionáři Sunjatsenovi, lidem kolem něj a otci dívek, který byl Sunjatsenovým podporovatelem. Na pozadí toho všeho probíhá dramatická proměna tradiční monarchie na zemi, kterou známe dnes.


Protože se dívky pohybovaly v blízkosti významných lidí a samy se významnými staly, najdete v knize spoustu překvapivých informací nejen o těchto lidech, ale i historii a politice Číny. Autorka má téma dokonale nastudované, o čem svědčí i dlouhý seznam zdrojů, ze kterých čerpala. Autenticitu knize dodala nejen citacemi dopisů, ale i množstvím černobílých fotografií. Nechybí ani historická mapa. Knihu tak lze směle zařadit mezi kvalitní literaturu faktu, po které mohou bez obav sáhnout nejen čtenáři, kteří mají zájem o novodobé čínské dějiny, ale i milovníci netradičních a dramatických životních příběhů.

velkamalaruda sestra

VELKÁ SESTRA, MALÁ SESTRA, RUDÁ SESTRA
Autorka: Jung Chang
Originální název: Big Sister, Little Sister, Red Sister
Překlad: Kateřina Brabcová
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 400

Hodnocení: 100 %

https://www.ikar.cz/
www.knizniklub.cz/knihy/444464-velka-sestra-mala-sestra-ruda-sestra


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Monika Valentová: „Bojím se asi tak desetkrát denně“

monika valentova 200Monika Valentová vloni vydala tři knihy pro děti. Zdá se, že snad zanevřela na dospělé čtenáře. Po skvělých sbírkách povídek Hafni! a jiné povídky, Mrkev pro vězně a Nelidské zdroje, které napsala pod dívčím jménem Petrlová, si teď...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Will Bowen: Příběhy štěstí

pribehy stesti 200Čtěme, vnímejme, a přemýšlejme nad tím, co se tu laskavě a tiše nabízí v příbězích… a tak můžete přijít k různým zjištěním…

...

Literatura

Stewart Pearce, Richard Crookes: Andělé Atlantidy – fascinujícím způsobem zpracované dílo!

Andele Atlantidy 200Každá ze 44 nádherně provedených vykládacích karet představuje určitý vzkaz archandělů Atlantidy. Karty zobrazují archanděly, kteří vám přinášejí lásku a moudrost, jako světelná tělesa ve tvaru koule

Divadlo

Dalším hitem brněnského Buranteátru je bezpochyby Pán s kaméliemi

pan s kameliemi plakat 200Říkáte si, že vás nemůže v divadle nic překvapit? Chcete od večera stráveného ve společnosti lidí jdoucími za kulturou něco víc než samotný děj představení a jde vám i o celkový zážitek, než o pouhý dojem ze shlédnuté...

Film

Skandinávská filmová série Oddělení Q je zpět. Pátý díl Marco zamíří do českých kin na začátku srpna

DMarco 200o českých kin se 5. srpna vrátí populární filmová série Oddělení Q, která vzniká podle knižních bestsellerů dánského autora Jussiho Adler-Olsena. Stejně jako v sérii knižní i v kinech bude pátým dílem film s názvem Marco. Tým detektivů v čele s Carl...