Tři sestry, které zasáhly do novodobé politiky Číny

Tři sestry, které zasáhly do novodobé politiky Číny

Tisk

velkamalaruda sestra perexTři sestry z rodiny Sung se nesmazatelně zapsaly do dějin novodobé Číny. Nejstarší Aj-Ling (1888–1973) se provdala za muže, který byl ministrem průmyslu, krátce i předsedou vlády Čínské republiky a rovněž guvernérem Čínské centrální banky. Po komunistickém převratu se ona i její manžel odstěhovali do Ameriky.

 

Prostřední sestra Čching-ling (1893–1981) se provdala za Sunjatsena, zakladatele Kuomintangu, našla zalíbení v komunistické ideologii a za vlády Mao-ce tunga se zařadila k pŕedním funkcionářům strany. Nejmladší sestra Mej-ling (1898–2003) se provdala za generála Čankajška. Během druhé světové války pomáhala Spojencům v boji proti Japoncům a v čínské občanské válce stála po boku svého manžela v čele protikomunistické opozice. Když vznikla Čínská lidová republika, přestěhovala se na Thaj-wan a stala se první dámou svobodné Číny. Když její manžel zemřel, přesídlila do New Yorku, kde zemřela ve věku 105 let.


Nová kniha od autorky Divokých labutí
Knihu Velká sestra, malá sestra, rudá sestra napsala Jung Chang, která pochází z Číny, avšak již od roku 1978 žije ve Velké Británií. Ve svých knihách se věnuje převážně čínské historii. V České republice zatím vyšly její knihy Mao: Příběh, který možná neznáte a Divoké labutě.


Čínská politika i osobní příběhy tří sester
Hlavním tématem knihy jsou životní cesty tří sester. Autorka sleduje jejich osudy od narození a pokračuje jejich rodinným zázemím a pobytem v Americe, manželstvím a vlivem na věci veřejné. Vykresluje také dramatické zvraty v jejich vztazích i v pozdějším životě a doprovází je na jejich životní cestě až do samotného konce. Na to, kým se tyto dívky staly, však měly velký vliv i události, které se odehrály před jejich narozením, a tak se první kapitoly věnují revolucionáři Sunjatsenovi, lidem kolem něj a otci dívek, který byl Sunjatsenovým podporovatelem. Na pozadí toho všeho probíhá dramatická proměna tradiční monarchie na zemi, kterou známe dnes.


Protože se dívky pohybovaly v blízkosti významných lidí a samy se významnými staly, najdete v knize spoustu překvapivých informací nejen o těchto lidech, ale i historii a politice Číny. Autorka má téma dokonale nastudované, o čem svědčí i dlouhý seznam zdrojů, ze kterých čerpala. Autenticitu knize dodala nejen citacemi dopisů, ale i množstvím černobílých fotografií. Nechybí ani historická mapa. Knihu tak lze směle zařadit mezi kvalitní literaturu faktu, po které mohou bez obav sáhnout nejen čtenáři, kteří mají zájem o novodobé čínské dějiny, ale i milovníci netradičních a dramatických životních příběhů.

velkamalaruda sestra

VELKÁ SESTRA, MALÁ SESTRA, RUDÁ SESTRA
Autorka: Jung Chang
Originální název: Big Sister, Little Sister, Red Sister
Překlad: Kateřina Brabcová
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 400

Hodnocení: 100 %

https://www.ikar.cz/
www.knizniklub.cz/knihy/444464-velka-sestra-mala-sestra-ruda-sestra


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Tara Fuki: „Pořád se dokážeme navzájem příjemně a vtipně překvapovat“

TaraFuki 200Violoncellové duo Tara Fuki tvoří zpívající violoncellistky Andrea Konstankiewicz-Nazir (ex BOO, ex Rale, Kubilai Khan Investigations) a Dorota Barová (Vertigo, Kuzmich Orchestra, DoMa Ensemble, hostuje např. v kapele Anety Langerové, ex Cho...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Oslava dialógu v živote človeka

Ja a ty perexKniha zaoberajúca sa mystickým poňatím okolitého sveta jednotlivcaa sa sústreďuje na tri pojmy Ja – Ty – Ono. Čo jednotlivé slová znamenajú v kontexte k svetom ostatných ľudí a k Bohu, rozoberá Buber ako základnú tému celej knihy.


Literatura

Vášeň a přítomnost, skutečná erotická intimita

Vášeň a přítomnostJe to návod na vztah, aby z něj nezmizela intimita a důvěra. Autorka Maci Daye je sexuální terapeutka a v knize vychází ze svých zkušeností, které načerpala při svých populárních workshopech Vášeň a přítomnost.

...

Divadlo

RADIO TYGR odvysílá živě rozhlasové hry, rozhovory i koncert kapely DebbiLove

RADIO TYGR 200Divadelní soubor Tygr v tísni připravuje další živé vysílání online RADIA TYGR z Divadla VILA Štvanice. V sobotu 30. 1. mezi polednem a půlnocí nabídne poslouchačům atraktivní rozhlasový program pro dospělé i pro děti. Těšit se mohou na aut...

Film

Svou kariéru, která měla na začátku mezinárodní lesk, bral herec Ivan Palúch s nadhledem

ivan paluch perexByl jen jeden slovenský herec, který v roce 1969 kráčel na festivalu v Cannes po červeném koberci a který tam byl tehdy zastoupen hned třemi filmy - českým snímkem Markéta Lazarová, kde měl roli A...