V životě není tak snadné se přesadit

V životě není tak snadné se přesadit

presazena 200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Přesazená s podtitulem Jak nechat život znovu bujet, která potěší nejednoho pěstitele pokojových rostlin.

 

 

 

Hrdinkou knihy je novinářka Alice Vincentová, která se najednou octne bez partnera a musí se s tím nějak vyrovnat. Kromě vztahových problémů řeší také bydlení, protože se s bývalým partnerem střídají o byt. Zpočátku má pocit, že musí všechno dohnat, užívá si nezávaznosti a nejrůznějších sedánků s přáteli, poté se sbližuje s Mattem a především se zamilovává do rostlin. Často vzpomíná na dědečkovu zahradu a na balkoně si buduje svou vlastní. Má zde pokojové rostliny i bylinky, které jsou jí velkou útěchou.

Čtenáři sledují Alici od června do května. Na jednu stranu se může jednat o generační výpověď (dost často je zde zmiňováno, jak to mileniálové nemají lehké, s čím se musí potýkat a podobně), nebo klasický román, na druhou na stránkách najdete také hodně zajímavostí o rostlinách, a to mnohdy až z historického hlediska.

„Rostliny, které Clusius pojmenoval Auricula ursi a Auricula uris II, tam rostly divoce. Vlámský botanik Carolus se sice více proslavil svou prací s tulipány, podařilo se mu nicméně přimět k růstu i tyto prvosenky. Podle toho, ke které verzi příběhu se kloníte, si je buď vzal domů na univerzitu v Leidenu, nebo je rozdal svým akademickým přátelům z celé Evropy, stejně jako o staletí později předávala Pilea pepermiodes. Ve skutečnosti byl Clusius takovým fanouškem zahrádkářských výměn, že aktivně brojil proti přehnané spotřebě rostlin. „K čertu s tím vším prodáváním,“ poznamenal v roce 1594 rozčíleně.“ (str. 195)

S Alicí jsem se během čtení nedokázala ztotožnit, a to i přesto, že jsme podobně staré. Často mi přišla jen neuhovená a věčně nespokojená. Ačkoliv sama zbožňuji pokojovky a zahradničení, tak mě pasáže o rostlinách nebavily a občas jsem je přeskakovala. Více mě zajímaly dějové linky týkající se začínajícího vztahu, ale ani těch nebylo mnoho a mě tak kniha vůbec neubíhala. Možná mě zastihla jen ve špatném rozpoložení a knižní konkurenci thrillerů, ale nějak jsem ji zkrátka nedokázala docenit a měla dojem, že je toho v ní až moc na úkor čtivosti.

Alice Vincentová je novinářka, redaktorka a spisovatelka. V současné době působí v nakladatelství Penguin Books. Dříve pracovala v kulturní redakci britského deníku The Telegraph, kam také od roku 2014 pravidelně píše sloupky o městském zahradničení. Debutovala v roce 2017 knihou How to Grow Stuff (Jak pěstovat věci).

presazena

Přesazená
Jak nechat život znovu bujet
Autor: Alice Vincentová
Překlad: Tereza Rotterová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 368
Hodnocení: 60 %

https://www.hostbrno.cz/presazena/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Snažím se hledat témata, která souvisí se společenským děním“, říká režisér David Šiktanc

siktanc perexŠvandovo divadlo uvedlo premiéru hry ze 70.let na motivy románu Heinricha Bölla, která je díky svému kontroverznímu tématu poplatná i dnešní době. Co o ní říká její režisér David Šiktanc a co by podle něj měli diváci brát na zřetel?...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

2001Kdysi to byla chlouba prosperujícího podniku i české architektury, dneska je to dům pro opuštěné lidi na okraji společnosti. Je za plotem a není za plotem, nikdo se o ty, kdo v něm žijí, nezajímá, nikdo se nezajímá ani o něj. Jen chátrá. Pak přijde nadšený mlad...


Literatura

„Knihovna diskutuje se zaměřuje na knihy, které jsou v naší knihovně populární,“ říká její „máma“ Květa Strejčková

knihovna diskutuje 200Knížek není nikdy dost, říkají ti, kterým se písmenka vtiskla pod kůži a čtení je pro ně droga. Jak si ale vybrat. Přeplněné pulty a police v knihkupectvích, spousta PR článků, upoutávek, ale doporučení poskrovnu. Přitom na d...

Divadlo

Nora, osekaná, Helmerová

nora uvodkaHenrik Ibsen a jeho Nora (původně Domeček pro panenky) patří k divadelní klasice. Hra byla napsaná před více než sto lety, ale její téma – postavení žen ve společnosti - je živé dodnes. Inscenace brněnské Reduty (Národní divadlo Brno) přijela v p...

Film

Akira Kurosawa a jeho filmy

kurosawa 1Je zajímavé, že z klasiků japonské kinematografie je u nás nejvíce a vlastně jako jediný znám právě Akira Kurosawa. Naproti tomu tvůrci jako Kaneto Šindo, Jasudžiro Ozu nebo Kendži Mizoguči, jakkoli též celosvětově uznávaní, jsou u nás pomíjeni. Na roz...