Na začátku malá lež, na konci zlomení lidé

Na začátku malá lež, na konci zlomení lidé

Tisk

Zlomeni lide perexLucy Kingová může slavit! Po náročném plánování konečně unikla z nejhoršího vztahu svého života a teď je připravená na nový začátek. Nové město, nový domov, noví přátelé! Co by se mohlo pokazit?

 


Vera a John, Lucyini noví sousedé, jsou milí, empatičtí, laskaví a přátelští. Jsou jako rodina, která jí chybí. Když se John ocitne v ohrožení kvůli pomluvám, které se o něm šíří, začne všechno nasvědčovat tomu, že tenhle sympatický manželský pár z Lucyina života brzy zmizí. To však Lucy nehodlá dopustit a aby o své přátele nepřišla, přistoupí na jejich šílený plán a rozhodne se kvůli nim lhát. Měla to být jen jedna malá lež… ale skončilo to smrtí.


Na útěku před manipulativním partnerem
Knihu Zlomení lidé napsala americká spisovatelka Leah Konen, kterou čeští čtenáři znají díky knihám Láska a jiná vykolejení nebo Jsem romantik, ale léčím se.


Příběh je psaný v ich-formě a jeho vypravěčkou je samotná Lucy, která se zaměřuje na dvě témata. Tím prvním je snaha začít nový život, která se prolíná se vzpomínkami na jejího manipulativního partnera. Ze začátku není úplně jasné, proč je Lucy na útěku, víte jen o tom, že měla nějaký problémový vztah. To, co ve vztahu zažívala, je odhalováno postupně, což dodává knize tajuplnou atmosféru. Když se ukáže, co byl Lucyin expřítel vlastně zač, začne z jejího strachu opravdu mrazit.


Druhým tématem jsou Lucyini sousedé John a Vera, s nimiž rychle navázala blízký vztah.


Několik nelogičností a překvapivý závěr
V první polovině příběhu zarazí několik nelogičností. Proč Lucy odcestovala zrovna do města, které navštívila se sestrou svého expřítele? Nebylo by rozumnější odjet na nějaké místo, které by expřítel neměl šanci vypátrat, protože by k němu nevedly žádné stopy? A proč se tak rychle upnula na Johna a Veru? Měla za sebou vztah, který ji ukázal, že nemůže věřit ani těm nejbližším, tak jak je možné, že hned po příjezdu věnovala svou důvěru úplně cizím lidem?


V druhé polovině dojde na realizaci šíleného plánu, který měl pomoct Johnovi, Veře i Lucy. Když se stane tragédie, celý děj se zamotá a odrazu přestane být jasné, kdo říká pravdu a kdo lže. Na světlo světa vycházejí nová odhalení, která vás donutí přehodnotit všechno, co jste si mysleli. Vztahy se vyhrocují, napětí narůstá a jeden dějový zvrat střídá druhý, ale totožnost pachatele zůstává tajemstvím až do samotného konce. Jeho odhalení však příběh neukončuje, protože po něm následuje poslední zvrat, kterému kniha vděčí za neotřelý závěr.


Protože je druhá polovina knihy dokonale promyšlená a propracovaná, vyplatí se občasné nelogičnosti ignorovat a pokračovat ve čtení. Jako celek je totiž kniha skutečně fascinujícím příběhem, jehož pointa vás nenechá lhostejnými.

Zlomeni lide

ZLOMENÍ LIDÉ
Autorka: Leah Konen
Originální název: All The Broken People
Překlad: Petr Bokůvka
Žánr: thriller
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 336

Hodnocení: 85 %

www.ikar.cz
www.knizniklub.cz/knihy/385195-zlomeni-lide


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

„Inspiraci nacházím v každodenním životě,“ říká Daniel Barták, který uspěl v naší literární soutěži u poroty i čtenářů

daniel bartak literarni soutezNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Smršť: thriller, který graduje jako sněhová bouře

altMůže dům postavený z kamenů, které byly kdysi dávno součástí kaple, a z trámů, po nichž se zoufale natahovali umírající námořníci, než se nad nimi zavřelo moře, přinést někomu štěstí? Brněnské nakladatelství MOBA přišlo na trh s novým románem z pera mistra seversk...


Literatura

Jo Nesbø a jeho Netopýr

Netopyr 200Detektivky severských autorů – současný hit u čtenářů. Můžeme sice spekulovat, čím se staly oblíbenými, ale já osobně raději přijímám fakt, že tomu tak prostě je. Sama mám vlastně jasno: jsou to detektivky, které jen neřeší zapeklitý případ, větši...

Divadlo

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na sl...

Film

Národní filmový archiv se představuje

generaceNárodní filmový archiv (dále NFA), jemuž lze zazlívat jedině to, že dosud nenakutal dějiny národní kinematografie, což se pravidelně děje nejen u našich sousedů (a na Slovensku už v druhém rozšířeném pojednání), vedle přehledných katalogů filmové tvorby...