Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Tisk

Pavel Karoch - archiv Pavel KarochNa svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Odmalička jste rád kreslil a hrál fotbal. Láska k oběma disciplínám vám zůstala. Jak jste prožíval svá dětská léta? Již tehdy jste chtěl být fotbalistou?

Já jsem to, asi jako všechny děti dlouho nevnímal, že chci být fotbalistou. Dělal jsem, co mě bavilo. Dokonce si pamatuji, jak jsem asi v 15 letech dostal první peníze za fotbalový zápas. A měl jsem paradoxně divný pocit, že mně tu radost vzali. Do té doby jsem to dělal pro zábavu a teď to začínám dělat pro peníze… a ve 30 letech jsem mladým spoluhráčům záviděl radost, se kterou fotbal hrají, zatímco pro mne to už dávno bylo jen zaměstnání.

archiv PAvel Karoch - Pavel s manželkou Gabrielou

Fotbalu jste se věnoval intenzivně a v mládežnickém věku jste dosáhl několik úspěchů. V letech 1982 až 1991 jste jej hrál za prvoligový klub Dukla Praha. Na svém kontě máte 130 zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž jste dal 11 gólů. Čím byl fotbal v té době tak jedinečný, že jste mu zasvětil svůj profesní život?

Dovolím si doplnit, jsem 2x mistr Kostariky 91/2 a jednou mistr střední Ameriky, což je jejich Liga mistrů. Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát. Výsledek nejde předvídat a každý zápas je výzva. To mě bavilo.

archiv Pavel Karoch

A svoji profesionální hráčskou kariéru jste ukončil v roce 1992 v kostarickém klubu LD Alajuelense. Jak na svou dráhu profesionálního fotbalisty vzpomínáte? Bylo těžké se s ní rozloučit?

Ještě jsem hrál rok v Izraeli za Ashkelon… Potom mně už nedovolilo dál pokračovat tělo. Stále jsem přemáhal bolest, nebo byl zraněný. Pamatuji si den, kdy jsem si řekl dost. Paradoxně jsem pocítil obrovskou úlevu.

Co vás přivedlo k napsání scénáře naučného filmu s fotbalovou tematikou Fotbalová škola – Jak se stát velkým hráčem, jehož jste také režisérem?

No říkal jsem si, že je škoda, že jsem na spoustu věcí musel lopotně přijít pozdě sám, a že mohu ostatním předat, co jsem se z fotbalu naučil, aby se oni mohli rychleji posunout dopředu.

Řadu let jste působil jako fotbalový expert a spolukomentátor fotbalových zápasů v České televizi, čehož jste si velice vážil. Co vám těch plodných dvanáct let dalo? Bylo těžké nechat komentování, které vás bavilo?

Spolukomentování jsem dělal 15 let a ohromně mě obohatilo. Nejvíc mě na tom bavil souboj o co nejpřesnější nejoriginálnější vyjádření – formulaci každé situace na hřišti, odehrávající se na lince času. Největší výzva a cena je, že ten komentář je jedinečný a autentický, nejde vzít zpět a pravidlo zní, nesmíš nudit, to raději mlč.

 archiv Pavel Karoch - s rodinou

Již několik let spolu s manželkou, dcerou a synem vedete pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp. Vaše manželka Gabriela Filippi, která založila Léčivé divadlo, vede herectví, dcera Sofie tanec, syn Gabriel parkour a vy fotbal. Jaký je o Multi Art Camp zájem?

Camp byl vytvořen, jako podpora nápadu dcery Sofie. Byl to projekt, který dětem nabídl alternativu k času trávenému na mobilech a počítačích. Pochopili jsme, že zákazy negativně ovlivňují naše vztahy a tak jsme pracovali na programu, který by přirozeně ubral čas strávený na „čertových krabičkách….“ O camp je obrovský zájem, musíme se zabývat rozšířením kapacit. Naše motto je: Uměním nejlépe poznáš a rozvineš sám sebe.

Sofie a Gabriel - děti Pavla Karocha a Gabriely Filippi - archiv Pavel Karoch

Fotbal je stále vaší sportovní láskou a od malička jste k němu vedl také syna. Měl jste v tomto oboru jako kluk nějaký vzor a dnes máte nějakého nadaného fotbalového hráče, kterému fandíte?

Dokud měl Gabriel zájem, předával jsem mu všechno, co jsem si osvojil. Ale ukázalo se, že jeho zájem je širší než jen zaměření na fotbal. A nebyl ochoten mu věnovat všechen čas a energii. Mně se líbilo hodně hráčů: Kempes, Batistuta, Maradona, nyní Neymar. Z našich byl geniální Vízek…

Věnujete se nejen sportu, ale i své další lásce již od dětství a to kreslení. Také grafice a malování portrétů. Proč právě portréty?

Mám rád lidi, i když mě někdy unavují. Od malička mě bavilo je pozorovat. Ve tváři se odráží vše…

archiv Pavel Karoch - obrazy

Jak rád trávíte chvíle volna? Dočetla jsem se, že rád meditujete, cestujete, baví vás filozofie …

Myslím, že velmi důležité je také nic nedělání, což je vlastně podstatou meditace. Hluboké nic nedělání. Rád se také jen tak dívám na moře, do korun stromů, nebo sleduji zvířata, která jsou často autentičtější než lidi. Pro ně je přirozené být teď a tady… Lelkování a „koukání do blba" paradoxně považuju za velmi důležité. 

archiv PAvel KAroch - s manželkou GAbrielou Filippi

Foto: archiv Pavla Karocha


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

„V divadle nemůže existovat úplná demokracie“ říká Daniel Možnar

monzar 200Volnočasová aktivita se mu stala povoláním a životem. Díky své pracovitosti a jak sám říká „drzosti“ se posunul od studia architektury až na angažmá v divadle „Ta Fantastika“. Co mu hraní v divadle vzalo a proč neměl štěstí na režiséry?

...

Literatura

Opilé povídky

opile200Již podtitulek Národní tragédie v ruské literární klasice dává tušit, že spojujícím námětem u všech autorů bude alkohol. Sedmnáct autorů, zejména z dob zlatého věku ruské literatury z 19. století, napsalo dvacet tři různých povídek s jediným záměrem. Uká...

Divadlo

Strach jíst duši (Angst essen Seele auf ) Premiéra v divadle Reduta v Brně

Strach jist dusi perexPodtitul opravdu zajímavého díla zni: Romantická kabaretní komedie s pohádkovými rysy, s Ivanou Hloužkovou a Romanem Blumaierem v hlavních rolích!

...

Film

Akce 3Kino zpřístupnila zejména nové polské filmy

3kino 200Na počátku listopadu 2016 se v Praze pořádal již třetí ročník přehlídky 3Kino, zaměřené na český, slovenský, maďarský a zejména polský film, zastoupený nejhojněji. Proto se tento text bude také vztahovat k filmové tvorbě našich severních sousedů.

...