Ve zlínském divadle se za jízdu pod vlivem alkoholu musí na terapii

Ve zlínském divadle se za jízdu pod vlivem alkoholu musí na terapii

Tisk

Rekondicni jizdy200V čase, kdy do platnosti přichází novela, která rizikovým řidičům jako podmínku k navrácení řidičského průkazu ukládá povinnost absolvovat terapeutický kurz, přichází Městské divadlo Zlín s aktuálně laděnou novinkou Utánképzés ittas vezetőknek aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče. Autorem této korektně nekorektní komedie je úspěšný maďarský autor János Háy. Pro zlínské divadlo titul objevil a nastudoval režisér Petr Štindl, který je publiku důvěrně známý z poslední doby díky inscenacím Extrabuřt, Trnky a hvězdy či Srpen v zemi indiánů. Diváci budou svědky terapie přímo v české premiéře sobotu 24. února v 19 hodin ve Velkém sále.

 

Máte „papíry v čistírně“? Nebo jste měli? Nebo znáte někoho, kdo musel projít procesem psychoterapie, aby mu je vrátili? A tušíte, s kým se tam hypoteticky můžete setkat? Zjistit, kdo je kdo, co se stalo, proč, kde a jak se to stalo – to vše může být zábavné, smutné i dojemné… A možná nám všem i trochu známé. Devět navzájem si cizích mužů i žen – manikérka, podnikatelka, novinářka, majitel nonstopu, mafián, správce domu, inženýr, kuchař a muž s utajenou identitou podstoupí toto setkání, vedené dvěma podivnými psycholožkami.

„Tématem není alkohol za volantem, ale důsledky tohoto přečinu, tedy jak se k tomu staví jednotliví hrdinové hry. A jestli takové kurzy dosud neexistují, mohou mít smysl. Pokud nejde opět jen o nějaké formální nařízení. Je to jistě téma ve společnosti rezonující,“ říká režisér Petr Štindl.

A jak hru objevil? „Nové texty mne primárně zajímají, rád je inscenuji, a když už nejsou doma, když už dobří autoři nepíšou pro divadlo, ale třeba pro film či se věnují literatuře, obracím se do zahraničí. Většina dramaturgů v českých divadlech se zaměřuje hlavně na anglosaskou či německy mluvící oblast, tak mne napadlo podívat se jinam. A zjistil jsem, že UTÁNKÉPZÉS ITTAS VEZETŐKNEK se hraje v několika maďarských divadlech,“ vysvětluje.

Dramaturgie zlínského divadla se dlouhodobě a cíleně snaží objevovat nové texty a hry. A ty pak uvádět v české premiéře. V letošní sezoně se zaměřila na Maďarsko. První premiérou sezony byla hra významného maďarského divadelníka Bély Pintéra Špína v režii Patrika Lančariče.

„V českém divadelním prostředí je maďarské drama stále poměrně neznámé a nemá ani svou výraznou inscenační tradici. Výjimku tvoří snad jen István Örkény a Zoltán Egressy. Maďarská kultura je přitom nedělitelnou součástí středoevropského kulturního prostředí a výrazně je ovlivňuje,“ komentuje dramaturgyně Městského divadla Zlín Katarína Kašpárková Koišová.

Terapeutický kurz se odehrává v prostředí nízkoprahového klubu: minimalisticky pojaté scéně Jána Mariánského dominuje prvek graffiti. Kostýmy pro celkem jedenáct účastníků kurzu navrhla Lucie Halgašová. Aktéry terapie jsou známé tváře zlínského uměleckého souboru: Luděk Randár, Radoslav Šopík, Radovan Král, Pavel Vacek, Marek Příkazký, Zdeněk Lambor, Marie Vojtěchová, Marta Bačíková a hostující Karolína Vlčková. V rolích psycholožek, které účastníky celou terapií provedou, se objeví Tamara Kotrbová a Eva Daňková. Všichni herci jsou po dobu představení prakticky permanentně na jevišti.

JÁNOS HÁY

* 1960 Vámosmikola

Maďarský spisovatel, dramatik, básník, malíř, ilustrátor. Založil nakladatelství Palatinus Book Publishing. Během středoškolských let se z venkova přesunul do Budapešti, kde se setkal se současnou alternativní výtvarnou a hudební kulturou, která měla na jeho pozdější tvorbu zásadní vliv. V roce 1981 začal studovat obor ruština a historie na pedagogické fakultě Univerzity v Segedínu. Tady založil i první a poslední rockovou kapelu svého života – po několika demo nahrávkách se bohužel rozpadla. Vášeň pro hudbu mu však zůstala dodnes. Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1985 založil literární časopis Sonet oranžového srdce. Další tři léta učil na základní škole v Budapešti.

Zlomový byl pro něj rok 1989. Vzdal se pedagogické kariéry a začal pracovat jako redaktor v několika nakladatelstvích (Holnap, PestiSzalon, Palatinus). V tomto roce mu také vychází první básnická sbírka pod názvem Půjdu k tobě pěšky. Svazek představuje jeho tvorbu od roku 1976 do roku 1985. Později vydal dalších sedmnáct knih včetně románu Dzsigerdilen, který ho proslavil jako prozaika, a divadelní hry
A Gézagyerek, která ho proslavila jako dramatika. Nezanevřel však ani na výtvarné umění. Jeho kresby a malby byly několikrát publikovány, své knihy také sám ilustruje. V současnosti působí jako spisovatel na volné noze v Budapešti. Mnohé z jeho tvorby vychází z jeho rolnického původu, z raného přijetí alternativní kultury a z jeho vhledu do neduhů moderní společnosti.

Je držitelem Ceny Sándora Máraie za beletrii a Ceny Attily Józsefa za poezii.

Rekondicni jizdy

János Háy
Utánképzés ittas vezetőknek
aneb Rekondiční terapie pro opilé řidiče

režie – Petr Štindl
překlad – Renáta Deák, Petr Štindl
dramaturgie – Katarína Kašpárková Koišová
scéna – Ján Mariánský
kostýmy – Lucie Halgašová

Osoby a obsazení: 
STELLA, psycholožka – Tamara Kotrbová
ELFRIDA, psycholožka – Eva Daňková
BÓĎA, manikérka, nehtová designérka – Marie Vojtěchová
RÓZA, marketingová specialistka – Marta Bačíková
ALENA, novinářka – Karolína Vlčková, j. h.
TIBOR, majitel nonstopu – Pavel Vacek
MÁRIO, obchodník s masnými výrobky – Radovan Král
LÁĎA, správce bytů – Radoslav Šopík
ALEXANDR, projektový manažer – Luděk Randár
SAŠA, pracuje v gastronomii – Marek Příkazký
EMIL, zřejmě z ministerstva vnitra – Zdeněk Lambor

česká premiéra 24. 2. 2024 | Velký sál

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Iva Pekárková: „Pro předlohy postav knihy S orlem na zádech jsem tlumočila dva roky.“

Iva pekarkova200Iva Pekárková (* 15. února 1963, Praha) je je česká publicistka, prozaička a překladatelka z anglického jazyka. Autorka vystudovala přírodovědeckou fakultu v oboru mikrobiologie a virologie. Před tím, než školu dokončila, emigrovala do ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Ženy na pokraji nervového zhroucení: Nový muzikál v divadle JAMU, na scéně v Orlí ulici, v Brně

zeny na pokraji 200Divadelní fakulta Janáčkovy akademie v Brně má vlastní muzikálovou scénu, kterou jim může kdekdo závidět. Na představení si mohou studenti vyzkoušet před publikem své dovednosti, pedagogové úspěšnost svého vedení, no je to prostě t...


Literatura

Joe Hill se svým Pláštěm prozkoumává temná komiksová zákoutí

plast 200Nakladatelství Comics Centrum si po veleúspěšné sérii Zámek a klíč od Joea Hilla přichystalo další klenot z jeho prací – komiksové znázornění hororové povídky Plášť - a to hned v jedinečné deluxe edici. Pokud máte rádi neotřelé uzavřené příběhy se ...

Divadlo

Nebezpečné hry irského tance

Lord perex1. listopadu jsme měli možnost zhlédnout další unikátní taneční show Lord of the Dance, tentokrát s názvem "Dangerous games". Představení proslulého Michaela Flatleyho opět nezklamalo.

...

Film

Jarní smršť České televize: Hraná tvorba

jarni smrst200Zatímco se programová jarní nabídka letošního roku nesla na populární vlně kriminálních a detektivních příběhů, v roce 2017 budou tyto oblíbené žánry doznívat a na jaře se do popředí dostane retrospektiva. Diváci se tak skrze své televizní o...