VOZÍČKOV ukazuje dětem svět lidí na vozíku hravým způsobem

VOZÍČKOV ukazuje dětem svět lidí na vozíku hravým způsobem

Tisk

Vozickov perexZbyněk Švehla zůstal po pádu z kola na vozíku, s osudovou ranou se ale popral houževnatě. Přijal výzvu spisovatelky a ilustrátorky Markéty Vítkové a podělil se o svůj příběh v nové knize pro děti. Markéta ho k tomu ještě vyzpovídala a společně pak vymysleli do knihy mnoho hravých prvků: vystřihovánku, otevírací okénka plná zajímavých informací, kvarteto ad. Vozíčkov netradičním způsobem pokřtili 30. ledna (2023) v Centru Paraple herci Klára Cibulková a Vladimír Javorský.

 

„Chtěla jsem navázat na předchozí dva tituly, přibližující hendikepy a poruchy, Narozeninovou kočku o zrakově postižených a knihu Jak barevná je modrá o autismu. Jsou to všechno takové knižní mosty, které propojují světy lidí s hendikepem či poruchou a světy těch ostatních,“ popisuje pojetí knihy spisovatelka Markéta Vítková.

Kniha se zaměřuje i na prevenci úrazů u dětí, které se (aktivně) věnuje Zbyněk Švehla na besedách pořádaných v rámci projektu Vzpoura úrazům: „Jako ambasador projektu jezdím s kolegy několikátým rokem do škol a školek po celé republice.“

Vozickov 1

Autoři knihy si nemohli vybrat lepší prostor pro křest, než je Centrum Paraple, které pomáhá lidem po poškození míchy s návratem do aktivního života. Atmosféru křtu navodil už v úvodu nevidomý zpěvák Radek Žalud skladbou Ave Maria.

Následně byla představena nejen kniha samotná, její autoři, ale i činnost ambasadorů z projektu „Vzpoura úrazům“. Na křest totiž dorazili kolegové Zbyňka Švehly Jarmila Onderková a Pavel Bambousek.

Radek Žalud vybral pro své vystoupení také píseň, kterou pro něj složil Karel Peterka „I já mám sny“, která dokonale rezonovala s tématikou hendikepů a která oddělila další zájmovou oblast knihy – para sporty.

Vozickov 4

Suché zipy lepili do knihy klienti chráněné dílny Mela, o.p. s.

Kniha obsahuje mimo jiné kvarteto, na kterém jsou představeny sporty v jejich klasické podobě ale i v para verzi. Co karta, to zajímavost. Jednotlivé sporty zastupuje vždy jedna osobnost. Křtu se přímo účastnil paralyžař Pavel Bambousek, který získal ocenění v rámci Evropského poháru a účastnil se dvou paralympiád. Své zkušenosti z oblasti sportu lidí s hendikepem přiblížil i předseda Českého paralympijského výboru a medailista z paralympijských her v Athénách v hodu diskem Miroslav Šperk. Radka Kučírková, předsedkyně zapsaného spolku Český parasport popsala činnost spolku. Mimo jiné zaznělo, že podpořit parasportovce mohou všichni tím, že jim přijdou fandit na sportovní utkání.

Vozickov 2

Kmotři Klára Cibulková a Vladimír Javorský krouží při křtu ležatou osmičku

Ukázky z Vozíčkova četli kmotři knihy, herci Klára Cibulková a Vladimír Javorský. Způsob samotného aktu křtu byl pro ně nečekaný, autoři knihy je požádali, aby Vozíčkov – jak jinak – svezli na invalidním vozíku za asistence dětských pasažérů. Protože zrovna nebyl po ruce žádný prázdný vozík, ochotně zapůjčil druhý z autorů, Zbyněk Švehla, vozík svůj. Kmotři pak s tímto vzácným nákladem kroužili po trase symbolických ležatých osmiček.

„Měli jsme z průběhu křtu velikou radost. Věříme, že kniha má co nabídnout nejen dětem, pro které je určena především, ale i dospělým čtenářům,“ shodli se oba autoři.

Vozickov 3

zleva: autoři Markéta Vítková a Zbyněk Švehla, moderátorka Lenka Novotná, kmotři Klára Cibulková a Vladimír Javorský

Kniha je vázána speciální skrytou kroužkovou vazbou. „Páteř“ Vozíčkova tvoří Zbyňkův napínavý osobní příběh od jeho narození, přes osudový pád na kole během triatlonu v r. 1994, kdy mu bylo devatenáct let, až po dnešek. Jednotlivá témata motivují mladé čtenáře k překonávání překážek/„bariér“ (i životních) a jsou rozvinuta nejen v rozhovorech Markéty a Zbyňka za každou z jedenácti kapitol, ale také v podobě hravých úkolů a nápaditě umístěných hracích karet. Po přečtení už budete bezpečně vědět, jak mohou vozíčkáři řídit auto, jaké existují typy vozíků a poznáte rozdíl mezi druhy postižení míchy (tj. kdy po úrazu ochrnou horní a kdy dolní končetiny). Medailonky několika inspirativních lidí, kteří se po úrazu nevzdali (zdravotní sestřičky Marie Scott, lukostřelce Davida Drahonínského, levandulového farmáře Stanislava Bízy, pěvkyně Daniely Hořínkové a vojáka Lukáše Hirky) jsou otištěny na závěrečných stránkách této obsažné, naučné i zábavné knížky Vozíčkov.

Autoři knihy:
Markéta Vítková – spisovatelka a ilustrátorka dětských knih, která se nechává ráda inspirovat přírodou a uměním. Kromě hendikepů napsala knihy například o motýlech, malíři Kamilovi Lhotákovi nebo o dinosaurech.

Zbyněk Švehla – ambasador projektu Vzpoura úrazům (Všeobecné zdravotní pojišťovny) a průkopník vozíčkářského triatlonu. Rád plave a jezdí na handbiku. Stal se prvním Evropanem na vozíku, který dokončil závod Ironman na Havaji.

https://www.marketavitkova.cz/ 
https://www.facebook.com/marketavitkovaknizkyprodeti/ 


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Signal festival je povinnost!

200signalPraha se chystá na festival světla – Signal. Půjde o půvabné videomappingové projekce, které přiveze dohromady 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu. Praha bude zářit a svítit! Více nám o tom prozradili členové skupiny Telenoika a Caitl...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

TEDxZlín se povedl na jedničku s hvězdičkou

tedx 200Spojilo se šest lidí, aby ve Zlíně vytvořili konferenci TEDxZlín, jejíž hlavní krédem je podporovat „myšlenky, které stojí za to šířit“. Jde o licenci, kterou uděluje americká nezisková organizace TED. Vyjednat, aby se taková akce mohla 17. října v Baťo...


Literatura

Jídlo, láska, pohádka: Hrad ve Skotsku

hrad ve skotsku200V listopadu jsme se dočkali již devátého dílu série Romantické útěky autorky Julie Caplinové, tentokráte s až pohádkovým názvem Hrad ve Skotsku. Malebná obálka s lákavými slovy „kouzelná slova, vůně vanilky a hřejivá objetí“ mluví za vš...

Divadlo

Muzikál Doktor Faust odtajnil kostýmy a jde do finále

doktor faust 200Muzikál Doktor Faust je nový, původní, český, muzikál autorů Vojtěcha Adamčíka a Jana Batysty, o kterém se mluví již několik měsíců. V repertoáru jej bude mít Divadlo Na Maninách, kde 22. září 2022 bude mít světovou premiéru. Ještě předtím ...

Film

Přísloví praví: když se kácí les, létají třísky

ruzena polsky filmPolský režisér Wojciech Smarzowski na sebe upozornil již ponurým dramatem Dům zla, kde uhrančivě rozehrál až ke zločinu vedoucí patologické vztahy jak mezi lidmi, tak ve společnosti, a ...