Pačinko: dramatické osudy několika generací korejské rodiny v Japonsku

Pačinko: dramatické osudy několika generací korejské rodiny v Japonsku

Tisk

 Pačinko obalÚstřední postavou nového románu Pačinko z nakladatelství Jota, je chudá dívka Sundža, která vyrůstá se svými rodiči v jihokorejské vesnici. Otec jí zemřel ve 13 letech a od té doby se s matkou musely o sebe postarat samy.

 

Obě ženy vedou společně ubytovnu pro dělníky a mají ku pomoci ještě dvě sestry, které jim pomáhají zajišťovat denní práce. Sundže se změní život poté, co pozná mladého nákupčího ryb Ko Hansua, do kterého se zamiluje a krátce nato s ním otěhotní. Když se ovšem dozvídá, že Hansu je nejen ženatý, ale navíc má i tři dcery v Osace, zavrhne ho a už ho nikdy nechce vidět. A to i přesto, že Hansu je dítětem nadšený a chce pro něj i pro Sundžu zajistit bydlení a budoucnost. Matka ubytuje mladého kněze Isaaca, který trpí tuberkulózou a po tři měsíce se o něj se Sundžou pečlivě starají. Jakmile se kněz uzdraví a dozví se o Sundžině stavu, cítí povinnost se dívky ujmout i s dítětem, a tak jí nabízí odjezd za jeho bratrem do Ósaky v Japonsku. Sundža jeho nabídku přijímá.

V příběhu se prolínají tři zásadní témata. Tím prvním je vztah Japonců ke Korejcům žijícím na jejich území. Ačkoliv tam někteří z nich žijí už několik generací, stále jsou bráni jako cizinci, navíc o nich někteří Japonci smýšlejí jako o líných zlodějích a tunerech, a to právě i kvůli hernám Pachinka, které provozují.

Dalším tématem je úděl ženy ve společnosti, která je víceméně podřízená mužům. Hrdinky knihy vyslovují názor, že údělem ženy je trpět, ovšem jak se mění situace v okolním světě, tak i tento názor ztrácí na pravdivosti. A posledním tématem, přítomným v příběhu, je rozdíl mezi chudými a bohatými. A právě chudoba utváří
většinový pohled Japonců na Korejce, a je to svým způsobem začarovaný kruh. Korejci jako „přistěhovalci“mají horší práci za menší peníze, ačkoliv dělají dvakrát tolik a bydlí na perifériích. Jsou to lidé bez vlasti a tose  nezmění ani po 2. světové válce, kdy se Korea osamostatní a rozdělí na severní a jižní část. Lidé mají v Japonsku své domovy, Koreu nevidí jako svou vlast, a navíc ve válkou zničené Koreji s počínajícím komunistickým režimem není o co stát.

No a poslední otázka – co je tedy Pachinko (Pačinko)? Pachinko je snad nejpopulárnější japonská hra. Je to v podstatě kombinace herního automatu a hry na způsob Paintballu či Tivoli. Otočením kolečka hráč vystřeluje ocelové kuličky a ty pak propadají herní plochou a některé končí v jamkách. Tyto jamky se otevírají a zavírají, jak počítač uzná za vhodné, a po nasbírání určitého počtu kuliček, se tyto kuličky mění za dárek. Tento dárek je bezcenný, ovšem v kiosku vedle se draze prodá. Tímto se velmi prostě obchází zákon o hazardních hrách. Herny Pachinko jsou specifické svým velkým hlukem a taky nedýchatelným vzduchem, protože je tam povoleno kouřit, což ve většině podniků není. Možná i proto, že je veřejným tajemstvím, že tyto herny podléhají jakuze – japonské mafii.

Knihu Pačinko jsem si vybrala hlavně proto, že jsem o daném tématu nic nevěděla. Otevřelo se mi úplně nové téma, o kterém doteď neměla ani ponětí. A nebyla jsem zklamaná. Kniha je navíc velmi čtivá, snadno se ztotožníte s hlavními postavami sea na její příběh je tak nezapomenete.

O autorovi: Min Jin Lee se narodila v roce 1968 v Soulu v Jižní Korei a v roce 1976 emigrovala se svou rodinou do USA. Je absolventkou Bronx Hight School of Science a univerzity Yale, kde se specializovala na historii. Dále navštěvovala právnickou fakultu na Georgetownu a několik let pracovala jako právnička v New Yorku, než začala psát na plný úvazek. Kvůli románu Pachinko žila od roku 2007-2011v Tokiu, aby mohla zkoumat a studovat místní korejskou komunitu. Román je její již druhou knihou, první byl titul Free food for millionare z roku 2007 (Jídlo zdarma pro milionáře), který byl taktéž velmi úspěšný. Na podzim roku 2018, začala pracovat na svém třetím románu.

Román Pachinko se stal bestsellerem The New Yoork Times, byl zařazen na žebříček mezi TOP 10 knih BBC, Today a The Wall Street Journal. Stal se vítězem ceny Medici Boook Club a finalistou prestižní ceny The National Book Award. Navíc televizní práva zakoupila společnost Apple, která se podle něj chystá natočit
seriál.

Ukázka z knihy:

Jakmile skončila s úklidem kuchyně, Sundža popřála matce dobrou noc a vytratila se do provizorní ložnice, kterou sdílela se služebními dívkami. Obvykle si Sundža chodila lehnout ve stejnou dobu jako ostatní. Poslední měsíc, ale byla unavenější, než si pamatovala, a už nedokázala čekat, až i ony dokončí všechnu práci. Vstávání bylo neméně obtížné; ráno jako by ji na ramena dopadly těžké ruce a bránily jí vstát. Ve studené místnosti se Sundža rychle svlékla a vklouzla pod silnou přikrývku. Podlaha příjemně hřála. Sundža nechala hlavu spočinout na kosodélníkovém polštáři. Její první myšlenka patřila jemu.

Název: Pačinko
Autor: Min Jin Lee
Překlad: Petra Andělová
Žánr: beletrie
Vydáno: 2019
Stran: 464
Vydalo nakladatelství: Jota
Hodnocení: 95 %

Pačinko obal

Foto: Lenka Kališová
www.jota.cz/pacinko


 

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je potřeba neustále tvořit a snažit se být lepší a lepší, říká výtvarník Pavel Oparty

oparty 200Od pátku 25. února představuje ve foyer v Domě kultury v Kroměříži svou tvorbu bohumínský výtvarník Pavel Oparty. Jeho výstava nese název Melodie barev a přináší kromě obrazů také umělecké fotografie a digitální grafiku. Kroměřížská výstava tohoto kr...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Svatý Václav – legendy, nebo skutečnost

Svaty Vaclav 200O životě Svatého Václava nemáme téměř žádné spolehlivé doklady. Není známé jeho přesné datum narození ani datum úmrtí. Legendy o svatém Václavovi zná snad každé malé dítě. Ale mnozí z nás také ví, že legendy si vždy něco přibarvily. Ale k...


Literatura

Jak velbloud potkal ťavu a pexeso k tomu

Velbloud perexKdyž jsem já chodila do školy, byli jsme Československá socialistická republika a slovenština byla i v našich čítankách. V televizi bývaly pravidelně slovenské pořady a v rádiu, kde se daly pohodlně nastavit zhruba tři stanice, zněla slov...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, sat...

Film

Přežít léto - litevská road movie

leto 200Další litevské drama na programu Severského filmového podzimu. Jubilejní ročník filmového festivalu určený fanouškům severské kinematografie letos představuje i litevské filmy. V předchozím článku jsme diváky seznámili s dějem dramatu Byl tady Saša ...