Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

55 100Vzhledem k obrovskému množství vycházejících thrillerů je velice těžké přijít s alespoň trochu originálním námětem. Irskému spisovateli Jamesi Delargymu se to ovšem v jeho debutové knize 55 rozhodně povedlo.

V zapadlém městečku Wilbrook se obyčejně neděje nic moc významného. Okamžiky tu plynou pomalým tempem a většinou obsahují jen velkou porci šedi. Jednoho dne se to ovšem změní. Na policejní stanici přichází značně zbídačený muž jménem Gabriel, který vypráví o svém hrůzostrašném zážitku. Sériový vrah Heath ho unesl a chtěl proměnit ve svou padesátou pátou oběť. Naštěstí mu utekl. Jen o chvíli později se objevuje právě Heath, který tvrdí přesný opak. Unesl ho Gabriel a chtěl ho zavraždit. Který z nich mluví pravdu? Velitele místní policie Chandlera Jenkinse čeká pořádně krušné období.

Už samotná detektivní zápletka založená na dvou podezřelých, kteří přicházejí se stejnou historkou o vině druhého, by přinesla dostatečně napínavý příběh. Od začátku vám je jasné, že vyřešit celý případ nebude vůbec jednoduché a vedle důkazů budou samotní policisté muset spoléhat i na vlastní instinkt.

Autor tohoto thrilleru se ovšem rozhodně nespokojí z málem, a proto celý děj ještě více rozvětvil. Zapojil do něj minulost a problémové osobní vztahy, což vždycky způsobuje ještě další komplikace. V průběhu knihy totiž můžete sledovat ještě jeden starší případ pohřešování, který vyšetřovali dva mladí policisté pracujíci i na současné vraždě. Jejich vztahy ovšem od té doby trochu vychladly, takže spolupráce nebude vůbec jednoduchá.

Samotné postavy jsou dobře zpracované, ale o něco důležitější je zde prostředí maloměsta. Výborně popsaná atmosféra života v menší komunitě, která připomíná českou vesnici, přispívá k vytváření dalších dramat celého příběhu. Velkou roli navíc sehraje i divoká příroda, v níž se může člověk lehce ztratit.

Napínavých momentů je zde opravdu nespočet, neustále přibývají nové zvraty a celkově se James Delargy snaží udržet vaši pozornost. A daří se mu to na výbornou. Jen co se zápletka trochu více rozjede, nepustí vás až do úplného konce. S postupujícím časem se navíc stává čím dál osobnější a nebojím se ani říct ohromující.

Samotný závěr se totiž snaží přihlížející šokovat a boří přitom některá nepsaná pravidla. Přestože určité momenty v knize mohou být pro zkušenější fanoušky thrillerů nepatrně předvídatelné, nakonec zůstanou zírat s očima dokořán. Tohle jsem vážně nečekal. Trochu otřepaná fráze, ale v tomto případě se prostě hodí. Autor se nebojí sáhnout hluboko do čtenářovi duše a způsobit mu chvilkové trauma. Zároveň je konec vlastně trochu otevřený, i když zůstává otázka, jestli se jej někdy pokusí tvůrce uzavřít nebo vše ponechá jen na vaší představivosti.

Myslím si, že thriller 55 zůstane navždy trochu nedoceněným. Přichází totiž s poměrně originálními nápady, drásavou atmosférou a pro mě neskutečným závěrem. Jedná se ovšem o autorův debut a ve velkém množství podobných knih vzhledem k neznámému jménu zřejmě zapadne. To by ovšem byla určitě škoda, proto všem doporučuju jeho koupi. Nebudete zklamáni.

55 450

55

Autor: James Delargy

Překlad: Dana Chodilová

Źánr: Thriller

Vydalo: Domino (Albatros Media), 2020

Počet stran: 296

Hodnocení: 90 %


 

Rozhovor

Rozhovor s Honzou Vedralem o crowdfundingové kampani Headlineru

1 titulka-marpo-300x400Hudební magazín Headliner je na české scéně určitým unikátem. Navazuje totiž na kvalitní tištěné časopisy, ale v jeho stránkách si můžete listovat digitálně. Navíc velice často nabízí exklusivní obsah, který nik...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Thorgal v češtině po sedmnácté – Strážkyně klíčů

thorgal17 200I v tomto roce nakladatelství Egmont plní svůj slib a servíruje nám další díl série o nebojácném Thorgalovi. Tentokráte se podíváme na svazek číslo 17 s názvem Strážkyně klíčů a dočkáme se jak zvláštních světů, tak i rodinné pohody. A závěr př...


Literatura

Životní terno aneb život za život

zivotni-terno 200Připravte si kapesníčky, je zde další dílo od Fredrika Backmana. Tentokrát krátký příběh nazvaný Životní terno.

 

...

Divadlo

Muzikál Mamma Mia! odehraje na jaře 23 exkluzivních představení

mamma mia perexČeská verze muzikálu Mamma Mia! patří mezi nejúspěšnější za několik let. Veselý a romantický příběh, který se odehrává na řeckém ostrově, u nás vidělo přes 280.000 platících diváků. Až na pár loňských letních předst...

Film

NEPOZNANÉ KOLUMBIJSKÉ TROPY: PAF představí u nás neznámou kolumbijskou animaci

paf 20013. ročník Přehlídky animovaného filmu proběhne od čtvrtka 4. prosince do neděle 7. prosince v Olomouci. Svým návštěvníkům nabídne celkem sedm programových sekcí věnovaných animaci, připravených vždy specialisty na danou oblast.  Mezi...