Vychází první celistvý životopis z pera Lukáše Berného ke 100. výročí narození neobyčejného umělce
Banner

Vychází první celistvý životopis z pera Lukáše Berného ke 100. výročí narození neobyčejného umělce

Tisk

doktor klavir200Více než dvacet let sbíral Lukáš Berný materiály, informace a fakta o životě Jiřího Šlitra. Díky tomu vznikl – oproti dříve vydaným sborníkům – první celistvý životopis originálního muzikanta, herce a výtvarníka. Jiří Šlitr. Doktor Klavír (CPress) vychází k 15. únoru, tedy ke 100. výročí narození jednoho z nejvýraznějších českých umělců 20. století, a obsahuje unikátní, dosud nezveřejněné fotografie i informace z jeho nejbližšího okolí.

 

 

Lukáš Berný čerpal z mnoha dobových materiálů, umělcovy pozůstalosti, korespondence, z osobní rodinné kroniky a ze vzpomínek Šlitrovy rodiny, jeho kolegů i přátel v čele s Jiřím Suchým. Kniha je tak vystavěna na relevantních informacích, ne na domněnkách, a věnuje se Šlitrovu širokému pracovnímu životu, tedy divadlu, hudbě a výtvarné činnosti, stejně jako jeho složité osobnosti. Dá nahlédnout i do zákulisí Semaforu, Laterny magiky nebo dobových kulturních souvislostí a čtenář se dozví i mnohé z poněkud tajemného Šlitrova soukromí. Text doplňuje pestrý a mnohdy dosud nepublikovaný obrazový materiál – skeny Šlitrových rukopisů, kreseb a zejména množství fotek z osobního i pracovního života.

„I když osud Jiřího Šlitra předčasně ukončil jeho tragický skon, zůstal po něm nesmírně bohatý odkaz nejen skladatele, komika, zpěváka a výtvarníka, ale zejména osobnosti. Kniha se proto věnuje nejen Šlitrovi jako umělci, ale popisuje i jeho osobnostní vývoj, koníčky a soukromý život,“ dodává Lukáš Berný. Jiří Šlitr. Doktor Klavír je příjemným návratem do dob největší semaforské slávy, do 50. a 60. let a k jejich kultuře a ikonám. A vedle mnoha dosud nezveřejněných informací zmiňuje ne úplně známou skutečnost, že měl Šlitr kromě dcery Dominiky také (minimálně jednoho) syna, o němž se dlouho nevědělo.

doktor klavir

O autorovi:

Lukáš Berný, rozhlasový moderátor, se do literárního světa uvedl čtyřdílnou knižní edicí Kde pijí múzy o historii staropražských hospůdek. Sběratelská vášeň spojená s dílem dvojice S+Š jej přivedla k dlouholeté spolupráci s divadlem Semafor, přičemž s Jiřím Suchým napsal knihu Semafor: Šedesát let v jednom představení. Pro radost vydává také beletrii (povídková sbírka Spálené sochy či novela Červený havran). Má rád Beatles, bondovky a literaturu.

Více informací: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/88085435/jiri-slitr/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Jaká tajemství ukrývá zámecká zahrada?

Zahrada taju perexPíše se rok 1916. Aby dvanáctiletou Kláru rodiče ochránili před válkou, pošlou ji na anglický venkov k příbuzným. Teta a strýc, kteří vždy byli přátelští, se ale najednou ke Kláře staví zády. Nechtějí se s ní bavit, nechtějí, ab...

Divadlo

Homo eroticus - zajímavý projekt brněnského divadla Buran Teatr

Homo eroticus 2Koncem září uvedlo profesionální divadlo plné mladých lidí erotickou baladu Homo eroticus, aneb láska v době těla. Režisérka Gabriela Ženatá spolu s týmem realizátorů vytvořili férii, složenou z několika obrazů, ve kterých se bez obalu ...

Film

Brumbálovo tajemství pošlapala kritika. Důvodem je náročnost přesyceného diváka

brumbal1 (2)Třetí díl Fantastických zvířat dle předlohy J. K. Rowlingové s názvem Brumbálovo tajemství jsem zhlédla se zatajeným dechem. Neočekávala jsem absolutně nic. Motivací pro mě byl předchozí díl Grindelwaldovy zločiny,...