Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Ondřej Ruml zazpívá šansony s Pražskými symfoniky

Tisk

fok Ruml Ondřej 200Zpěvák Ondřej Ruml vystoupí 20. a 21. května se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v Divadle Hybernia se šansony. Program je věnován Petru Hapkovi. Zazní především jeho písně, ale i písně dalších autorů, jako je Jiří Krhut, David Rotter nebo David Bowie. Účinkovat bude také jazzová kapela Matej Benko Quintet a hostem Ondřeje Rumla bude zpěvačka Lenka Nová. Koncerty povede dirigentka Michaela Rósza Růžičková.

 

 

Ondřej Ruml v projektu Šanson přichází s repertoárem písní, ve kterých se za svou pěveckou i divadelní dráhu, jak říká, našel a které považuje za nejdůležitější. „Prvním impulzem zpívat texty do hloubky a pokoušet se jim vdechnout opravdový život mi byl Horáčkův Kudykam. Vedlejším efektem toho pak bylo, že jsem se zbláznil do Hapky.“ usmívá se Ondřej, přičemž přiznává, že tvorbu a inspiraci zmíněných autorů nelze na koncertech vynechat. Zároveň se ale znovu ptá: „A co vlastně znamená to vdechnout opravdový život? A kde je hranice mezi hraným projevem a skutečným prožitkem? Nebo snad hraným prožitkem a skutečným projevem? Rád bych na to všechno jednou přišel,“ říká Ondřej Ruml.

Ondřej Ruml se věnuje koncertování a divadlu. Vystupuje sólově s projektem One Man Show Nahubu, přičemž využívá přístroj looper (smyčkovač) tak, aby veškeré písně mohly vzniknout živě pouze za pomoci jeho hlasu bez doprovodu hudebních nástrojů. Za ryze vokální album Nahubu získal nominaci na Cenu Anděl jako zpěvák roku. Dále koncertuje s jazzovou kapelou Matej Benko Quintet, se kterou natočil kritikou i veřejností ceněné album s názvem Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha. Významná je i jeho spolupráce s textařem Michalem Horáčkem na albu Český kalendář, které se dočkalo i mnoha koncertních provedení. Účinkoval v muzikálech i komornějších projektech na různých divadelních scénách především v Praze.

Slovo dramaturga FOK Martina Rudovského: „Do divadla Hybernia se mimořádně přesuneme u příležitosti neméně mimořádné – uctít památku Petra Hapky, jednoho z nejzásadnějších skladatelů populární a filmové hudby. Narodil se v roce 1944 a jeho osobitý génius nás opustil v roce 2014, čili jej můžeme hrdě zařadit mezi osobnosti Roku české hudby. Však koho z nás nezasáhly písně jako První noc v novém bytě, Na hotelu v Olomouci nebo Šaškové počmáraní, napsané v tandemu s Michalem Horáčkem. Zasáhly i zpěváka Ondřeje Rumla, který se do nich kdysi, jak sám říká, ‚zbláznil‘. A společně s Matej Benko Quintet tak nyní zasáhnou i nás, tentokrát v orchestrální podobě pod taktovkou Michaely Rózsa Růžičkové.“

fok Ruml Ondřej

Program

ONDŘEJ RUML – ŠANSON
20. a 21. května 2024 od 19:30, divadlo Hybernia

POCTA PETRU HAPKOVI
ŠANSONY: Posvítím ti do tmy básní, Na druhém konci aleje, Hladiny, Štvanice, Havrani na sněhu, Na hotelu v Olomouci, První noc v novém bytě, Šaškové počmáraní a další

Ondřej RUML | zpěv
Lenka NOVÁ | zpěv
MATEJ BENKO QUINTET
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Michaela RÓZSA RŮŽIČKOVÁ | dirigentka

Zdroj foto: Richard Nowak

Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/ruml


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Autor s cenou za nejlepší detektivku roku přichází s novinkou Polednice

polednice200Talentovaný mladý spisovatel Jiří Březina se vrací se svojí třetí detektivkou pojmenovanou Polednice. Samotný název napovídá, že se bude jednat o děsivou krimi.

...

Divadlo

Premiéra muzikálu MATILDA v Brně

Matilda vizualAutor předlohy úspěšného muzikálu, Roald Dahl (1916 – 1990) původem z norské rodiny, se narodil ve Walesu a zemřel v Británii. Z jeho rozsáhlé tvorby spisovatele a dramatika zůstává do dnešní doby světově známé a inscenované dílo, právě MATILDA...

Film

Animovaný film ve virtuální realitě TMÁNÍ režiséra Ondřeje Moravce, producentky Hany Blaha Šilarové a výtvarnice Báry Anny Stejskalové získal nominaci na cenu Český lev za rok 2022

tmani 200Do nového roku vkročil tým projektu Tmání velmi šťastně. Snímek získal 16. 1. nominaci na cenu Český lev v kategorii nejlepší animovaný film.

...