Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

Tisk

bojovniceFilmů o neonacismu a skinheadské subkultuře bylo již na filmových plátnech několik. Některé byly více, některé méně úspěšné, ale vždy dokázaly šokovat i zaujmout určitou sortu diváků. S podobným záměrem přichází do kin i film Bojovnice od německého režiséra Davida Wnendta. Snímek pochází již z minulého roku a jedná se o režisérovu prvotinu.

 

 

Celý příběh se točí okolo hlavní hrdinky Marisy (Alina Levshin), která nenávidí cizince, židy a každého, kdo je podle ní zodpovědný za úpadek země. Její partou je společenstvo místních neonacistů, kteří jsou hrdí na svou rasu, vyhledávají konflikty a účastní se nespoutaných večírků. Další oblíbenou zábavou je napadání všech neněmeckých občanů a úcta k vůdci Adolfu Hitlerovi. Na druhé straně je tu mladá a inteligentní Svenja, kterou už nebaví snažit se zavděčit rodičům, kteří jí nechápou. Proto se přidává k neonacistům a Marisa je její největší vzor. Ta se však postupně začne odvracet od rasistických názorů, když se spřátelí s mladým afgánským uprchlíkem. Rozhodne se vymanit z nebezpečného gangu a nastoupit svou vlastní cestu. Dokáže to vůbec?

bojovnice

Podobných filmů bylo již poli kinematografie několik, nejedná se tedy o žádný originální námět. Nejvíce mi na filmu vadilo zpodobnění několika postav. Někteří měli svým vzhledem k neonacistům hodně daleko a tvůrci si mohli dát na nich více záležet. Pro neznalého tohoto tématu to jistě není problém, ale člověk zajímající se o něj tím bude mít horší požitek z celkové atmosféry. Jinak se jedná o zajímavý počin, kterému nechybí děj a dramatické chvilky. Přestože se mohou zdát některé momenty až neuvěřitelné, opravdu se dějí a nejenom v Německu. Snímek přináší krutou realitu, která se odehrává mezi těmito lidmi a se kterou se můžeme běžně setkat. Jednotlivé konflikty působí poměrně realisticky a jsou rozhodně velkým plusem.

bojovnice

Film získal ocenění při Bavorských filmových cenách - režie (Mladý film), mladý herec (J. Haase), Německých filmových cenách - film (bronzová cena), hlavní herečka (A. Levshin), scénář, na filmovém festivalu v Mnichově - herečka (A. Levshin), scénář na mezinárodním filmovém festivalu v Sao Paulo - herečka (A. Levshine). To svědčí o jeho kvalitách a zajímavém provedení. Těžko posoudit nakolik zaujme českého diváka, jehož vkus se od toho německého přece jenom poněkud liší.

bojovnice

Až na drobné nedostatky a nepříliš originální příběh rozhodně stojí za zhlédnutí, minimálně pro pochopení dané tématiky. Kasovním trhákem se zřejmě nestane, přesto věřím, že si na něj někteří diváci svou cestu do kin najdou a zanechá v nich určitý zážitek a mnoho rozporuplných pocitů.

Název filmu/název filmu v originále: Bojovnice/Kriegerin, Die
Žánr: Drama
Původ: Německo
Režie: David Wnendt
Scénář: David Wnendt
Hrají: Alina Levshin, Jella Haase, Sayed Ahmad, Gerdy Zint, Lukas Steltner
Stopáž: 100 minut
Česká premiéra: 25. října 2012
Distributor: Film Europe
Hodnocení: 70%

bojovnice plakat

Zdroj foto: Film Europe


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Tuomas Seppälä (Amberian Dawn): „Mám v hlavě soukromé rádio.“

altFinští melodic metalisté Amberian Dawn vydali své první album v roce 2008. Nyní po čtyřech letech na hudební metalové scéně vydali čtvrté album s názvem Circus Black, které obsahuje i duet se známým zpěvákem Timem Kotipe...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Quentin Tarantino a jeho Historky z podsvětí

tarantino perexQuentin Tarantino se narodil 27. března roku 1963 své teprve šestnáctileté matce. Jeho otec ho opustil velmi brzy, a tak jeho matka byla samoživitelka. Když neměl kamarády, tak svůj volný čas věnoval četbě komiksu, seriál...


Literatura

Za vílími zvířátky do Kouzelného lesa

zviratka 1Nakladatelství Fragment přináší všem malým čtenářům, kteří si oblíbili příběhy o vílích zvířátkách z Kouzelného lesa, již třetí díl této série, jehož hlavním hrdinou je tentokrát Poník Poly. Britská spisovatelka Lily Small přivádí čtenáře opět do Ko...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Nepřestávejte snít se Severskou filmovou zimou

sfz 200I v únoru letošního roku se fanoušci severské kinematografie dočkají festivalu Severská filmová zima. Na programu jsou filmy, které již bylo možné zhlédnout třeba při Severském filmovém podzimu, zimní festival s sebou nese mnohé novinky. Jako třeba film N...