Navštivte zámek Jemniště, barokní perlu středních Čech

Navštivte zámek Jemniště, barokní perlu středních Čech

Jemniste perex webPouhých 10 kilometrů od Benešova u Prahy se nachází zámek Jemniště. Jeho historie se začala psát koncem 14. století. V průběhu dalších let prošla původní stavba mnoha obměnami a zcela přestavěn byl zámek po požáru v roce 1754. Od té doby si zachovává svou podobu typického šlechtického sídla vrcholného baroka. Jeho upravené zahrady jsou ideálním místem k rodinných procházkám a také interiér je často využíván k oslavám a svatebním obřadům.

 

Zámek v držení šlechtického rodu
Jak už to tak bývá, na zámku se vystřídalo mnoho majitelů. Roku 1868 zakoupil panství Zdeněk hrabě Sternberg, majitel nedalekého panství Český Šternberk, jehož prapravnuk Jiří je současným majitelem a obývá se svou rodinou levé křídlo zámku.

Jemniste 2 web

Více o historii zámku Jemniště si můžete přečíst zde: www.jemniste.cz/historie-zamku

Prohlídky zámku Jemniště
Zámecká expozice sestává z 9 sálů, pokojů a kaple sv. Josefa. Prohlídky se uskutečňují pouze za doprovodu průvodce a jejich součástí je zasvěcený výklad. Návštěvníci se do prostor dostanou v podstatě celoročně, během prázdnin funguje každodenní provoz, v červnu a v září provázejí denně kromě pondělí, v dubnu, květnu a říjnu pouze o víkendech či o svátcích a v ostatních měsících si lze prohlídku objednat, ale musí vás být minimálně 10.

jemniste strom web

Zámecký park se zvěřincem a dendrologickými skvosty
Zámecký park byl na Jemništi založen kolem roku 1725 Františkem Adamem Trauttmansdorffem. Velké změny v organizaci parku i ve výsadbách provedl koncem 18. století Jindřich Rottenhan. Původní pravidelná francouzská zahrada byla částečně přetvořena a rozšířena o přírodně krajinářský park. Celková rozloha parku již tehdy dosahovala nynějších 13 ha a obsahovala soustavu tří rybníků. Nynější majitelé parkové prostory průběžně nechávají zvelebovat a zajišťují odpovídající péči stromům i rostlinám. Pyšnit se mohou velkým množstvím nádherně kvetoucích růžových keřů, potkáte zde řadu pozoruhodných dřevin. Mezi ty nejstarší patří převislý žlutě kvetoucí čimišník. Pocházku parkem si rozhodně nenechte ujít, děti jistě zaujme zvěřinec, který obývají nosálové, kozy, lamy, oslík a dokonce i klokani. A nesmí samozřejmě chybět ani pávi, kteří se zde volně procházejí a pyšní se svými majestátními ocasy.

Jemniste 5 web

Rezervujte si piknik a nechte si naplnit koš
Atraktivní službou, kterou zde poskytují, je piknik. Ať už je to snídaně v trávě, odpolední svačina či jiný domluvený čas, mohou to být příjemné, netradičně strávené chvíle s vaší rodinou, přáteli nebo romantické posezení s partnerem/partnerkou. Pikniky v parku si musíte objednat minimálně 48 hodin předem. Až přijedete, budete mít již vše připraveno, včetně polštářků, dek a koše naplněného podle vaší online objednávky.

Sladká odměna ve stylové kavárně
Pro chvíle odpočinku nebo jako sladkou tečku na závěr návštěvy tohoto příjemného místa si naplánujte posezení v místní kavárně se stylovým vybavením a vkusnou výzdobou. Podstatné však je, že zde mají vynikající zákusky včetně bezlepkových variant, zmrzlinu, skvělou kávu a milou obsluhu.

Jemniste 10 web

Restaurace, apartmány, spa
Součástí objektu je samozřejmě i restaurace, krámek se suvenýry a také obchod s kvalitními stylovými oděvy. Od tohoto roku je otevřeno malé jemnišťské spa se saunou a vířivkou (nutné jsou předchozí rezervace). Zámek Jemniště disponuje třemi apartmány nazvanými Terezie, František a Rainer. Hosté během svého pobytu zhlédnou i ostatní, veřejnosti přístupné historické komnaty připomínající různé slohové styly. Nakonec každý z ubytovaných hostů zjistí, že při vybavování velmi romantických apartmánů se majitelé inspirovali právě místní historií.

Jemniste 7 web

Jestli tedy ještě nemáte prázdninový program úplně nabitý, vydejte se třeba sem, do středočeského kraje na zámek Jemniště. Čeká vás příjemný exteriér i interiér, kde celkový dojem podtrhuje krásná okolní příroda.

Foto: autorka článku

www.jemniste.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Miloš Dvořák: Péče o hroby předků vypovídá o kultuře národa

Milos Dvorak perexJsou lidé, kteří po hřbitovech chodí velmi rádi. Milují tu tichou atmosféru. Mezi ně určitě patří divadelník a fotograf Miloš Dvořák, který je také autorem knihy „Malý průvodce po hrobech velkých...

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s prasátkem Pigym a jeho kouzelným světem

prasatko pigy 200Ilustrátor Jan Vajda je zodpovědný za vytvoření jedinečných postaviček v čele s prasátkem Pigym. Ten pomáhá ztvárnit celý svět prasátka Pigyho a promítnout jej do knih. Vydavatelem je Nakladatelství Fragment a první ze série knih s ná...

Divadlo

Komédia Sladký domov na odozvu slovenského diváka ešte len čaká

Sladky domov 200V priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa 5. mája uskutoční premiéra hry v slovenskom preklade Sladký domov od  maďarského autora Györgya Spiróa.

 

...

Film

Vyšla kniha o pozapomenutém filmaři Chrisi Markerovi

chris markerPřečte-li dnes někdo jméno Chrise Markera, málokomu něco řekne. Nanejvýš si vybaví, že jeho experimentální, ze statických záběrů složená Rampa (na snímku) poskytla námět Gilliamovu sci-fi 12 opic<...