Jaguár v kocovině je název knihy malíře a přírodovědce Jana Dungela, která vyšla v nakladatelství JOTA. Je plná poutavých fotografií, nádherných kreseb, a hlavně zajímavých zážitků.
Jak uvádí anotace, tak kniha je souborem reportáží z malířských cest Jana Dungela po Jižní Americe. Autor v nich čerpá ze svých pracovních deníků a čtenářům přibližuje pozoruhodná setkání nejen s divokými zvířaty, ale také s místními obyvateli a jejich kulturou. To vše na pozadí několikaletého natáčení dokumentů, které mají zachytit současný stav neotropické přírody – její krásu, utrpení i naději na záchranu.
Kniha začíná úvodem a dále je členěna do devíti kapitol, které jsou dále děleny pomocí podnadpisů. Texty však nejsou příliš dlouhé, protože jsou protkány impozantními fotografiemi nejčastěji od Radany Dungelové a také autorovými kresbami. Přiznávám, že jsem na nich často mohla oči nechat a například u těch s ary a dalšími papoušky jsem manželům Dungelovým i záviděla a přála si tam být s nimi. A o jaguárech ani nemluvě!
Moc se mi líbilo, s jakou úctou Jan Dungel píše o zvířatech, ale také jak přistupuje k místním a podobně. Díky tomu jsem se dozvěděla spoustu nového a pro mě zajímavého. Také mě opravdu bavilo nahlédnout pod pokličku tvorby filmových dokumentů a často jsem se i zasmála.
„Potřebujeme loď!“ volám podrážděně a stručně.
„Na co?“ odpovídá Bayron klidně a stručně.
„No přece abychom chytili tu anakondu. Jen ať jim proboha, neuteče!“
„Ale chlapi ji už dávno chytli, mají ji na korbě auta a jedou sem…“
Pohlédnu na Vladimíra a vysvětluji situaci.
„Ale přece jsme chtěli natočit ten lov, jak ji chytáme, měříme a tak. K čemu nám je blbý had na korbě auta. To je úplně na hovno!“ lamentuje.
„Heleď, uděláme to stejně jako posledně. Prostě ji zase někam pustíme, a znovu chytneme, neboj, to bude OK,“ snažím se uklidnit rozrušeného kameramana. Zaraženě kráčí zpět k farmě, kroutí hlavou a já zaslechnu již jen tiché, spíš jen tak pro sebe řečené: „Všechno je to na prd.“ (str. 122)
Pokud máte rádi Jižní Ameriku, a především její faunu, rozhodně byste si tuto knihu neměli nechat ujít! Já si ji přečetla se zájmem a určitě se brzy podívat na nějaké Dungelovy dokumenty.
Jan Dungel (* 1951) vystudoval biologii na Masarykově univerzitě v Brně, ale krátce po ukončení studií se rozhodl pro povolání malíře, ilustrátora a grafika na volné noze. Ilustroval na sedmdesát knih o přírodě a pohádek pro děti. Mnohé z nich byly publikovány v České republice, ale také v Německu, Holandsku, Anglii, Francii, Polsku, Kolumbii, Venezuele… Je autorem či spoluautorem několika knih pojednávajících o tropické přírodě Jižní Ameriky (Jak se maluje prales, Po krk v pralese, Džungle uprostřed bažin, Ptáci: Barvy pralesa – Nakladatelství JOTA, 2022, Jaguár v kocovině – Nakladatelství JOTA, 2024). Kresby zvířat a rostlin, které v Jižní Americe během uplynulých třiceti let namaloval, vystavoval v ČR a dalších zemích Evropy i Jižní Ameriky. Zasazuje se o ochranu přírody a zdravé životní prostředí, a to nejen výstavami, ale také spoluprací na filmových dokumentech, pořadech v televizi či rozhlase i jako dlouhodobý člen správní rady ekologické nadace Partnerství.
Jaguár v kocovině
Autor: Jan Dungel
Žánr: cestování, příroda
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2024
Počet stran: 256
Hodnocení: 80 %
https://www.jota.cz/jaguar-v-kocovine.html#kniha
< Předchozí | Další > |
---|