Tělo jako záludný skafandr, co neposlouchá pokyny

Tělo jako záludný skafandr, co neposlouchá pokyny

Tisk

Zaludnosti tela perexTělo si někdy takzvaně postaví hlavu a začne se chovat záludně. Projevuje se zcela nezávisle na vůli svého „majitele“. Přesně takových věcí si začne všímat holčička Pěva, které se v takové chvíli obvykle zjeví protivná a přechytralá víla Mžitka. Její vyprávění je částečně pohádkové, zároveň ale obsahuje plno užitečných rad.


Knížku Záludnosti těla vydalo nakladatelství Argo, napsala ji Barbora Klárová, ilustrovala Kristýna Plíhalová a graficky upravila Martina Kupsová.

Tělesné projevy, bláznivé příběhy, důležité objevy

Objevitelkou tajuplných tělesných projevů je asi tak pětiletá holčička Pěva, kterou světem záludností provází víla Mžitka. Tělo malé Pěvy si občas dělá, co chce, a vůbec ji neposlouchá. Začíná to škytavkou, která nechce přestat, a kromě brňavky, svědění anebo husí kůže se Pěva bude muset potýkat ještě například s mravenčením, křečí nebo šokem. Celkové pojetí knihy je poměrně atraktivní, vlastně je to tak trochu komiks se spoustou obrázků, s písmenky různých velikostí a grafickým rozlišením textu podle charakteru sdělení. Základní příběh vždy tvoří souvislé pasáže, a ty jsou proložené buď dialogy Pěvy s Mžitkou, nebo jinými prvky (například radami, jak postupovat při šoku, nebo seznamem nejčastějších bolestivých zvolání).

"Když víte, co je zdravé, a umíte dobře naslouchat svému tělu, ušetříte si soustu trápení."

Víla Mžitka své rady vždy vylepšuje nějakým bláznivým příběhem, který děti (ale i dospělé) jistě pobaví, i když skutečnou příčinu popisovaného problému poněkud zkreslí. Což v tomto případě nevadí, protože knížka Záludnosti těla rozhodně nemá ambice tvářit se jako encyklopedie. Chce hlavně pobavit, rozvíjet fantazii a motivovat k dalšímu objevování, potažmo vzdělávání. Z mého pohledu se jedná o nádherný příklad „školy hrou“.

Zaludnosti tela

Záludnosti těla
Napsala: Barbora Klárová
Ilustrovala: Kristýna Plíhalová
Graficky upravila: Martina Kupsová
Žánr: literatura naučná, pro děti a mládež, přírodní vědy, zdraví
Vydáno: 2022, Argo
Počet stran: 136

Hodnocení: 95 %

argo.cz/knihy/zaludnosti-tela/ 


 
Banner

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Pavlína Brzáková a její Kryštof ADéHáDě

Krystof ADHD 200Pavlína Brzáková je obdivuhodná spisovatelka, která umí vytáhnout z lidské duše ryzí zlato i se vší bolestí a upřímností, kterou takové lidské poznání obnáší. Netušila jsem, jak úžasnou a svatou musí být také matkou. Netušila jsem, obd...

Divadlo

Medicus: Dechberoucí příběh o touze umět pomáhat

Medicus200Historické období mezi 8. a 13. stoletím se v islámu označuje jako zlatý věk. Zatímco Evropa procházela temným středověkem, bojovala proti různým nájezdům a teprve se v ní ustalovaly budoucí národy, na Dálném východě probíhal obrovský vědecký, ekonomi...

Film

Lovci a oběti - Jste připraveni vidět svět takový jaký je?

lovci 200Dluhy, exekuce, vymahači, to je hlavní téma filmu Lovci a oběti, ve kterém září Martin Kraus nebo Tomáš Hanák. Akce, napětí, nadsázka i příběh velké lásky nebude chybět v tomto novém českém filmu na...