Tělo jako záludný skafandr, co neposlouchá pokyny

Tělo jako záludný skafandr, co neposlouchá pokyny

Tisk

Zaludnosti tela perexTělo si někdy takzvaně postaví hlavu a začne se chovat záludně. Projevuje se zcela nezávisle na vůli svého „majitele“. Přesně takových věcí si začne všímat holčička Pěva, které se v takové chvíli obvykle zjeví protivná a přechytralá víla Mžitka. Její vyprávění je částečně pohádkové, zároveň ale obsahuje plno užitečných rad.


Knížku Záludnosti těla vydalo nakladatelství Argo, napsala ji Barbora Klárová, ilustrovala Kristýna Plíhalová a graficky upravila Martina Kupsová.

Tělesné projevy, bláznivé příběhy, důležité objevy

Objevitelkou tajuplných tělesných projevů je asi tak pětiletá holčička Pěva, kterou světem záludností provází víla Mžitka. Tělo malé Pěvy si občas dělá, co chce, a vůbec ji neposlouchá. Začíná to škytavkou, která nechce přestat, a kromě brňavky, svědění anebo husí kůže se Pěva bude muset potýkat ještě například s mravenčením, křečí nebo šokem. Celkové pojetí knihy je poměrně atraktivní, vlastně je to tak trochu komiks se spoustou obrázků, s písmenky různých velikostí a grafickým rozlišením textu podle charakteru sdělení. Základní příběh vždy tvoří souvislé pasáže, a ty jsou proložené buď dialogy Pěvy s Mžitkou, nebo jinými prvky (například radami, jak postupovat při šoku, nebo seznamem nejčastějších bolestivých zvolání).

"Když víte, co je zdravé, a umíte dobře naslouchat svému tělu, ušetříte si soustu trápení."

Víla Mžitka své rady vždy vylepšuje nějakým bláznivým příběhem, který děti (ale i dospělé) jistě pobaví, i když skutečnou příčinu popisovaného problému poněkud zkreslí. Což v tomto případě nevadí, protože knížka Záludnosti těla rozhodně nemá ambice tvářit se jako encyklopedie. Chce hlavně pobavit, rozvíjet fantazii a motivovat k dalšímu objevování, potažmo vzdělávání. Z mého pohledu se jedná o nádherný příklad „školy hrou“.

Zaludnosti tela

Záludnosti těla
Napsala: Barbora Klárová
Ilustrovala: Kristýna Plíhalová
Graficky upravila: Martina Kupsová
Žánr: literatura naučná, pro děti a mládež, přírodní vědy, zdraví
Vydáno: 2022, Argo
Počet stran: 136

Hodnocení: 95 %

argo.cz/knihy/zaludnosti-tela/ 


 

Hledat

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Černobílé Hejno bez ptáků hýří barvami

hejno bez ptaku200Název románu Filipa Douška Hejno bez ptáků je odvozen od úvahy, zda celek je víc než součet částí. Je hejno víc než součet ptáků, kteří jej tvoří? A čím by bylo hejno bez ptáků? To však není jediné dilema a jediný par...

Divadlo

Trollové mezi námi

Trollove 2Pražská čtvrt Letná. V jednom z barů popíjejí mladý absolvent práv Vojta a tajemná dívka Lena, která se mu líbí a o které touží dozvědět se víc. Dokonalé rande ale přeruší telefonát, který nejenže zhatí Vojtovi všechny jeho plány, ale i obrátí j...

Film

Běžící muž nechce umřít

200 muzFilm Běžící muž (1987) je odrazem možné budoucnosti, která by nás jistojistě čekala, kdyby byli ti u moci jen o trošku sehranější a chytřejší. Arnold Schwarzenegger byl tenkrát mladík ve své nejlepší kondici. Skvěle se proto hodil na chlapa, který má utí...