Největší nemehlo pod sluncem
Banner

Největší nemehlo pod sluncem

Tisk

Největší nemehlo pod sluncem

Během svého života se musel každý z nás občas vypořádat s nějakou vlastní nešikovností. Vzpomeňme si, jak jsme se při tom cítili a jaká byla reakce okolí. Mnohým to určitě nebylo vůbec příjemné. Ovšem skutečně obtížné to mají jedinci, ať už děti či dospělí, s diagnostikovanou vývojovou poruchou motorické koordinace, kdy reakce okolí je v mnoha případech svazuje více, než jejich vlastní omezené schopnosti. Pojďme se malinko vžít do kůže osmileté Báry, která touto poruchou trpí.

Na začátku letních prázdnin odjíždí Bára k dědečkovi na venkov. Moc se těší, ale zároveň má i trochu obavy, jak vše zvládne. Již před odjezdem zažívá různé peripetie a malé nehody, které se pro ni stávají těžko snesitelnými. Sama od sebe se už často vyhýbá činnostem, při kterých hrozí riziko karambolu. Tyto události mají bohužel neblahý vliv na její duševní rozpoložení. K dědečkovi však přijíždí odhodlána své strachy překonat a je nucena postavit se čelem k náročnějším zkouškám, kterým by se nejraději vyhnula.

Knihu samostatně četla má desetiletá dcera, která se o ní vyjádřila ambivalentně, proto jsem se rozhodla, že ji přečteme ještě jednou s mou předškolačkou. Ta se o ní vyjádřila podstatně lichotivěji, při čtení udržela pozornost, doptávala se na detaily, líbily se jí i jednotlivé ilustrace, které příhodně dotvářely právě probíhající děj. Na druhou stranu věřím, že si své čtenáře najde i mezi dětmi staršími, pokud by je dané téma zaujalo.

Největší nemehlo pod sluncem české autorky Petry Štarkové, je další kniha z řady „Má to háček“, která poskytuje podporu dětem i rodičům při řešení životních obtíží a složitých situací. Děj je pro děti snadno pochopitelný, rozdělen do několika kapitol, které na sebe adekvátně navazují. Plusem je jednoduchost, čtivost a vykreslení jednotlivých postav. V závěru knihy se dozvíme pod vysvětlením odborníka – psycholožky Veroniky Šporclové o výše zmiňované vývojové poruše motorické koordinace mnohem více. Seznámíme se s jejím vysvětlením, vrozenými obtížemi a komorbiditou, jejími projevy a možnými přístupy, které pomáhají. Celkově knihu považuji za velmi zdařilou a nápomocnou nejen pro osoby, které touto poruchou trpí, ale například i pro děti, které si někdy přijdou prostě jen „nešikovné“.

Vyjádření dcerky:

Knížka je o Báře, která je dost nešikovná, ale u dědečka, kam pojede na prázdniny, se naučí hodně nových věcí. Líbilo se mi, jak odchytávali včelí roj, to bylo srandovní. Nelíbilo se mi, jak se bála slepic a pořád šlapala do slepičích kuřinců. Knížka se docela dobře četla.

Největší nemehlo pod sluncem

Název: Největší nemehlo pod sluncem
Autor: Petra Štarková
Ilustrace: Michaela Večerková
Nakladatelství: Pasparta ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros
Rok vydání: 2022
Počet stran: 96
Pro děti od: 7 let

Hodnocení: 80%

www.albatrosmedia.cz/tituly/77917707/nejvetsi-nemehlo-pod-sluncem/


 
Banner

Hledat

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.


Literatura

Kolibřík

kolibrik200Severské detektivní romány mívají zajímavé zápletky i rozuzlení, jak se od správné detektivky čeká. Většinou nezapomínají na  popis přírody se zvláštnostmi krajiny. Nechybí ani  život běžných lidí a ten finský je pro mnohé neznámý a proto zajím...

Divadlo

Vražedkyně nebo oběť?

lady macbeth z ujezdu perexMladá Kateřina vede na první pohled záviděníhodný život. Výhodný sňatek jí zabezpečil dobré společenské postavení, bohatství a pohodlí. Okradl ji však o její svobodu a vášnivou touhu žít naplno. Manžela víc ...

Film

Pohádkové rozloučení filmové legendy: Perinbaba a dva světy

PerinbabaPNa začátku prosince vstupuje do kin výpravný a očekávaný film Perinbaba a dva světy režisérské filmové legendy Juraje Jakubiska. Film plný magie a fantazie vznikal řadu let, slavný tvůrce ho dokončil, uvedení do kin se však už nedočkal. P...