Kolem světa s Kájou a tygrem

Kolem světa s Kájou a tygrem

Tisk

Kaja a tygrDětská fantazie nemá hranic, ale občas si zaslouží trochu podpořit správnou hrou nebo knihou. Už při prvním pohledu na novou publikaci z nakladatelství Pikola od autorky a ilustrátorky Magdaleny Takáčové mi bylo jasné, že Kája a tygr přesně taková pohádka je. Četla jsem ji se svou šestiletou dcerkou. Zhltly jsme knížku na jedno posezení a hned si běžela vyrobit tygra z papíru. Myslím, že dnes má o zábavu postaráno.

Děj knihy je uchopený zdařile a nepůsobí jako uměle poskládaný, což se u takových publikací někdy stává.
Jde o klasický model cestovatelské pohádky, kde se na základě jednoduchého dějového prvku hrdina posouvá po světě. Autorsky je to celkem vděčný model. Dětem při dobrém zpracování poskytuje letmý způsob, jak nahlédnout za hranice známého a třeba se i něco naučit. To se povedlo i zde, kde jsem zaznamenala pár šetrně vpracovaných zajímavých faktů o zvířatech, podnebí a světadílech. Dobře zakomponovaná součást děje je i hra s písmenem A na začátku všech oblastí, co Kája a tygr navštíví a role knihy na začátku příběhu. Jediné, co za mě bylo trochu sporné, bylo uvedení krakena jako vymyšlené chobotnice. Pověsti o krakenovi sice přitažené za vlasy jsou, ale obří krakatice skutečně v hlubinách existují.

Tohle však nebyla hlavní mise knihy. Jak už jsem předestřela na začátku, jde hlavně o dětský výlet do fantazie, což se skutečně povedlo. Autorka se celkem zdařile pokoušela vžít do kůže předškolního dítěte, jeho úvah a logiky. Působí to mile a pro děti je to blízké a uvěřitelné.

Jazyk autorky je expresivní, simulující vyprávění Káji. Někdy mi přišlo, že se opakují slova a fráze trošku na sílu, ale to je věc vkusu a přístupu autora. Vyprávění je plynulé a zábavné, krásně ilustruje svět očima dítěte. Většinou nejsem zastánce příliš úsporného textu, ale do této knihy se to hodilo a i tak působí dějově bohatě.

Teď se posouváme k hlavní přednosti knížky a tou jsou bezesporu ilustrace. Nádherné, hravé, vtipné a nápadité. Magda Takáčová je rozhodně nadaná ilustrátorka a pracuje s moderními vizuálními prvky, legráckami a umí se ponořit do dětské fantazie. Nad samotnými ilustracemi může člověk s dítětem posedět dlouhou dobu a povídat si. Já jsem s dcerkou nad knihou začala hrát hru, aby mi zkusila říkat, co bude na stránce následovat za děj a také jsme cvičily postřeh a počítání. Prostě spousta zábavy.

Anotace:

Jednoho dne dostal Kája od své kamarádky tygra. Jenomže co s ním bude dělat? Vždyť ani netuší, jak se o takového, i když vcelku malého, tygra starat! Nezbývá mu, než se vydat na dobrodružnou cestu, aby našel další tygry, ale velké. Ti by mu snad mohli říct, jak se má postarat o toho svého, no ne? Společně s tygrem poletí balónem mezi tučňáky, lodí do Austrálie a podmořským vlakem do Afriky – dostanou se nakonec do té správné země na A, kde údajně velcí tygři žijí?

Recenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka knih pro děti, maminka a pedagog.


Kaja a tygr

NAKLADATEL: PIKOLA
ROZMĚR: 175 x 246 x 10
JAZYK: čeština
POČET STRAN: 64
VYDÁNÍ: 1
ISBN: 978-80-242-9700-2
VAZBA: Knihy - vázané
DATUM VYDÁNÍ: 19.04.2024
EAN: 9788024297002

Hodnocení: 85 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/kaja-a-tygr-620143049


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Příběh s děsivým koncem – láska krásné lazebnice a korunního prince bavorského

dvorni sasek a carodejnicePoté, co bavorský vévoda Albrecht III. zemřel, rozhodl se jeho bratr po mléku a dvorní šašek Jan Burger, že se vyzná ze svého děsivého prohřešku. Přiřízl si několik husích brků a začal vyprávět pří...

Divadlo

Slam poetry: Básníci do ringu!

slam poetry plakatek200Již ve čtvrtek 7. února se po osmé v pražském klubu Rock Café uskuteční exhibice českého slamu. První letošní velká akce přivítá mistra loňského roku i zahraničního hosta. Startuje se úderem...

Film

Jaký význam mají mýty v našem životě?

Uvahy 200Přemítáním o mýtech si tříbily mysl leckteré osobnosti tuzemské i světové kultury. Nyní se mezi ně zařadil David Jan Novotný, když vydal sborník studií Úvahy o mýtu. V osmnácti kapitolách se hravě přehoupl od biblických témat k souča...