Tajný život stromů – komiks: Chránit stromy znamená chránit celé lidstvo

Tajný život stromů – komiks: Chránit stromy znamená chránit celé lidstvo

Tisk

tajny zivot stromu komiks200V dubnu vydalo nakladatelství Kazda úžasnou knihu Petera Wohllebena Tajný život stromů ve formě inspirativně kresleného komiksu. Jedná se o geniální nápad, jak se pokusit dětem přiblížit život v ekosystému lesa. Tleskám!Kdo za tím stojí a co zde najdeme?

Peter Wohlleben je nejznámějším lesníkem na světě a autorem bestselleru Tajný život stromů, který byl přeložen do více než čtyřiceti jazyků. Tato kniha je jeho příběhem. Nyní vychází v komiksovém zpracování. Díky svému úžasnému vypravěčskému talentu nás zavede do důvěrné blízkosti stromů, až k jejich samotným kořenům. Na jednotlivých stránkách odhaluje zázračné fungování lesa: jak se k sobě stromy navzájem chovají, komunikují spolu, umí se pohybovat a bránit. Kniha Tajný život stromů nám dovolí nahlédnout do nádherného, ale křehkého světa.

Nejslavnější lesník na světě – Peter Wohlleben – v knize Tajný život stromů odhalil čtenářům tajemný svět lesních velikánů a neuvěřitelné skutečnosti z jejich existence. Podle tohoto světového bestselleru, přeloženého do více než čtyřiceti jazyků, vytvořil ilustrátor Benjamin Flao ve spolupráci s komiksovým scénáristou Fredem Bernardem originální stejnojmennou knihu komiksů pro děti od 10 let, která na pozadí životního příběhu lesníka a vášnivého ochránce přírody Petera Wohllebena poutavou formou přibližuje tajuplný život stromů, lesa a ochrany přírody.

Proč si knihu přečíst?

Přístup autorů k tématu ukazuje jejich lásku k přírodě a fakt, že se snaží informovat veřejnost o tom, že je nutné chránit stromy a lesy. Ať jde o dětské čtenáře nebo o dospěláky, každý si zde něco najde – navíc v úžasné formě.

Líbí se mi rozdělení knihy podle ročních období; ono je to vlastně logické, protože tak lze vysvětlit řadu jevů a věcí. Barvy též často umocňují dané období a tvoří příjemný koncept. Dále kvituji s povděkem kreativní rozdělení komiksu do panelů, které nejsou nudné a pravidelné, ale naopak hravé.

V knize se dozvídáme o životě autora, o jeho mládí i o tom, jak vlastně vznikla jeho láska k přírodě. A díky vlastnímu uvědomění si důležitosti ekosystému nám dává nahlédnout do toho, proč kniha vůbec vznikla. Nakousne i problematiku životního prostředí a klade důraz na ekologii a snahu o záchranu ekosystému.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Odhalte s dětmi Tajný život stromů

Líbí se mi celá řada věcí: třeba jak autor srovnává člověka a strom jak vzhledem, tak chováním; jak nám přibližuje zvířata i rostliny z lesního ekosystému. Překvapila mě třeba kapitolka „stromy ve městě“, která přiblížila těžkosti stromů v nehostinném prostředí betonové džungle. Zajímavá byla též zmínka o soužití rostlin a hub a co mě fascinovalo, to byla část knihy „stromy a paměť“, kde mě fascinovalo, jak spolu stromy komunikují a vzájemně si pomáhají. Překvapivě se v knize překvapily statistické informace z českého prostředí, třebaže jsou pouze informativního charakteru.

Jediné, co může být pro dětské čtenáře obtížné pochopit, je odborný jazyk, kterému se ale v této odborné problematice nelze nevyhnout. Vše je zde hezky a polopaticky vysvětleno, přesto to může pro desetileté čtenáře znamenat oříšek.

Tuto kouzelnou knihu vřele doporučuji všem milovníkům přírody, jak rodičů, tak jejich dětem. Možná by bylo hezké, pročítat si knihu společně a vysvětlit si třeba věci, které některé děti ještě nepoberou. Ale obdivovat obrázky a opěvovat magické bytosti lesa, stromy, dokáže každý čtenář, nehledě na věk.

tajny zivot stromu komiks

Název: Tajný život stromů
Autor: Peter Wohlleben, Fred Bernard, Benjamin Flao
Původní název: Das geheime Leben der Bäume. Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt.
Žánr: populárně naučná literatura
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024, brožovaná vazba s klopami
Počet stran: 240
Hodnocení: 95 %

Odkaz na web: https://www.knihykazda.cz/tajny-zivot-stromu-komiks/


 

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Ollo – Země sváru

ollo zeme svaru 200V září vydalo nakladatelství Práh fantasy knihu s tajuplným názvem Ollo – Země sváru od české autorky Háty Kreisinger Komňacké. Na přebalu knihy najdeme lákadlo v podobě nápisu „Česká Hra o trůny“, bohužel epické sáze nesahá an...

Divadlo

To nejlepší z hudebního divadla – to je festival Dokořán!

dokoran 200Letos v červnu Městské divadlo Brno opět nabídne průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích, a vás tak čeká pestrá ochutnávka pozoruhodných uměleckých počinů, které ukážou, co všechno n...

Film

Rafani: 31 konců/ 31 začátků

altDne 25.6.2012 vešel do distribuce osobitý dokument - debut umělecké skupiny Rafani 31 konců/ 31 začátků, lze ho tak zdarma zhlédnout na serveru Doc Alliance Films (http:/...