Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Mohou se ženy vyrovnat s následky války?

Tisk

Trojanky perexTrójské ženy žily deset let uvězněny ve zdech opevněného města. Pak jsou hradby zbořeny. Ony ale svobodu nezískají, místo ní přichází nové vězení – jsou vytrženy ze svých domovů a vrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví.

 


Jednoho večera usnuly jako manželky a matky, druhý den ráno se probudily jako vdovy. A i když válka patří mužům, jsou to ony, kdo se musí vyrovnat s jejími následky. Tři hrdinky to zkoušejí různě. Jedna se snaží využít všechno, co nový svět nabízí, ve svůj prospěch, druhá se v zájmu přežití sbližuje s nepřítelem a poslední se marně snaží naplnit očekávání společnosti. Jak se budou jejich osudy vyvíjet?

Trojanky 1

Motivy z řecké mytologie

Hru, která čerpá z mytologie starověkého Řecka, napsal pro soubor pražského Švandova divadla dramaturg David Košťák. Tímto dílem navazuje na několik let uváděnou inscenaci Srdce patří za mříže, která se také věnovala problematice lidských práv. Na rozdíl od Eurípida, ze kterého vychází, se však toto vyprávění zaměřuje ne na urozené rodiny, ale na obyčejné lidi, kteří na vzniklé situaci nenesou žádnou vinu. Režie se ujala ukrajinská režisérka a kulturní manažerka Anna Turlo.

Trojanky 3

Komorní příběh o ztrátě a naději

Hra nabízí intimní pohled na trápení žen, které prožily válku. Nevědí, jak naložit se svými pocity, jak se vyrovnat se ztrátou, ani jak najít své místo v novém světě. I když se snaží, tragédie, které prožily, je nepřestávají ovlivňovat a ničit. Herečky, které tyto nešťastné ženy ztvárňují, jsou mimořádně přesvědčivé, a tak na vás dokážou přenést emoce svých postav. Příběh je zasazený do období trójské války, ale jeho poselství je nadčasové: válka je krutá a bez ohledu na to, jak dopadne, jsou tu vždy lidské oběti, a to nejen ti, kteří zemřeli, ale hlavně ti, co přežili.

Trojanky 2

Jednoduchá scéna a atmosférické osvětlení přispívají k silnějšímu diváckému prožitku. Střídání silných emotivních scén proložených trochou nevtíravého humoru a místy až absurdními situacemi, které přináší život uprchlíka v cizí zemi, skvěle funguje. Díky tomu dokáže přimět k zamyšlení, probudit empatii a především pomáhá pochopit situaci současných uprchlíků.

TRÓJANKY
Autor a dramaturgie: David Košťák
Žánr: drama
Režie: Anna Turlo
Inspice a asistent režie: Blanka Popková
Hudba: Martin Šimek
Produkce: Tereza Marková
Scénografie: Ruslana Basenko
Kostýmy: Olena Zahrebina
Hrají: Anna Grundmanová, Anežka Šťastná, Marie Štípková, Jan Grundman
Uvádí: Švandovo divadlo Praha
Premiéra: 27. 5. 2023
Délka představení: 1 hod 10 min bez přestávky

Hodnocení: 85 %

www.svandovodivadlo.cz/inscenace/768/trojanky
Zdroj foto: svandovodivadlo.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsme tady a chceme vás bavit, říká Karel Šůcha, kapelník formace Laura a její tygři


laura perexFamózní včerejšek a přitažlivý dnešek představuje v Supraphonu nedávno vydané dvojalbum hudební formace Laura a její tygři, které nabízí hned šestadvacet písní. Tři dekády existence trvale vitální kapely jsou dobrou příležitostí bilancova...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Brno čeká hororová muzikálová komedie o podivínské rodince

The Addams Family 200Addamsovi. Taková trochu ne úplně normální rodina. Žije v tajemném domě v ústraní kdesi za městem blízko hřbitova a její členové si odpradávna libují ve strašidelném, až morbidním humoru, jejich nejoblíbenější barva je černá ...


Literatura

Josef Jonáš, Jiří Kuchař: Svět přírodních antibiotik

Antibio perex„Bakterie jsou neuvěřitelné. Na Zemi byly už v prekambriu a patří k vůbec nejstarším organismům. Jejich předky byly podle všeho jednobuněčné organismy, které údajně žily na Zemi už před miliardami let. Pokud stáří...

Divadlo

Zdenek Merta a Leona Machálková se potkají u klavíru v MdB

merta 200Zdenek Merta není jen známý a úspěšný skladatel a klavírista, ale také zpěvák, showman, vtipný společník a zábavný vypravěč. Diváci Městského divadla Brno jej velmi dobře znají i jako zdatného moderátora neobvyklé divadelně-hudební talk show Zdenek M...

Film

HBO GO přináší třetí řadu Temného případu!

TP TP perexHBO GO aktuálně napíná diváky Temného případu. První dva díly třetí série rozhodně dobře nalákaly a čekáme na další. Znovu je úspěch dán výběrem bezvýhradně charismatických herců v roli detektivů, kteří se v každé sérii dostávají divákovi pod k...