Inscenace Porcie Coughlanová je působivá svou magií, napětím a prvotřídním herectvím

Inscenace Porcie Coughlanová je působivá svou magií, napětím a prvotřídním herectvím

Tisk

Porcei 200Nejnovější titul, který uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav v pátek 16. června, přináší nejen magickou atmosféru, ale je i další pozoruhodný kamínek do žánrového záběru této scény. Chytré vedení a dramaturgie si všímá her i talentových tvůrců, kteří překvapí kumštem, kde není prostor pro obstarožní klišé či bohapusté frašky. Jezdím do Mladé Boleslavi už nějakou dobu, a tak vím, co hrají a jak to hrají. Je tomu tak i v případě irského baladického dramatu Porcie Coughlanová, jehož autorkou Marina Carr, jedna z nejvýraznějších irských dramatiků současnosti.

Základním rysem představení je snaha zachytit hloubku témat Mariny Carr, což se povedlo i v Mladé Boleslavi. V režii Diany Šoltýsové se diváci ocitnou ve svérázném kraji, protkaném tepnami jezer a řek, stejně hustě jako keltskou mytologií. A máme se na co těšit, zvláště když jde o irské středozemí, které leccos skýtá jako ponorná řeka. Postupně jsou poodhaleny charaktery lidí a jejich vášnivý přírodní naturel, což platí i pro hlavní hrdinku Porcie. V jejím příběhu se situace mění každým okamžikem, ale stín, který skrývá budoucnost, je bezbřehý. To je pak rámus ve světě ticha.

Porcie foto1

Drama začíná na břehu Balmontské řeky, kde stojí dům Rafaela Coughlana a jeho ženy Porcie, krásné a vášnivé, nevyzpytatelné a nešťastně ztrápené. Čas se naplní, když Porcie slaví třicáté narozeniny, navíc je tomu přesně patnáct let, kdy se utopil její bratr, dvojče Gabriel. Objevují se lidé z nejbližšího hrdinčina okolí, kteří ji nešetří a ani ona je, a tak během jednoho slavnostního dne z hlubin řeky vyvěrají rodinná tajemství, staré křivdy a andělský zpěv.

Režisérka Diana Šoltýsová vytvořila působivou inscenaci, která se pohybuje na hraně reality a mystiky a která nabízí od začátku až do konce sugestivní podívanou. Navíc mě fascinovalo prostorové řešení scény, i díky tomu má představení napětí a rytmus. Člověk se nenudí, ostatně jak by mohl, když protagonisté jsou tak přesvědčiví. Jaroslava Košková j. h. v titulní roli Porcie Coughlanové (alternuje s Magdalenou Jirounkovou) je jako ryba ve vodě – divoká, pružná, živočišná a na jevišti je jí plno.

Porcie foto2

Opravdoví a brutálně upřímní jsou i další (anti) hrdinové dramatu, které na scéně Městského divadla Mladá Boleslav představují Lucie Matoušková (Marianne Scullyová), Jarmil Škvrna j. h. (Sly Sculy), Eva Reiterová (Blaize Sculyová), Radim Madeja (Senchil Doorley i Damus Halion), Veronika Bajerová (Maggie May Doorleyová), Svatava Hanz Milková (Stacie Doyleová, Kyplopka), Milan Ligač (Rafael Coughlan) nebo Ivo Theimer (Fintan Goolan).

Křehký zjev i andělský zpěv představení dodává Dušan Kraus j. h. (Gabriel) i scénicko-hudební linka, která prochází magickou inscenací a která leccos evokuje. Nová inscenace je jednolitá, plastická s výraznými charakterovými studiemi. Díky umu všech zúčastněných tvůrců všechno do sebe zapadá a dává smysl. Berte to i jako poprázdninovou pozvánku na reprízy, jedna z prvních by měla proběhnout už 20. září.

Porcie foto3

Zdroj foto: archiv MD MB a Robert Rohál


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamin Kuras: Spisovatel musí umět pátrat a dávat věci do souvislostí!

kuras200Jeho knihy vynikají nesmírnou precizností a mohly by být učebnicí toho, jak má publicista pracovat s informacemi. A právě tomuto tématu jsem se s Benjaminem Kurasem věnovala a vyptala se ho na zákulisí takové práce. Jeho nová kniha Poslední naděje ci...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Pražští herci roztančí v březnu Švandovo divadlo

Souboj divadel 200Už v roce 2016 byl odstartován autorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka a Terezy Řípové v Městském divadle Mladá Boleslav. Na stejném místě zároveň proběhl i první ročník projektu Roztančené divadlo aneb Když he...


Literatura

Cesta za žlutým trikotem přes mrtvoly

CernyTrikot 200V nakladatelství Kniha Zlín vyšel v červnu thriller z prostředí Tour de France s názvem Černý trikot. Nemusíte šlapat do pedálů, ale do stránek byste mohli.

 

...

Divadlo

„Jsme citoví analfabeti”

sceny200Měsíc po premiéře nové inscenace Švandova divadla Scény z manželského života, jsem i já vyrazila na představení. Inscenace vychází ze slavného stejnojmenného filmu Ingmara Bergmana, který napsal pro svou bývalou lásku Liv Ullmann a vycházel ve scénáři ...

Film

Fliegauf naznačuje, odkud vane vítr

je to jen vitrI takový bývá úděl umělce! Zatímco film maďarského autora Bence Fliegaufa získává uznání od festivalových porot (Stříbrný medvěd na MFF v Berlíně) i lidsko-právních organizací (cena Amnesty International Film, Peace Film ...