Balada pro banditu po ostravsku

Balada pro banditu po ostravsku

Tisk

altDo divadla se chodí na 3D představení plné přehrávání a emocí. I když bývá kino lepší, jsou hry, kvůli kterým stojí za to divadlo navštívit. Jednou z takových je prověřená klasika Balada pro banditu.

 

 

 

V Ostravském divadle Jiřího Myrona byl při sobotní opakované premiéře zrovna parný letní den a divačky si tak oblékly svoje nejvolnější zahalené šaty, jaké ve skříni mohly najít. U drsného představení podobný obrázek poněkud kontrastuje, protože hra je o středověkém loupežníkovi, který na frontě souložil s kdejakou krasavicí a nedokázal se uživit jinak než krádežemi.

Nikolovi se ale daří z fronty utéct přímo do náruče své milované Eržiky, která na něj podle všeho celou vojnu čekala. Je panovačná a hysterická, nelíbí se jí, že utekl. Určitě si ho četníci najdou. Ale válka právě končí a každému je vcelku jedno jakých válečných přečinů se kdo dopustil. Nastává nová doba. Četníci se střídají, majetkové poměry mění, nastávají nové pořádky. Nikola by mohl jít se svými kamarády pracovat na pole, ale proč by to dělal? Lidé jako Starý Dač, kteří bohatli za války, budou na úkor ostatních bohatnout nadále, i když se „všechno“ mění. Na různé právní kličky, podmazávání a lichocení musí mít člověk žaludek, a ten Nikola nemá.

alt

Avšak není to přímo romantický snílek. I když často zpívá a řeší své vnitřní pochody, dokáže být tvrdý a zásadový. Všichni hrdinové a stateční hoši z vojny se v byrokracii, povoleních a různých papírech ztrácejí. Být soustředěný a vypálit včas ránu je něco jiného, než se vrtat tužkou v nose. I když jde od Eržiky jen velmi nerad, musí chodit loupit, aby měli peníze.


A tak to začíná. Láska sice kvete za každého počasí, ale pořád je třeba mít kam ulehnout a čím krmit dítě. Kdyby se rozhodl jinak a začal obdělávat pole, možná by vedl klidný život. Na druhou stranu si dali autoři hry práci s tím, abychom mohli vidět, jak Nikolova loupežnická profese s Eržikou vlastně mává. Je pořád jako na trní, nadává a těší se, až se její muž vrátí.

alt

Když se jednou Nikola nevrací, snaží se ji dostat jeden četník. Eržika vytrvale odolává, ale nakonec přece jenom podléhá.
„Je bůhví kde.“ říká četník.
„Je chlap, já jen ženská.“
Nikola mezitím na svých výpravách bojuje se svým svědomím. Nevrací se domů a pořád loupí. Protože je mu všeho líto, zavádí u banditů nové manýry a chudým lidem strká peníze místo toho, aby je kradl. Jakoby netušil co si vlastně počít a kde vrátit všechno co dělá špatně. Vrací se domů až poté, co jej vlastní kamarádi otrávili. Kdyby se mu to nestalo, možná by se vrátit ani nechtěl, což vypadá dost divně. Jakoby už od začátku nepomyslel na to, že lupič, kterého každý zná, už nemůže bydlet, kde se narodil. Přitom ho ani nenapadlo vzít Eržiku sebou, a tak je přibližně polovina písní ze hry věnována žalu a nespravedlnosti světa.

Až odloučení od kamarádů ho přimělo zariskovat a přiotrávený se ke své Eržice vrátit. Ta už jej dávno podvádí a jen co jej vidí, chce po něm okamžitě sex, což je velmi podezřelé. Její panovačnost je pryč, hysterie taky odezněla, jakoby přišel jenom další zákazník. Nikola četníka střílí do hlavy a kolem něho samotného se pomalu stahuje smyčka. Už není mezi svými a jeho loupeže jsou moc velké na to, aby ho nechala policie být jen tak.

alt

Příběh o loupežníkovi Nikolu Šuhajovi a Eržice je velmi dobře strukturovaný a zábavný. Hlavní zápletku sice tvoří skoro výhradně jakási svéhlavost postav, na druhou stranu chyby v jejich rozhodování působí adekvátně. Jsou totiž poměrně časté i dnes.

Mazaný obchodníček dobře ví, za jakou nitku zatáhnout, aby se mu dobře vedlo. Pokud to člověk myslí s ostatními vážně a je mu s někým dobře, už si pozor nedává. Nikola byl nakonec sice bohatý a spravedlivý, ale ze své ženy udělal couru a nechal se zabít. Říká se, že nejsilnější emoce vyvolávají krizové situace a čestné chování je dobrý základ do života každého z nás. Pokud se však ocitneme v komplikovaném prostředí, je třeba myslet i na zadní vrátka.

Balada pro banditu
Uvádí: Ostravské divadlo Jiřího Myrona
Režie: Peter Gábor
Scénář: Milan Uhde a Miloš Štědroň
Hrají: Igor Ozorovič (Nikola Šuhaj), Veronika Lazorčáková (Eržika)
Premiéra: 14.6.2012
Hodnocení: 80%


Zdroj foto: ndm.cz, fotograf: Radovan Šťastný


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Na Velikonoce pojedu k mamince do Brna, říká Eva Pilarová

eva 200Zatímco v těchto týdnech podniká čtyřnásobná držitelka zlatého slavíka Eva Pilarová ještě s několika svými kolegy Evergreen Tour, na podzim ji čekají dva velké gala koncerty, kterými oslaví 55 let na scéně. Koncerty proběhnou 27. října v Mahenově divadle ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Návod na přežití v Divadle MANA: o lásce, naději a síle přátelství

Navod na preziti 200Návod na přežití - to je dubnová novinka, kterou připravuje divadlo MANA v pražských Vršovicích. Návod na přežití, je dojemná tragikomedie o stáří a nemoci, ale hlavně o životním nadhledu a nezdolném optimismu se skvělými herečkami...


Literatura

Nevinná hříšnice - když prostě musíte někoho ubodat

hrisnice  perex
Mělo to být obyčejné slunečné odpoledne u jezera. Jenže nebylo. Cora Benderová, kterou všichni znali jako plachou, laskavou maminku, ubodala na pláži muže. Co ji vedlo k tak strašnému činu? Je Cora Benderová zkažená hříšnice nebo n...

Divadlo

Setkání 2013 Stretnutie: Ve Zlíně se zrodí divadelní Československo

setkani200Pomyslné plnoletosti letos dosáhne festival Setkání/ Stretnutie, který se bude konat nejen v Městském divadle Zlín ve dnech 23. až 25. května. Určen je nejen pro studenty divadelních oborů a divadelníky, ale i pro š...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...