Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM začne v Liberci promítat své filmy už za týden a na svém webu www.anifilm.cz již zveřejnil svůj denní program. Vedle programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animovaných filmů, virtuální reality a počítačových her se festivaloví návštěvníci můžou těšit i na široký nesoutěžní filmový program a další doprovodné akce, jako jsou výstavy, koncerty, prezentace, přednášky, workshopy, dílny animace a odborný industry program.
ANIFILM 2022 představuje své porotce
Kdo získá Animorphu pro nejlepší celovečerní film pro děti a celovečerní film pro dospělého diváka, rozhodne král nezávislé americké animace, legendární režisér Bill Plympton několikrát nominovaný na Oscara, slovenská režisérka a producentka Katarína Kerekesová (Websterovi, Mimi a Líza) a nizozemský výtvarník a režisér Hisko Hulsing (mimo jiné režisér seriálového hitu Undone).
Porotu pro filmy krátké a studentské tvoří v Estonsku působící chorvatská režisérka Lucija Mrzljak, německý filmař a producent festivalu interfilm Berlin Alexander Stein a pražský režisér, výtvarník a autor komiksů Jan Saska, známý především díky snímku Happy End (v roce 2016 byl zařazen mezi 10 filmů usilujících o Oscara za krátký animovaný film).
Nejlepší VR filmy, videoklipy i abstraktní a nenarativní animaci vyberou německý publicista a kurátor rozšířené reality Lars Rummel, česko-britská umělkyně Tereza Stehlíková, která aktuálně vede Katedru vizuální tvorby na Vysoké škole kreativní komunikace v Praze. Z Ukrajiny se k nim připojí výtvarník a režisér Stas Santimov s nezaměnitelným výtvarným rukopisem, známý pro své gify, videoklipy i filmová díla.
Počítačové hry posoudí letos trojice žen. Z Itálie to bude herní designérka Claudia Molinari ze studia We Are Müesli. Přidá se k ní nizozemská výtvarnice Céline Veltman, která pracovala například na hře Hidden Folks oceněné na Anifilmu 2017, a česká vizuální umělkyně Eva Nečasová ze studia Charles Games.
Sousedé mých sousedů
Porotci se vždy významně podílejí na programu festivalu a nejinak to bude i letos.Téma Animace & humor doprovází Lucija Mrzljak, která uvede své, estonským humorem silně ovlivněné, krátké filmy. Stejně tak Jan Saska, který si pro diváky nachystal masterclass, kde přiblíží i svůj dlouho očekávaný film Hurikán. Vlastní proslulou masterclass bude mít také Bill Plympton, a k tomu uvede výběr ze svých vtipných filmů, včetně dvou celovečerních: Žiju s divnou osobou (I Married a Strange Person!) a Šálení (Cheatin’). Vrchol současné seriálové animace – Undone, ale i všechny své předešlé oceňované filmové projekty přiblíží Hisko Hulsing. A své pojetí filmů pro všechny smysly pak ve vlastní masterclass přiblíží Tereza Stehlíková. Tím ale výčet prezentací porotkyň a porotců ANIFILMu rozhodně nekončí, zapojí se i do industry programu.
Na ANIFILM přijedou i soutěžící tvůrci
ANIFILMu se osobně zúčastní i řada tvůrců, jejichž filmy byly vybrány do soutěže a budou tak v Liberci napjatě sledovat, jak si jejich filmy v mezinárodní konkurenci povedou. Na festival například přicestuje z Japonska autorská dvojice Yutaro Kubo a Satomi Maiya, kteří svůj celovečerní film Dívka ze země Venku uvedou ve světové premiéře, svůj film Sousedé mých sousedů v soutěži celovečerních snímků osobě uvede francouzský režisér Léo Marchand a do Liberce přijede také Alessandro Rak s celovečerním filmem Yaya a Lennie – Kráčející Svoboda.
Yaya a Lennie – Kráčející Svoboda
Industry Program
Industry program nabídne prezentace a přednášky většiny festivalových porotců. Se zaměřením na vývoj počítačových her to bude Eva Nečasová. Z vlastních zkušeností bude čerpat také Claudia Molinari, která vysvětlí důležitost paměti a vliv identity na proces vizuálního designu. A blahodárnému účinku zdánlivě proplýtvaného času pro tvůrčí proces se bude věnovat Céline Veltman. V sekci Work in Progress se představí tři připravované celovečerní animované filmy – Život k sežrání české režisérky Kristiny Dufkové, Websterovi ve filmu slovenské režisérky Kataríny Kerekesové a film Haňťa mexického režiséra Emilia Ramose, který vychází ze života Bohumila Hrabala a jeho knihy Příliš hlučná samota. Zábavou a humorem se bude zabývat kanadský autor Jamie Weinman ve své přednášce o perfektně načasovaném násilí v slavných Looney Tunes studia Warner Bros. Herní badatel Jaroslav Švelch z Univerzity Karlovy v Praze představí nedávno vydanou publikaci Video Games and Comedy. V tradičním Indie Menu představí zakladatel studia Amanita Design Jakub Dvorský to nejlepší, co v uplynulém roce vzniklo na scéně nezávislých počítačových her. Pátek 13. května bude vyhrazen Creatoola Animarketu, největší lokální oborové networkingové akci, kterou ANIFILM spolupořádá s platformou Creatoola a Asociací animovaného filmu (ASAF).
Vítězný krátký film ANIFILMu má šanci na Oscara
Aktuální novinkou je, že americká Akademie filmového umění a věd 30. dubna zařadila ANIFILM mezi vybrané prestižní festivaly, jejichž vítězný krátký film je kvalifikován pro účast na oscarovém klání a je předložen členům Akademie k posouzení. V této kategorii je ANIFILM jediným českým festivalem, který má toto oprávnění.
Stručně o programu letošního festivalu ANIFILM
Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v Liberci ve dnech 10. až 15. května. V rozsáhlé mezinárodní a národní soutěži se v řadě kategorií představí ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká. Hlavní část nesoutěžního filmového programu, nazvaná Animace & humor, se bude tematicky věnovat hlavně animovanému humoru, připomene i řadu slavných tvůrců a filmů z různých období i zemí. K vidění budou i letošní krátké animované filmy nominované na Oscary. Speciální filmový program bude věnován Ukrajině, festival představí to nejlepší ze současné tvorby ukrajinských animátorů a v programu budou i filmy určené ukrajinským dětem. Součástí Anifilmu bude také bohatý program pro děti v sekci Animo. V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene 60. výročí úmrtí významné osobnosti Vlasty Buriana a jeho málo známou stopu ve filmu i animovaném.
Detailní denní program ANIFILMu: ZDE
Škola animace powered by Nadace PPF seznámí děti zábavnou formou s procesem tvorby animovaných filmů a menší i větší účastníci si zde pod vedením lektorů budou moci vytvořit vlastní animovaný film a také vyzkoušet práci zvukového mistra. Hlavním letošním tématem, které budou moci ve své tvorbě ztvárnit, je „Podaná ruka - Co znamená pomoc v současnosti? Co si pod tím děti představují?“ Festival nabídne přirozeně také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game zóně. Pro soutěžní projekty virtuální reality bude dedikováno Brainz VR Cinema. Chybět nebudou ani výstavy, koncerty a loutkové divadlo.
< Předchozí | Další > |
---|