Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Tisk

Febiofest perexLetos se pověstný FEBIOFEST koná již po devětadvacáté. Začíná v Praze, kde má vyhrazeny dny mezi 28. dubnem a 4. květnem, poté se stěhuje do dalších měst (Děčín, Otrokovice, Ostrava, Valašské Meziříčí). V Ostravě celá akce také končí – 14. května. Původně nesoutěžní přehlídka se postupem času změnila v soutěžní festival, kde současně probíhá dokonce několik soutěžních sekcí! Vedle obvyklé hlavní soutěže budou soutěžit také komedie, kde o vítězi bude rozhodovat třiatřicetičlenná divácká porota. Organizátoři si totiž byli vědomi, že festivalové filmy bývají vážné až pochmurné, takže divákům nabídli i něco pro pobavení, aniž by rezignovali na umělecké hodnoty. Svou cenu udělí rovněž organizace Amnesty International. Je ovšem pravda, že tzv. festivalové umělečno a závažno bývá mnohdy pouhým pozlátkem, pod níž se tají prázdnota.

 

Nač se tedy můžeme těšit? Spatříme filmy hrané (těch je přirozeně většina), ale zájemci si mohou vychutnat i snímky animované (shromážděné např. v sekci Generace junior, určené hlavně dětem) a své místo i dozajista najdou i dokumenty. Jsou vesměs celovečerní, takže na televizní obrazovky sotva proniknou – snad jedině s výjimkou českého zástupce Pražský výběr – Symphony bizzare. Michael Kocáb tu předestřel jakýsi průřez touto legendární kapelou, jejíž fanoušci si určitě zajásají při poslechu i spatření jejích písní. A pak mohou být potěšeni také gastronomičtí labužníci – Lovci lanýžů totiž prozradí, že hledání této vzácné pochoutky v lecčems připomíná tuzemské houbaření, jen poněkud náročnější.

Febiofest

Ostatně představa vybraných lahůdek pronikla i do názvu jedné ze zhruba dvaceti sekcí, které Febiofest nabízí – nazývá se Delikatesy z východu a nabídne zajímavé tituly z někdejších zemí sovětského bloku a bývalé Jugoslávie. Českou republiku tu zastupuje „požárnický“ snímek Kdyby radši hořelo, který spatříme v předpremiéře. Ostatně z tuzemské produkce nabídne Febiofest vícero položek. Některé již známe, třeba Atlas ptáků, jiné si právě tady odbudou svou premiéru, např. drama Promlčeno, jemuž vévodí jako vždy pozoruhodný Karel Roden. K tomu lze připojit ukázky do vysílání teprve chystaných televizních seriálů.

febiofest 2

Svatba

Divácky nejpřitažlivější bude nejspíš sekce Panorama: Ikony, která nabídne řadu podnětných titulů. Nejen příznivce slavného švédského režiséra může oslovit Bergmanův ostrov, který se odehrává v místech, kde Mistr natočil některá svá díla – na ostrově Fårö. Ve filmařském prostředí se odehrává španělská tragikomedie Film roku, kde zazáří dvě největší hvězdy tamní kinematografie – Penélope Cruzová a Antonio Banderas. Osobně bych však upřednostnil deziluzivní polský vhled do stavu tamní společnosti, nazvaný jednoduše Svatba. Kolektivní portrét jedné velké rodinné slavnosti dovolil odkrýt temné stíny skrývající se pod blahosklonnou slupkou prosperity. Protože od režiséra Wojciecha Smarzowského do zdejší filmové distribuce zatím žádný jeho film nepronikl (jen Česká televize záslužně uvedla jeho nejslavnější – a také nejskandálnější – počiny Volyň a Klér), bude trojice projekcí tohoto filmu asi jedinou příležitostí jak jej spatřit na velkém plátně.

febiofext 1

Stíny zapomenutých předků

Z retrospektiv upozorním za obšírnou sekci věnovanou ukrajinským filmů, ať již vznikaly v éře Sovětského svazu (dosáhly mezinárodního uznání jako Stíny zapomenutých předků) nebo pocházejí z nedávných let. Někdejší tradici zemitého, drsného poetismu, prodchnutého lidovými tradicemi a sytou, jakoby roztočenou barevností folklóru, nahradily mnohdy skeptické výpovědi o přítomnosti či nedávné minulosti. Například režisér Oleh Sencov, proslulý hlavně uvězněním v Rusku (kde byl odsouzen jako terorista!), se ve svém nejnovějším filmu Nosoroh zaměřil na rozkrytí zločineckých struktur, které si v 90. letech vydobyly své místo na slunci.

Co doporučit? Vážení čtenáři, potažmo diváci, budete-li se chtít vypravit do kina, volte hlavně ty filmy, které už nejspíš nikdy nespatříte. Protože s těmi, které již mají českého distributora, se dříve či později stejně setkáme v sálech biografů, případně v televizi. A doufejme, že i mezi tituly, o které dosud nikdo zájem neprojevil, se občas vyskytne pokládek, který si zaslouží pozornost.

29th Prague International Film Festival - Febiofest
28. 04. - 04. 05. 2022

Foto: Febiofest


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Balet a Twerk? V dnešní turbulentní době je třeba upoutat vždy netradičně

balet twerk 200Dva natáčecí dny, 15 lidí na place, 3 kamery, 1 jeřáb a 1 smeták, to je bilance tvorby kontroverzního propagačního videa baletu Národního divadla Brno s názvem Balet a Twerk. Jeho cílem bylo přiblížit ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Vánoční romance z obchoďáku v režii strážných andělů

200filmV polovině listopadu vtrhne na filmová plátna novinka z pera scenáristky a zároveň režisérky filmu Karin Babinské Křídla Vánoc. Po drsné realistické sondě do hlubin duší a světa teenagerů provedené v jejím celovečerním filmovém debutu Pusinky, se tent...


Literatura

Feťáci jsou velmi zdařilou knihou o závislostech

fetaci200V nakladatelství Ikar v loňském roce vyšla kniha Evy Dolejšové Feťáci s podtitulem syrový příběh ze světa (nejen) drogově závislých.

...

Divadlo

Riaditeľka mestského divadla, producentka, autorka a herečka Zuzana Mišáková je celým svojím srdcom Trenčianka

Pinocchio 200Zuzana Mišáková Moravčíková je riaditeľkou Mestského divadla Trenčín už 20 rokov. Okrem toho je aktívnou a kreatívnou producentkou, ktorá má cit pre detail a venuje svoju pozornosť štúdiu faktografie. Ako herečka stvárnila niekoľko postáv. Medz...

Film

PLANETA PRAHA se hlásí trailerem

planeta praha 200Kolik „obyvatel“ má Praha? Tvůrci oceňovaného filmu Planeta Česko se tentokrát vydali na výpravu do betonové džungle hlavního města.

...