Moderní romance Minulé životy dojme české diváky už v červenci

Moderní romance Minulé životy dojme české diváky už v červenci

Tisk

Minule zivoty200Debutující americká režisérka korejského původu Celine Song ohromila se svým debutem Minulé životy diváky na festivalech Sundance i Berlinale. Její citlivá moderní romance se teď díky distribuční společnosti Aerofilms podívá i do českých kin. Příběh spisovatelky Nory a jejích dvou lásek, té dětské (Hae-Sunga) i té dospělé (Artura), odehrávající se napříč desetiletími i několika kontinenty, si klade otázku: „Co by bylo kdyby?“ Nečekaná návštěva z dětství přiměje úspěšnou literátku ohlížet se zpět do minulosti a přemýšlet, jak jinak by její život mohl vypadat.

Dojemný snímek z produkce A24 se těší nadšeným recenzím. Magazín Slate shodně s filmovým webem Collider označují film za „jasného kandidáta na film roku“ a ani další prestižní plátky nešetří superlativy. Indiewire jej označuje za „křehký a nádherně zdrcující,“ magazín Vox zas za „filmový zázrak.“ Snímek, který uhranul diváky po celém světě, se podívá do kin 27. července.

Co by kdyby?

Předobraz Nory je v osobě samotné režisérky Celine Song. Ke vzniku filmu ji přiměl moment, kdy sama seděla v nočním baru mezi dvěma muži – Korejcem, svou láskou z dětství, a svým americkým manželem. „Seděla jsem tam mezi těmi dvěma muži, o kterých vím, že mě milují různými způsoby, dvěma různými jazyky a dvěma různými kulturami. A já jsem jediný důvod, proč spolu tito dva muži vůbec mluví," popisuje svůj zážitek debutující tvůrkyně. „Je na tom něco téměř sci-fi. Člověk si připadá jako někdo, kdo dokáže překonat čas, prostor i jazyk."

Možnost či spíše nemožnost volby a její fatalita zaujala i představitelku Nory, americkou herečku Gretu Lee, jíž čeští diváci mohou znát např. ze seriálu The Morning Show. „Je to tak nespravedlivé, že máme jen jeden život. Máme jen tuhle jednu možnost. Jak neuvěřitelné by bylo, kdyby Nora měla i ten druhý život? A jak smutná je pravda, že jej mít nemůže," komentuje jedno z ústředních témat filmu.

Minule zivoty1

Spojeni osudem

V korejštině existuje slovo In-Yun, které symbolizuje spojení osudem. Když se dva lidé a jejich životy protnou, znamená to, že jsou jejich osudy propleteny i v dalších životech. Dojemnost filmu nespočívá ve ztracené lásce, ale v aspektech potenciálních paralelních životů, které nám ale zůstanou nadosmrti skryty. „Hae-Sung znal část mého já, která byla jiná. Opravdu znal něco, co Artur nebude moci nikdy pochopit ani zachytit," říká režisérka o své lásce z dětství.

„Je to jako vidět odraz sebe sama z jiné doby,“ říká Greta Lee. „Stále se vracím k myšlence, že ten Hae-Sung a naše dětské lásky v sobě skrývají tolik z toho, kým jsme byli. Ale existuje ještě vůbec ten člověk z minulosti, kým jsem byla?“

Minule zivoty2

Minulé životy
USA, 2023 | 106 minut | premiéra: 27. července
žánr drama, romantický
režie Celine Song
scénář Celine Song
kamera Shabier Kirchner
střih Keith Fraase
hrají Greta Lee, Teo, Yoo, John Magaro, Isaac Powell, Jojo T. Gibbs, Kristen Sieh, Nathan Clarkson

Více informací: https://www.aerofilms.cz/minule-zivoty


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Karel Fiala: „Z flašky nedýchám, z flašky chlastám“

200rDalším zpovídaným fotografem je Karel Fiala, který se věnuje fotografování pod vodou. Co vše ke vzniku  těch kouzelných rozevlátých fotek potřebuje? A jak to vlastně celé probíhá? Začtěte se o fotografování ve stavu bez tíže…

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...


Literatura

Bedřich Smetana – autor globálních hitů, o kterém svět skoro neví

SmetanaV jubilejním Roce české hudby si připomínáme hudebního skladatele Bedřicha Smetanu (1824–1884). Ze školy víme, že položil základy české národní hudby. Složil Prodanou nevěstu, Mou vlast a Luisinu polku. Během života se potýkal s nepochopením okolí, ohluch...

Divadlo

Festival Setkání Stretnutie odtajnil program

setkani stretnutie200Ve Zlíně se od 14. do 19. května bude konat 28. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Na co se můžete těšit?

 

...

Film

Klapka – letní filmová škola po čtyřicáté!

LFS perexJiž po čtyřicáté se během týdne na přelomu července a srpna stane z Uherského Hradiště, toho menšího ospalého městečka, centrum filmu. Bylo by však zbytečností hledat červený koberec a na něm se promenádující hvězdy. ...