Lanová dráha na Letnou

Lanová dráha na Letnou

Tisk

lanovka 200První pražská lanová dráha, která vedla do Letenských sadů, byla uvedena do provozu před 125 lety, 31. května roku 1891.

 

 

 

Lanovka jezdila od tehdejšího mostu císaře Františka Josefa (dnešní  Štefánikův most), kde se dnes nachází dolního vyústění Letenského tunelu. Odtud vedla trať  k Letenskému zámečku, známému výletnímu místu Pražanů i návštěvníků Prahy. Tady pak na lanovou dráhu navazovala Křižíkova elektrická dráha, která Pražany vyvezla až do Stromovky – Královské obory. Tuto dráhu dodnes připomíná pamětní deska nedaleko Letenského zámečku. Lanová dráha na Letnou byla v provozu až do roku 1916; nicméně k jejímu zrušení došlo až v roce 1922.

Jak vše fungovalo?
Lanová dráha byla uvedena do pohybu pomocí systému vodní převahy. Ten spočíval v tom, že se do nádrže vozu v horní stanici lanovky napustila voda, a v dolní stanici se pak voda opět vypouštěla. Tento systém způsobil, že těžší horní vůz vytahoval při klesání vůz spodní. Provoz byl ale drahý; proto byla dráha v letech 1902 a 1903 elektrifikována. Autorem projektu elektrifikace nebyl nikdo jiný než sám František Křižík. Do té doby jezdila lanovka pouze od jara do podzimu; po těchto technických úpravách  bylo možné přejít na celoroční provoz a lanovka byla zařazena do sítě pražské hromadné dopravy.
Lanovka měla dva vozy; každý z nich měl kapacitu pro čtyřicet cestujících. Pokud se lidé chtěli nechat na Letnou dopravit pomocí lanové dráhy, zaplatili tři krejcary, cesta dolů stála krejcary dva. Dnes je model lanovky k vidění v Muzeu MHD ve vozovně Střešovice. Později, v letech 1926 – 1935 jezdilo na trase bývalé lanové dráhy kryté, pohyblivé schodiště.

lanovka

Technické parametry lanovky
Jednalo se o osobní pozemní lanovou dráhu kyvadlového systému s pevným uchycením dvou čtyřicetimístných vozů. Rozchod kolejí byl 1000 milimetrů. Přepravní kapacita lanovky byla až 920 cestujících za hodinu. Mezi dolní a horní stanici překonávala lanovka převýšení 38 metrů. Vozy dodala firma Ringhoffer.


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Březina: „Cestování v čase otvírá široké brány nápadům, to mám opravdu rád.“

michal brezina200Michal Březina (* 1977) v bujarém mládí cestoval stopem po Evropě za vydatnými zážitky, z dlouhé chvíle běsnil v několika metalových kapelách, po trvalém usazení v rodinném životě spolupracoval s e-magazíny Sci-fi svět Vanili nebo How...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Výstava Císař Karel IV. 1316-2016

karel200Česko-bavorská zemská výstava Císař Karel IV. (1316–2016) pořádaná při příležitosti 700. výročí narození tohoto výjimečného panovníka představí v Praze i v Norimberku mimořádný výběr památek kultury a umění jeho doby. 

...

Literatura

Covid 19 podrobně i emotivně

PandemiePandemie koronaviru ovlivnila knižní trh nejen tím, že zavřela kamenná knihkupectví. Zároveň nabídla i poměrně dost titulů, které v současné době obávanou nemoc probírají. Zřejmě prozatím nejpodrobnější z nich je Pandemie od českých autorů Michala ...

Divadlo

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kr...

Film

Riddick se opět boří do tmy

200filmPo Černočerné tmě a Riddickovi: Kronice temna do kin přichází další pokračování příběhu s prostým názvem Riddick. Režisér David Twohy, jenž má na svědomí i samotný scénář, se opět vrhl do spolupráce s hereckou akční hvězdou dnes už áčkového formátu Vinem ...