Začátek srpna patří v Praze již tradičně flašinetům. Národní muzeum letos přichystalo III. ročník mezinárodního setkání flašinetářů Flašinet žije!, který se uskuteční v úterý 9. srpna 2016. Pouliční umělci z různých koutů Evropy oživí centrum Prahy třemi koncerty rozdílných žánrů. Zvuky hracích strojků se rozezní v 10 hodin na Kampě u Karlova mostu, v 14 hodin v barokním kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí a v 19 hodin v Českém muzeu hudby. Vstup je na všechny koncerty volný.
Na jednodenním festivalu se setkají flašinetáři z Čech, Polska, Německa, Rakouska, Slovenska a Švýcarska. Na Kampě si kolemjdoucí můžou vyslechnout improvizované hraní doprovázené živým zpěvem a vyzkoušet si, jaké to je hrát na tento mechanický nástroj. V kostele sv. Mikuláše zazní tóny klasických skladeb. Festival ukončí v Českém muzeu hudbykoncert kolovrátků a výjimečného hudebního nástroje tzv. Pianoly.Mechanické hudební nástroje představují unikátní spojení řemeslného umění a techniky. Od 19. století se rozšířily hřebíčkové nástroje a kolovrátky. Ve snaze o zvukové zpestření a obohacení napodobováním více nástrojů i celého orchestru vznikly různé typy orchestrionů. Nejpodstatnější součástí každého mechanického hudebního nástroje je hrací válec, ale samotný zvuk mohou vydávat třeba pružné zoubky ocelového hřebene, píšťaly, různým způsobem rozeznívané struny či perforovaný papír.
Flašinet pochází z východní Asie. Vznikl asi v 16. století. Do Evropy se rozšířil v první polovině 18. století. V 19. století se počaly flašinety používat při různých lidových slavnostech a nástroj zlidověl. Flašinetáři obcházeli poutě a lidové zábavy, ale byli běžně k vidění v městech na ulicích. Třetí ročník festivalu Flašinet žije! navazuje na úspěšný loňský ročník, ale také zahajuje sezónu dalších tradičních setkání flašinetářů – Liberecký flašinetář (10. – 12. srpna), Pekařovská pouť (13. srpna) a Mezinárodní setkání flašinetářů v Brně (15. – 16. srpna 2016).
Foto: autor, www.nm.cz, www.muzeum3000.cz
< Předchozí | Další > |
---|