Mezi pionýrským šátkem a mopedem

Mezi pionýrským šátkem a mopedem

Tisk

Mezi pionyrem a mopedem perexAutorská dvojice zkušených historiků Martin Franc a Jiří Knapík se ke společné práci sešla už potřetí. Předchozí knihy jsme na stránkách Kultury 21 recenzovali: jak rozsáhlého, dvojsvazkového Průvodce kulturním děním v českých zemích 1948-1967 (ZDE), tak Volný čas v českých zemích 1957-1967 (ZDE) Nyní následuje další cenná kniha MEZI PIONÝRSKÝM ŠÁTKEM A MOPEDEM, věnovaná dětem a mládeži dospívajícím v prvních dvou poúnorových desetiletích (1948-1970).

 


Autoři tuto publikaci rozdělili do pěti oddílů. V prvním zkoumají nejmladší generaci z pohledu usnesení stranických (tedy komunistických) orgánů, ale také nahlížejí do nitra rodiny a přibližují tehdejší výchovné styly. V druhém oddílu se zabývají samotnými dětmi a mládeží: všímají si hmotné kultury s nimi spojené - vybavení dětských pokojíků, hraček, oblékání (včetně „slavnostních“ stejnokrojů), školního stravování. A také se probírají mediálním odrazem: dovíme se podrobnosti o dětských časopisech, literatuře, ale také se můžeme začít do několika kapitol, které popisují rozhlasové i televizní vysílání pro děti, rovněž se dotknou jejich zpodobnění ve filmu. Tyto kapitoly, někdy zbytečně popisné a výčtové, ovšem psali jiní autoři. Ale aspoň v nich shrnuli a utřídili dostupné poznatky.

Třetí oddíl spojuje politické tlaky, doléhající třeba přes dětské a mládežnické organizace, ale také přes prázdninové aktivity, skrze letní ozdravovny a tábory. A nechybí ani citové a sexuologické aspekty. Ve čtvrtém oddílu nalezneme údaje o kriminalitě (či možná ještě častěji o chuligánství a jiných patogenních jevech), o dětech označených za obtížně vzdělatelné i vychovatelné (nejen mentálně postižených, ale třeba také cikánských), o dětských domovech coby náhradní péči. Také o sebevraždách coby noční můře politických elit. Přečteme si zajímavé postřehy, jak bylo nahlíženo na vše, co se vymykalo z představ o vzorném socialistickém člověku. A jak se rozpadala tvrzení, že za všechny potíže jsou zodpovědní odpůrci režimu a potažmo dřívější společenské poměry. Poslední oddíl čerpá ze vzpomínek pamětníků, kteří své dětství a mládí prožívali během 50. a 60. let, dokonce jsou zařazeny jejich konkrétní texty.

Ne vše autoři do své knihy zahrnuli. Jen do pouhé několikaslovné poznámky třeba odsunuli takzvaný „květušínský experiment“, který měl prokázat, že i cikánské děti, jsou-li vychovávány ve vhodných podmínkách (tedy izolovány od původního rodinného zázemí), mohou vyrůst v platné a pracovité členy socialistické společnosti. Ostatně stejné pohnutky rozhodovaly o výchově vlastně každého – rozhodující byla vize činorodého budoucího uplatnění, k čemuž směřovalo veškeré školní i mimoškolní snažení. Jak je běžné v každém totalitním zřízení, prioritou byla masová účast v politicky vhodných organizacích (Jiskry, Pionýr, Československý svaz mládeže), jakkoli zejména na vesnici a nábožensky orientovaných vrstvách nebyl tento cíl naplňován.

Na hodnocené publikaci oceňuji nejvíce, že nepodléhá nějaké „dojmologii“, důsledně vychází z dochovaných materiálů ať již písemných nebo obrazových. Autoři se snaží svá zjištění o kolektivizaci dětí a mládeže popisovat střídmě a bez emocí, celkové názornosti pomáhají i početné reprodukce nejrůznějších dokumentů, ať již jsou titulní listy časopisů, vysvědčení a zejména fotografie, které zaznamenávají nejrůznější podoby dětského věku. Ale ne vždy je dešifrujeme správně: třeba na obálce knihy spatříme dítě s dlaněmi na ústech. Tázal jsem se několika lidí, jak takový postoj odečítají – a dověděl jsem se, že prý může vyjadřovat údiv, potměšilost, šibalství, dokonce nutkání ke zvracení. Jenže ve skutečnosti se chlapec na obrázku cpe borůvkami…

Mezi pionyrem a mopedem

Jiří Knapík, Martin Francl a kol: Mezi pionýrským šátkem a mopedem. Děti, mládež a socialismus v českých zemích 1948-1970
Vydala Academia, 2018, 727 stran
Foto: kniha
Hodnocení: 80 %
www.academia.cz/mezi-pionyrskym-satkem-a-mopedem--knapik-jiri--academia--2018

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Blanka Malá: „Kniha není deníčkem… Spíš vzpomínkou na období, ve kterém jsem hledala sílu.“

blanka 200Blanka Malá (1965) je matka tří dětí a babička dvou vnuček, jedné člověčí a jedné psí. Vodnářka, která svůj profesní život zasvětila rozhlasovému mikrofonu jak v soukromých rádiích, tak v Českém rozhlase Hradec Králové. V současnosti žije střídavě v H...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Přijďte pobejt na Kittelovu pouť!

altKittelova pouť je tradiční prvomájová akce konající se v malebném Kittelově areálu na Krásné. Krásná spadá pod obec Pěnčín, dříve se nazývala Šumburk a najdete ji cca 6 km od Jablonce nad Nisou směrem na Železný B...

Z archivu...


Literatura

I mech si zaslouží naši pozornost

Naslouchani mechu 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Naslouchání mechu od Robin Wall Kimmererové. Pronikněte do vědy zvané bryologie i vy!

...

Divadlo

Mašíni z Divadla Na Jezerce na Dramoxu: před 70 lety začalo jejich drama

Bratři MašínoviJeden z příběhů studené války, října 1953, si můžete připomenout nejen v kinech, ale i v divadelním představení Mašíni na Dramoxu. Ozbrojená skupina antikomunistů překračuje hranice Československa. Nejsou ale sami, v patách jim jdou pří...

Film

MARCO BELLOCCHIO NA FEBIOFESTU

bello200Stále vitální pětasedmdesátník Marco Bellocchio (narozen 1939) osobně zavítá na letošní FEBIOFEST, který mu uspořádává retrospektivu – či spíše jen miniretrospektivu, protože nabízí pouhé tři tituly. Prvním je Bellocchiův debut Pěsti v kapsách, pak nás...