Rezbár či kováč alebo oboje

Rezbár či kováč alebo oboje

Tisk

200 kovarIvan Hrubý vyštudoval vysokú školu, spravil si doktorát, ale na to, čo sa zamlada naučil nezabudol. Keď mal dvanásť rokov otec ho mu ukázal základy vyrezávania. To zužitkoval v šermiarskej skupine Wagus, kde je po týchto veciach veľký dopyt.




Vyrábate len misky?

Vyrábam čokoľvek, čo sa dá vyrobiť na sústruhu, ale hlavne misky.

Ako dlho trvá výroba misky a čo na ňu potrebujete?

Dláto, sústruh, drevo a nejaké oleje. Dĺžka výroby záleží od veľkosti, sústruhu, materiálu a takisto od zložitosti tvaru. Nedá sa to priamo špecifikovať. Z mäkkého dreva výroba trvá okolo hodiny a možno menej. Čím väčšie a tvrdšie drevo, tým to dlhšie trvá.

Sú potrebné špeciálne oleje?

Mali by byť špeciálne, každý používa svoju receptúru, ale radšej o nej nehovorí.

Predpokladám, že sa o misky treba starať – ako?

Tieto misky boli vyrobené nedávno a je z nich cítiť jedlo. Sú napúšťané olejom a mali by sa pravidelne mastiť, pretože pri jedení sa jednotlivé čiastočky vyparujú. Keď sa najete, misku opláchnete pod tečúcou vodou, necháte vysušiť a nakoniec ju natriete olejom. Ak ju využívate len na slané krekry alebo ako interiérovú okrasu, stačí ju raz za pol roka alebo rok natrieť.

Koľko misiek ste už vyrobili?

To neviem. Mám len tie, čo mám so sebou, všetky ostatné sú už preč.

kovar2

Aké sú vaše ďalšie záľuby?

Venujem sa kováčskemu remeslu. Dostal som sa k nemu v skupine Wagus. Veľa ľudí je tu manuálne zručných a mali sme možnosť naučiť sa kováčstvu.

Čo najradšej vyrábate?

Bavia ma nože, ale väčšinou sa robia úžitkové alebo okrasné predmety. Viacerí návštevníci sa nás pýtali, či robíme meče. Ich ukovanie nie je problém, ale ich zakalenie. Vyžaduje si špeciálne vybavenie, ale ak sa tým nechcete živiť, tak sa to neoplatí. Je to príliš veľká investícia.

kovar1

Čo vás viacej baví výroba z dreva alebo z kovu?

Nedá sa to tak povedať. Oboje.

Foto: Andrej Mokrička


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bylo mi třináct, když mě Helena Vondráčková okouzlila Miláčkem, vzpomíná Robert Rohál

robert perexZatímco před dvěma lety mu vyšly tři knihy Legendy česko-slovenské populární hudby, Hvězdy odvedle a Životní příběh Ivety Bartošové, pro letošek Robert Rohál připravil faktografickou knihu o Heleně Vondráčkové. Výpravnou publikaci, která vych...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Švandovo divadlo slaví 140 let. Navazuje na tradici a chystá novinky

svandovo divadlo 200Už 140. narozeniny oslaví 1. října 2021 pražské Švandovo divadlo. Nejstarší divadelní scéna na levém břehu Vltavy je – po Stavovském a Národním – třetím nejstarším divadlem v Praze. Přes svůj úctyhodný věk patří dnes Švandovo di...

Z archivu...


Literatura

Matthew Fox: Skrytá spiritualita muže

skryta200Nádherné čtení na téma: Muži přece nejsou „problémem, který je třeba vyřešit“, ale hlubokým, nevyzpytatelným tajemstvím. Jsem si jista, že kniha se bude lépe číst otevřeným mužům bažícím po pochopení svého vnitřního světa, ale i pro ženy je to zajíma...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare je působivý a plný nápadů

zamilovany shakespeare 200Už v minulé sezóně se zlínské divadlo pustilo do jevištní adaptace známého a oceňovaného filmu Zamilovaný Shakespeare. Jedná se o romanci, kde září Joseph Fiennes a Gwyneth Paltrow, kterou mají na starosti scenáristé...

Film

Tak trochu temnější pohádkový svět

Zloba perexPřešlo pět let. Zloba (Angelina Jolie), královna černé magie, žije spokojeně na čarovných Blatech společně se svou kmotřenkou Růženkou (Elle Fanning). Když Růženku požádá o ruku princ Filip (Harris Dickinson) ze sousedního království Ulstead, z...