Festival Věčná naděje zahájí klasikou i jazzem

Festival Věčná naděje zahájí klasikou i jazzem

vecna nadeje200Festival Věčná naděje zahájí letos dvojicí koncertů. 25. března uvedou organizátoři premiéru koncertního záznamu Kvartet pro konec času. Zazní kompozice Gideona Kleina, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena v provedení předních českých hudebníků - houslisty Jana Mráčka, klarinetisty Irvina Venyše, klavíristy Martina Kasíka a violoncellisty Jiřího Bárty. 25. dubna pak proběhne livestream Jazzový večer ze Španělské synagogy. Vynikající čeští jazzoví hudebníci David Dorůžka, Robert Fischmann a Martin Novák vystoupí s autorským repertoárem i přearanžovanými skladbami světových skladatelů.

Unikátní festival pořádaný Nadačním fondem Věčná naděje mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům. Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války. Cílem je zachovat a dále rozvíjet unikátní umělecký odkaz výjimečných uměleckých kvalit, nést v dnešní době tolik potřebné poselství humanity.

Festival, který zahrnuje nejen samotné koncerty, ale také přednášky či divadelní vystoupení,
představil letos na svém youtube kanálu filmový dokument Terezínští autoři. 25. března bude tamtéž možné zhlédnout jen několik dní starý záznam koncertu z neogotického prostoru pražské modlitebny Církve českobratrské evangelické na Vinohradech. Čtveřice Mráček, Kasík, Venyš a Bárta, představí dílo Gideona Kleina, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena.

Právě Klein, jehož Ukolébavku si budou moci diváci koncertu vyslechnout, spadá do okruhu tzv. terezínských autorů. Narodil se roku 1919 v Přerově, působil jako pianista a korepetitor, v listopadu 1941 se dostal do Terezína, kde organizoval hudební život a zároveň pracoval na svém díle. V říjnu 1944 byl odsunut do Osvětimi, zahynul na počátku roku 1945. Za bližší seznámení stojí také historie Messiaenova Kvartetu ke konci času. Vznikl roku 1941 v koncentračním táboře ve Zhořelci, kde byl také vězni 15. prosince poprvé odehrán. Koncertu se účastnily stovky spoluvězňů, několik měsíců poté byl Messiaen propuštěn a dožil se 83 let. Kvartet ke konci času patří k nejdůležitějším dílům tohoto francouzského skladatele a milovníka ptačího zpěvu.

Příznivkyně a příznivci jazzu se pak mohou těšit na letošní duben, kdy proběhne živé vysílání druhého festivalového koncertu z dechberoucí nově zrekonstruované Španělské synagogy v Praze. V rámci jazzového večera vystoupí přední oceňovaný kytarista David Dorůžka, flétnista Robert Fischmann a bubeník Martin Novák.

V říjnu a listopadu tohoto roku uvede festival nejen dílo tzv. terezínských autorů, ale také dětskou operu Brundibár nebo koncert významné norské hudebnice Bente Kahan. Více informací o programu naleznete na sociálních sítích festivalu nebo webových stránkách www.vecnanadeje.org

 

vecna nadeje1

Program festivalu Věčná naděje 2021

25. 3. 2021, 19.30 - Záznam koncertu na youtube kanálu festivalu
Modlitebna Církve českobratrské evangelické, Korunní ulice, Vinohrady
Jan Mráček - housle
Irvin Venyš - klarinet
Martin Kasík - klavír
Jiří Bárta - violoncello
Program:
Ukolébavka Gideona Kleina / housle, klavír
Johann Sebastian Bach - 5. violoncellová suita
Olivier Messiaen - Kvartet ke konci času

25. 4. 2021, 19.30 - Livestream
Španělská synagoga
Jazzový večer
David Dorůžka – kytara
Robert Fischmann - flétna
Martin Novák - perkuse, bicí

24. 10. 2020, 19.30 hod.
Státní opera
členové orchestru a sólisté Státní opery
Jana Mimrová – dirigentka
Vilém Veverka - hoboj
Program:
Pavel Haas : Studie pro smyčce
Pavel Haas : Suita pro hoboj a smyčce (úprava Ondřej Kyas)
Viktor Ullmann : Císař Atlantidy
Gideon Klein : Partita pro smyčcový orchestr (úprava Vojtěch Saudek)
Hans Krása : Suita z opery Brundibár (úprava David Matthews)

říjen 2021
Winternitzova vila
Přednáška Dr. Zuzany Peterové a Mgr. Tomáše Fedoroviče, Ph.D.: Život a hudba v Terezíně

říjen 2021
Kostel sv. Šimona a Judy
PhilHarmonia Octet
Roman Janál – baryton
Program:
Gideon Klein – Divertimento
Gustav Mahler – Chlapcův kouzelný roh

říjen 2021
kostel sv. Vavřince
Adam Skoumal – klavírní recitál
Program:
Johann Sebastian Bach - Largo ze Sonáty BWV 529 (arr. Samuil Feinberg)
Karel Berman - Reminiscence - Suita pro klavír solo (Okupace", "Osvětim - Továrna na mrtvoly" a "Sám - sám")
Felix Mendelssohn Bartholdy - Písně beze slov op. 4
Leoš Janáček - Sonáta 1.X.1905 (Z Ulice)
Josef Suk – Jaro op. 22a

říjen 2021
Divadlo Kolowrat
Bente Kahan / Polsko – zpěv, kytara
Adam Skrzypek / Polsko – kontrabas
„Why is the Word so silent“ – 13 básní Ilse Weber

7. 11. 2021, 11.00 hod.
Stavovské divadlo
Brundibár
Dětská opera Praha

listopad 2021
Pablo de Sarasate: Carmen
Roman Patkoló / Slovensko – kontrabas
Miriam Rodriguez Brüll / Slovensko - kytara

 

vecna nadeje2

Více informací:
Youtube kanál Věčná naděje: bit.ly/YouTube_Vecna_Nadeje
YouTube: Terezínští autoři youtu.be/IrTKtPpq93w
YouTube dokument o festivalu Věčná naděje: https://youtu.be/JZ5fsZoEE40
Facebook: www.facebook.com/vecnanadeje


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„V divadle nemůže existovat úplná demokracie“ říká Daniel Možnar

monzar 200Volnočasová aktivita se mu stala povoláním a životem. Díky své pracovitosti a jak sám říká „drzosti“ se posunul od studia architektury až na angažmá v divadle „Ta Fantastika“. Co mu hraní v divadle vzalo a proč neměl štěstí na režiséry?

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Večery v Umbrii lákají k dobrému jídlu a k pití vína

Vecery v umbrii perexKniha vábí již svým obalem, a po otevření a začtení se jsem navíc okamžitě dostala hlad. Šéfkuchařka Marlena de Blasi zkrátka ví jak čtenáře nalákat. Večery v Umbrii jsou o jídle a víně, o lidských příbězích, a především o ...

Divadlo

Pan Polštář sice nezahřeje, ale rozhodně nenudí

polstar200Na policejní vyšetřovnu je dovlečen spisovatel, který si myslí, že důvodem je obsah jeho povídek, ve kterých se pravděpodobně provinil proti hlubokému totalitnímu režimu, a je připraven přiznat cokoliv, jen aby jeho povídky zůstaly nedotčené. Pravda...

Film

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...