FOK zveřejnil program nové koncertní sezóny
Banner

FOK zveřejnil program nové koncertní sezóny

fok 200Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odhalil program 87. koncertní sezóny v online pořadu FOK On speciál. Ne náhodou se ve své dramaturgii významně zaměřil na domácí hudebníky a ansámbly jako gesto podpory po více než roční pauze kvůli pandemii. Vrátí se ale také zahraniční hosté, jména s FOKem nerozlučně spjatá.


„Nová sezóna 2021/2022 je, nejen pro FOK, ale pro celou společnost, novým začátkem po dlouhé nucené pauze, kdy se veškerá kultura v podstatě zastavila. I proto jsme chtěli významnou část programu věnovat českým umělcům a podpořit tak naši kulturu na cestě zpět k normálu. Chceme primárně vyjádřit solidaritu a ukázat, že jejich umělecké úsilí má smysl. Jsem optimistou a věřím, že ticho v koncertních sálech bude brzy jen vzpomínkou dní minulých a že si novou koncertní sezónu všichni naplno vychutnáme,“ řekl k nové sezóně ředitel FOK Daniel Sobotka.

Sezónu zahájí 13. a 14. října koncerty šéfdirigenta Tomáše Braunera s klavíristou Lukášem Vondráčkem. Již během pandemie se ukázalo, že tato dvojice mistrů ve svém oboru spolu funguje velmi dobře, a proto se po společném nahrávání Rachmaninovových klavírních koncertů opět setkají, tentokrát před publikem.

Považuji skoro až za zázrak, že se nám v této době podařilo společnými silami vytvořit několik nahrávacích projektů, za které jsem opravdu šťastný a myslím si, že zpětně poznáme, že to byl naprosto výjimečný čas, který jsme tomu mohli věnovat. A jedno z těchto natáčení bylo právě natáčení s Lukášem Vondráčkem, kterého, ač je to český muzikant, je dohnat po světě v podstatě nemožné. Jsem moc rád, že bychom v příští sezóně hned na začátku měli završit náš společný projekt, který je poměrně větších rozměrů, a že s námi sezónu bude zahajovat právě on,“ vyjádřil se šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Vedle šéfdirigenta Tomáše Braunera a hlavního hostujícího dirigenta Jac van Steena se během sezóny za dirigentským pultem setkáme s Andrejem Borejkem, který má k FOKu velmi blízký vztah nebo estonským dirigentem a skladatelem Kristjanem Järvim, který přiveze hudbu severu. Vrátí se také Michael Sanderling, který se zaměří na tři ztvárnění Dona Juana v hudbě. Dvořákovo Stabat mater uvede hlavní hostující dirigent Poznaňské filharmonie Łukasz

Borowicz. Taktovky se ujme také dirigentská legenda a bývalý šéfdirigent FOK Petr Altrichter, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru Petr Popelka, Jan Kučera, se kterým FOK spolupracoval již v minulosti, nebo mladý dirigent Robert Kružík, který se ujme svátečního Koncertu pro republiku.

fok 1

Program jako výlet časem i prostorem a zase zpět domů

Orchestrální program bude také nabitý vynikajícími sólisty. Již zmíněný klavírní virtuóz Lukáš Vondráček se představí hned dvakrát – jednou s dílem Sergeje Rachmaninova a podruhé Antonína Dvořáka. Hornista Radek Baborák, který s FOKem spolupracuje velmi často, se v sezóně objeví jako sólista i jako dirigent. Konečně vystoupí také houslista Vadim Repin, jehož koncert musel být už dvakrát přesouván. Houslista a violista Pinchas Zukerman a violoncellistka Amanda Forsyth nás provedou románem Don Quijote ve variacích Richarda Strausse. Nesmí chybět ani Pavel Šporcl, který se tentokrát zaměří na taneční melodie. Prahu navštíví také americký barytonista Thomas Hampson, jehož koncert s FOK je od loňského roku mnohými netrpělivě očekáván.

„Mám radost, že můžeme představit sezónu nadobyčej pestrou, kterou opřádají nitě zářivých barev – nit nových přátelství i starých lásek, nit premiér i tolikrát prožitého repertoáru. Na jedné straně Dvořák, Rachmaninov, Mozart, Franck, Strauss, Šostakovič, Janáček, Mahler, na druhé zase Brousek, Pärt, Liška, Hatzis, Mařatka, Järvi, Bodorová, Braunfels, Husa. Navíc co jméno dirigenta či sólisty, to příběh skutý společným prožíváním náročného času. Sezóna 21/22 je také poutí, poutí Prahou – nejen skrze hudební díla, ale také ze secese Smetanovy síně do renesance kostela sv. Šimona a Judy, přes gotiku Anežského kláštera a poetismus Divadla Viola zase zpět…“ zamýšlí se dramaturg FOK Martin Rudovský.

Ani v komorních cyklech nebude nouze o unikátní projekty a světoznámá jména. Pocta Ástoru Piazzollovi, houslový recitál Julie Svěcené nebo málo známé Stabat mater Jakuba Jana Ryby jsou jen začátek. Skladatel a multiinstrumentalista Kryštof Mařatka uvede několik svých děl i novou aranž Dvořákových Dumek.

V klavírních recitálech se návštěvníci mohou těšit na Tomáše Kača který svým příznivcům již v prosinci 2020 předvedl malou ochutnávku své tvorby prostřednictvím online pozdravu. Představí se také Martin Kasík, Adam Skoumal nebo Eugen Indjic. Za pozornost jistě stojí Mozartovi věnovaný večer světoznámé umělkyně Marii João Pires a její žačky Lilit Grigoryan. Unikátní barokní zážitek zajistí David Fray a FOK s Bachovými koncerty pro dva, tři a čtyři klavíry.

Cyklus Staré hudby bude cesta časem do dob minulých. V baroku se posluchači setkají mimo jiné s Dieterichem Buxtehudem v podání hvězd staré hudby Céline Scheen a Damiena Guillona, s Janem Dismasem Zelenkou v nastudování Sergia Azzoliniho, nebo nahlédnou do Café Zimmermann. S Tiburtina Ensemble se ponoří do tajů Jistebnického kancionálu, s Hipocondria Ensemble objeví krásu Šimona Brixiho, a nakonec doputují až do dob gregoriánského chorálu se Schola Gregoriana Pragensis, který společně s violoncellistou Jiřím Bártou vytvoří dialog hlasu a strun.

FOK se vrací také do Divadla Viola s oblíbeným cyklem Slovo a hudba, který nabídne setkání s herci Janem Vlasákem, Igorem Orozovičem, Andreou Černou nebo Jiřím Lábusem.

Také uvede tři koncerty v řadě Obrazy a hudba pořádané ve spolupráci s Národní galerií, kdy každému koncertu předchází odborná přednáška k vybranému obrazu.

Mimořádné koncerty začnou již v srpnu tradičním koncertem ve Valdštejnské zahradě, tentokrát dva dny za sebou. Následovat budou rovněž tradiční, sváteční Koncert pro republiku a Novoroční koncert. Adventní a vánoční čas zpříjemní Kouzelná Rybovka Matěje Formana. Večer, který rozhodně stojí za pozornost a potěší jistě i fanoušky populární hudby, bude Tomáš Klus & FOK, kde orchestr společně s formací Cílová skupina a pod taktovkou Jana Kučery zahraje nové aranže zpěvákových známých hitů. Nezapomenutelný bude také open-air koncert Léto přichází – Hradišťan & FOK, který představí zcela nový projekt Jiřího Pavlici k stému výročí narození básníka Jana Skácela a bude se konat přímo na Náměstí Republiky.

FOK nezapomíná ani na program pro mladší posluchače. Hned 1. září si děti budou moci zpříjemnit první školní den koncertem Ze školy na klasiku, kterým bude provádět Jan Cina a Johana Schmidtmajerová a na který naváže interaktivní program Klasika všemi smysly – Karneval zvířat v kostele sv. Šimona a Judy. Pokračuje také v rodinných pořadech Orchestr na dotek. Během čtyř sobotních odpolední se děti seznámí s Haydnem a Mozartem, Beethovenem, Čajkovským, Ravelem a Debussym. Ti nejmenší se s hudbou těchto velikánů seznámí v Hudebním klubu Fík pod vedením zkušených lektorek z České Orffovy společnosti.

fok 2

Prodej vstupenek bude probíhat i o prázdninách

Prodej abonentních cyklů a vstupenek na mimořádné koncerty byl spuštěn 1. června 2021. Rezervace pro stávající předplatitele jsou platné do konce srpna. Vstupenky na jednotlivé koncerty bude možné zakoupit od 23. června 2021. Kromě toho je opět možnost sestavit si vlastní abonentní cyklus v rámci sdružené vstupenky Moje řada, kde již při zakoupení tří libovolných koncert vzniká sleva. Pokladna FOK zůstane letos otevřena i přes léto a posluchači si tak budou moci zakoupit vstupenky během celého července a srpna. Vstupenky je samozřejmě možné zakoupit i online.

Pravidelně bude také aktualizována webová stránka hygienických opatření, která reaguje na současnou epidemiologickou situaci. Cílem je, aby každý návštěvník koncertu našel přehledné a ucelené a vždy aktuální informace ke své návštěvě akcí FOK na jednom místě.

Veškeré informace o zveřejněném programu jsou dostupné na webových stránkách FOK.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy děkuje svému zřizovateli, Hlavnímu městu Praha, hlavnímu partnerovi 87. sezóny, agentuře Prague City Tourism, a dalším partnerům a dárcům za podporu.

Více informací:
Web FOK: www.fok.cz
Kompletní program FOK: https://www.fok.cz/cs/program
Instagram: https://www.instagram.com/orchestrfok/
YouTube kanál Pražští symfonikové FOK
Facebook: www.facebook.com/orchestrFOK

Záznam pořadu FOK On speciál: https://youtu.be/N6iBzxlcCf8

Programová brožura ke stažení: https://www.fok.cz/sites/default/files/brozura_2021-22_na_web.pdf


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Zpěvák UDG: Pondělí až čtvrtek – to je v létě detoxikační týden

udg 200Nedávno se na našem webu objevil festivalový rozhovor s textařem Jugim z ústecké skupiny UDG. Nyní máte možnost nahlédnout pod pokličku myšlenek dalšího člena, a to zpěváka Petra Vrzáka. Bavili jsme se o festivalové sezóně...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Nahlédněte do bradavické knihovny

FvPV200Nakladatelství Albatros ku příležitosti dvacátého výročí od vydání prvního dílu Harryho Pottera znovu vydává všechny doposud zveřejněné knihy. Jedněmi z nich jsou i učebnice z bradavické knihovny – Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je na...

Divadlo

Ďáblice – po čertech povedená inscenace

dablice perexPoslední premiéra letošní divadelní sezóny přivedla na prkna Městského divadla ve Zlíně Ďáblici. One woman a two men show, kterou na jevišti rozehráli Hana Tomáš Briešťanská, Zdeněk Julina a Zdeněk Lambor.

Film

DVD Zvonilka: Tajemství křídel

zvonilka magicbox 200Distribuční společnost Magic Box přináší na DVD další díl volné série Zvonilka s názvem Tajemství křídel. Studio Disney se opět zaměřilo na dívčí publikum a připravilo pro ně ...