Debutové album Vojty Nýdla je věnováno předčasně narozeným dětem
Banner

Debutové album Vojty Nýdla je věnováno předčasně narozeným dětem

Vojta Nydl 200Klarinetista, zpěvák, textař a skladatel VOJTA NÝDL vydává své první sólové album. Písňové album DÍTĚ Z VĚTRU, k jehož realizaci přizval hudební producentku BEATU HLAVENKOVOU, věnoval předčasně narozeným dětem, s odkazem na vlastní rodinný příběh. „Narození naší druhorozené dcery Johanky, která při svém dramatickém příchodu na svět vážila pouhých 510 gramů, je hlavní inspirací a tématem tohoto alba. Doslova nám ji přivál vítr a byla tak lehká a křehká, že jsme se dlouho báli, že si ji zase odnese. Téma zrození a odcházení, balancování na tenké hranici mezi životem a smrtí prochází jako leitmotiv celou deskou. Ale zároveň bych si přál, aby při poslechu z písní vyzařovala určitá naděje, že i zdánlivě beznadějné příběhy mohou mít šťastné konce,“ říká o albu Vojta Nýdl. Část výtěžku z prodejů CD půjde na podporu neziskové organizace NEDOKLUBKO, která se komplexně věnuje problematice předčasně narozených dětí.

VOJTA NÝDL, dosud známý především jako člen multižánrového kvarteta CLARINET FACTORY, se s BEATOU HLAVENKOVOU zná již řadu let. Společně s Lenkou Dusilovou a ostatními členy Clarinet Factory vystupovali v kapele Eternal Seekers, se kterou vydali stejnojmenné album. Lenka Dusilová získala za tuto nahrávku cenu Anděl jako zpěvačka roku 2008. BEATA HLAVENKOVÁ, klavíristka, zpěvačka, skladatelka, producentka a také dvojnásobná držitelka Ceny Anděl, o jejich spolupráci říká: „Známe se s Vojtou od projektu Eternal Seekers, kde jsme vycítili blízkost našich hudebních světů. Po letech mého, někdy asi až otravného, naléhání, že musí vydat sólovou desku, jsme prožili krásné měsíce příprav, čímž se roky hudebního i lidského souznění s Vojtou proměnily v něco hmatatelného. Děkuji, že mohu být toho součástí. Jeho hlas, jeho naléhavost, jeho talent vás přenesou do lepších světů. Můžete mi věřit.“

Album obsahuje Nýdlovy autorské písně a texty, dvěma písněmi na album přispěla Beata Hlavenková a několika texty také Jana Ivanovič Infeldová a Tamara Borovková. Jedna z písní je zhudebněním básně Bohuslava Reynka „Opuštění“. Vedle Vojty Nýdla a Beaty Hlavenkové účinkují na albu kontrabasista RASTISLAV UHRÍK (Vertigo, Lanugo), bubeník DANIEL ŠOLTIS (Vertigo, -123 minut), klavíristka EVA HUTYROVÁ a soubory CLARINET FACTORY a EPOQUE QUARTET. Nahrávání alba proběhlo ve spolupráci se zvukovými mistry Milanem Cimfem a Adamem Karlíkem ve Studiu Sono Records, mastering alba provedli tamtéž Adam Karlík a Pavel Karlík. Autorem grafického designu obalu je Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

Album vyšlo na Mezinárodní den dětí, 1. června 2021, a to na CD a v digitálních formátech MP3 a WAV, je distribuováno společností Supraphon a v prodeji je také ve vlastním e-shopu Animal Music na www.animalmusic.cz.

Album Dítě z větru vydává label Animal Music v rámci „Edice Animal Music 2021“ podpořené grantem hlavního města Prahy.

Vojta Nydl cover

Koncertní křest alba se uskuteční 21. června ve Studiu Švandova divadla od 18h a od 20h za platných hygienických opatření.

VOJTA NÝDL (*1972), klarinetista, zpěvák, skladatel a textař, studoval hru na klarinet na pardubické konzervatoři, na AMU v Praze a v Paříži na Conservatoire National Supérieure. Je zakládajícím členem kvarteta Clarinet Factory (původně pod názvem České klarinetové kvarteto), které se pohybuje napříč žánry a jeho vlastní autorský repertoár kombinuje vlivy klasiky, jazzu, etna i elektroniky. Clarinet Factory dosud vydali sedm alb a získali řadu ocenění. V roce 2008 byli součástí projektu Eternal Seekers, spolu s Lenkou Dusilovou a Beatou Hlavenkovou. Vojta Nýdl je také členem Afflatus Quintet, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a PKF – Prague Philharmonia.

Vojta Nydl 2

Zdroj foto: Obal © Zuzana Lednická (Studio Najbrt), 2021 / Foto © Václav Jirásek, 2021

Více informací: Web – www.animalmusic.cz, www.vojtanydl.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

TEREZA KOSTKOVÁ: K PLNOHODNOTNÉMU ŽENSTVÍ PATŘÍ MUŽ

Tereza Kostkova 200Krásnou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou čeká náročný podzim – natáčení seriálu, moderování nového pořadu, představení v divadle. Na tiskovou konferenci FTV Prima v Mikulově dorazila odpočatá...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Jak se stát pirátkou, když to nikdo nechce?

Liga piratu 200Před takovým problémem stojí Hilary Westfieldová, dcera admirála. Odmala chce být pirátkou. Jenže Téměř ctihodná liga pirátů mezi sebe ženy nebere a tatínek admirál vůbec její přání nehodlá vzít v potaz. Pro něj jeho malá holčička musí bý...

Divadlo

Léto ve Švanďáku nabídne oblíbené komedie i čerstvou novinku, hrát se bude za každého počasí

sd perexÚspěšné inscenace, které zaručeně pobaví, i jednu chytlavou novinku nabídne v létě divákům pražské Švandovo divadlo, kde se letos plánuje hrát i o prázdninách. „Léto ve Švanďáku“ potrvá 29 večerů: od 25. června do 9. července a poté od 16. do 31. sr...

Film

Parazité ve společnosti dnes a kdysi

Parazit perexNa letošním canneském festivalu zvítězil jihokorejský film PARAZIT, který se již v českých kinech promítá, ačkoli oficiální premiéru má stanovenu až na počátek října. Natočil jej Joon-ho Bong (jiný přepis Džun-ho Pon), jenž vynalézavě zužitk...