SOČR s nadějí a odhodláním

SOČR s nadějí a odhodláním

socr 200Právě těmito slovy lze asi nejlépe charakterizovat pocity i plány, s nimiž rozhlasoví symfonikové vyhlížejí koncertní sezonu 2021/22. SOČR dnes představil atraktivní program i pestrou škálu hostujících interpretů, mezi nimiž figurují např. rezidenční umělkyně sezony, klavíristka Gabriela Montero, klarinetista Kari Kriikku, houslisté Leila Josefowicz a Sergej Chačatrjan nebo cellista Alban Gerhardt. Ve světových premiérách uvede orchestr skladby Ondřeje Štochla, Zbyňka Matějů či Jany Vörösové a tradičně zamíří i do mezižánrového prostoru, kupříkladu s ikonou současného jazzu, americkým klavíristou Bradem Mehldauem nebo v muzikálovém projektu s basbarytonistou Adamem Plachetkou.

Ke slavnostnímu zahájení sezony pozvedne šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich taktovku v pátek 1. října ve Dvořákově síni. Gabriela Montero tady provede Čajkovského Koncert b moll, čeká nás i Dvořákův Othello a Stravinského Svěcení jara.

Další koncerty jsou uspořádány do tří cyklů. Tradiční řada R – Klasika v Rudolfinu nabídne opětovné shledání s dirigentem Petrem Popelkou (R1), který zanechal vynikající dojem při svém prvním angažmá u SOČRu v lednu 2021 a od sezony 2022/23 stane v čele orchestru jako jeho nový šéfdirigent a umělecký ředitel. Vrátí se i špičkový arménský houslista Sergej Chačatrjan, tentokrát s Brahmsovým Koncertem D dur (R2). Rumunský dirigent Ion Marin připomene Vídeň a s ní rytmus valčíku (R3), Jan Kučera nabídne půvabnou hudbu Oskara Nedbala (R4). Připraven je pohádkový večer novozélandské dirigentky Holly Mathieson (R5) a velký prostor dostane také harfa francouzského virtuosa Xaviera de Maistre (R6). 

socr 1 Chacatrjan

Báječní interpreti se sejdou k provedení Brahmsova Německého requiem pod taktovkou šéfdirigenta Liebreicha (R7). Gabriela Montero přicestuje znovu v únoru a přednese koncerty Mozarta a Šostakoviče (R8). Spektakulární podívanou slibuje vystoupení jednoho z nejlepších světových hráčů na bicí nástroje Alexeje Gerassimeze (R9). Pěvci nejvyšších kvalit přijali pozvání ke koncertnímu provedení prvního dějství Wagnerovy opery Valkýra (R10). Tři věty o přijetí od Ondřeje Štochla se sólovým klarinetem věhlasného Kariho Kriikku z Finska vyslechneme ve světové premiéře na dubnovém koncertu s estonským dirigentem Olari Eltsem (R11). Monumentální Faustovskou symfonii nastuduje hlavní hostující dirigent SOČRu Marek Šedivý (R12). A hvězdná americká houslistka Leila Josefowicz nás navštíví v samém závěru sezony (R13).

Řadu K - Komorní tvoří pět večerů v Anežském klášteře. Své mistrovství tady s podporou dirigenta Roberta Kružíka předvedou laureáti soutěže Concertino Praga, houslista Daniel Matejča a ruský klavírista Vsevolod Zavidov (K1). Jitka Hosprová, doufejme, konečně rozezní svou violu v již dvakrát plánované světové premiéře koncertu Virus od Zbyňka Matějů (K2). Předvánoční koncert prosvítí umění houslistky Olgy Šroubkové, trumpetisty SOČRu Marka Vajo i Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu, který přednese ve světové premiéře skladbu Jany Vöröšové Chlapeček a Dálka (K3). Francouzský esprit slibuje koncert Marka Šedivého, houslistky Martiny Bačové a hobojisty rozhlasových symfoniků Zdeňka Ryse (K4). Závěrečný večer je zadán pro koncertního mistra Vlastimila Kobrleho, vedoucího druhých houslí Davida Pokorného a jejich dialog na pozadí Čtvera ročních dob (K5). 

SOCR Liebreich

Zcela osobité projekty pak přinese řada N – Nové horizonty. Těšte se na unikátní propojení živě interpretované hudby Ravela a Stravinského s osobitě přizpůsobivou filmovou projekcí (N1) nebo prolnutí poezie a jazzové hudby mladých tvůrců Štěpánky Balcarové a Martina Brunnera se symfonickým orchestrem (N2). S Adamem Plachetkou jsme si naplánovali výlet za muzikály na Broadway (N3), připraven je i jazzový projekt E.S.T. Symphony (N4). A pozor – přivítáme jednoho z nejinspirativnějších jazzových klavíristů současnosti Brada Mehldaua (N5). Přenosy či záznamy koncertů již tradičně nabízejí stanice ČRo Vltava a ČRo D-dur. Řadu audio záznamů najdete na audioportálu ČRo mujRozhlas. Vybrané koncerty se dočkají videozáznamu v HD kvalitě na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu a nově je najdete také ve vaší chytré televizi na platformě HbbTV, která nabízí přes pět desítek vybraných koncertů SOČRu. Jednoduše přes červené tlačítko na stanicích ČRo.

Předprodej abonentních i dílčích vstupenek byl zahájen ve středu 9. června. K tomuto datu si zájemci mohou zakoupit abonentky do koncertní řady R – Klasika v Rudolfinu i komorního cyklu ve Svatoanežském klášteře (K), stejně jako jednotlivé vstupenky na koncerty z cyklů P, K, N a veřejné generální zkoušky. Jednotlivé vstupenky na koncerty řady R budou do prodeje uvolněny od 21. června. „S potěšením uvádíme, že jsme udrželi ceny na stejné úrovni, jako tomu bylo v sezoně 2020/21. Dokonce nebudou zvýšeny ani ceny jednot¬livých vstupenek na koncertní řady v Rudolfinu a Anežském klášteře.“, doplnil ředitel orchestru Jakub Čížek.

Zásadní oporu v umělecké činnosti SOČRu představuje spolupráce s renomovanými společnostmi jako Expobank CZ a.s., která orchestr v nové sezoně podpoří coby oficiální partner. Hlavním mediálním partnerem zůstává Český rozhlas Vltava. Dalšími mediálními partnery jsou Český rozhlas D-dur, odborné časopisy Harmonie a Hudební rozhledy, hudební portál KlasikaPlus.cz, Týdeník Rozhlas a zpravodajský portál iRozhlas.cz. Jednotlivé koncerty podpořily Magistrát hl. m. Prahy, Nadace Bohuslava Martinů, Forum Karlín, Národní galerie Praha a Centrum současného umění DOX+. Pokračovat bude také spolupráce se společností Aerofilms a Dachser Czech Republic, partnerem pro přepravu nástrojů.

SOCR 2

 

Zdroj foto: Petr Horník, Marco Borggreve

Více informací: https://socr.rozhlas.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudba je atmosférická a měla by člověka naladit na vlnu klidu a harmonie, říká Tomáš Kympl

Tomas Kympl 200V hudebním světě je hudební skladatel, textař a zpěvák Tomáš Kympl už řadu let pojem. Vyhrál několik mezinárodních soutěží a natočil řadu žánrově odlišných alb či projektů, což ho řadí k těm nejtalentovanějším a nejpozoruhodnějším osob...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Literatura

Knížka na prázdniny – jakou vybrat?

prazdniny prazdniny v nebi 200Blíží se léto. Děti budou mít prázdniny, spoustu volného času a tak si myslím, že by měly občas otevřít knihu – ne zrovna s učivem, ale s nějakým příběhem. I tak si zopakují mnohé, co se dosu...

Divadlo

Helenku Součkovou stíhá jedna darda za druhou

darda 200Žákyně 2. a posléze 3. třídy Helenka Součková zvaná též Moby-Dick už dávno odrostla dětským střevíčkům. Místo nich teď v dramatizaci románu Darda spisovatelky Ireny Douskové<...

Film

Kam kráčíš, Národní filmový archive?

hori-ma-panenko 200Roku 2013 uplyne rovné půlstoletí od (znovu)založení Národního filmového archivu, respektive Československého filmového ústavu, který mu předcházel. Tato ctihodná organizace zahrnuje nejen unikátní sbírku filmov...