Program 27. Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze nabízí setkání s originálními umělci

Program 27. Mezinárodního varhanního festivalu v bazilice sv. Jakuba v Praze nabízí setkání s originálními umělci

varhanni fest 200I v letošním roce se můžeme těšit na další ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V uplynulých dvou pandemických letech se podařilo uskutečnit oba ročníky beze změn, v jeho hladký průběh doufají organizátoři i letos. 27. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba na Starém městě pražském proběhne v období od 4. 8. – 22. 9. 2022 a nabídne opět osm koncertů, vždy ve čtvrtek od 19 hodin.

 

Největší varhany v České republice se rozezní pod rukama i nohama předních umělců, tentokráte ze Spojených států amerických, Polska, Itálie, Francie, domácích interpretů, ale také vystoupí pražský Kühnův smíšený sbor a trombonista Tomáš Trnka.

„Program letošního ročníku připomene několik významných skladatelů, např. dvousté výročí narození Césara Francka, sté výročí narození českého varhanního virtuóza a skladatele Jiřího Ropka a připomeneme si i patnácté výročí odchodu na věčnost významného skladatele Petra Ebena. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Naše největší varhany tak zazní v celé své barevnosti a osobitosti,” uvedla ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková.

“Tato přehlídka světového varhanního umění je jedinou v takovémto rozsahu v našem hlavním městě,“ připomněla Irena Chřibková. Posluchači mají při této příležitosti současně možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů, jakým je právě bazilika sv. Jakuba, s jeho nevšedním interiérem a proslulou akustikou. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující.

„Náš festival, který v centru Prahy láká jak skvělými interprety, tak samotným geniem locim baziliky, bude jistě zajímavým a nevšedním setkáním, na které srdečně zveme,“ vybídla závěrem Irena Chřibková.

varhanni fest plakat

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat na plátně varhaníka při hře.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Barbora Adamcová: Ráda nasávám vůni deště

BARAperexPrvní místo v literární soutěži na téma Všechny vůně a chutě světa patří díky hlasování čtenářů Kultury21 teprve patnáctileté Barboře Adamcové z Litoměřic. Zajímalo mě, zda jsou všechny zážitky popsané v povídce její vlastní, jaké má plány do budou...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Procházky (nejen) literárními zahradami

zivot v zahrade perex„Kromě psaní jsou ústředními činnostmi mého života čtení a zahradničení,“ píše ve své knize britská autorka Penelope Lively (*1933) a pokračuje: „V určitém smyslu do sebe tyto dvě činnost...

Divadlo

Asanace neví, co chce svým divákům říct
ImageAsanace v pražském Divadle Na zábradlí je prvním jevištním ztvárněním jedné z her Václava Havla, kterého se autor nedožil. S inscenačním týmem ale i přes svůj vážný zdravotní stav spoluprac...

Film

Požární autíčko Finley jako učitel společenské výchovy
ImageKaždý rodič se snaží do svého dítěte co nejdříve “napumpovat” základy slušného chování, nastínit svému potomkovi, jak správně fungovat v rodině i mezi kamarády. Vydavatelství Intersonic vysílá rodičům na pom...