Vydavatelství Radioservis vydává Pictures Bohumíra Stehlíka

Vydavatelství Radioservis vydává Pictures Bohumíra Stehlíka

stehlik200Každý klavír má jinou duši. První měkce chlácholí ukolébavkou, druhý vypráví moudře jako stařec o životě, jiný kypí energií jako mladý hřebec a rozhoupe lustr v sále. Při koncertech se klavírista setkává se spoustou nástrojů různých zvukových kvalit a barev.

 

 

 

Bohumír Stehlík se rozhodl tyto rozdílné kvality zaznamenat a výsledkem je velmi netradiční CD Pictures, které v deseti hudebních obrazcích posluchači předkládá osm obrázků klavírů věhlasných značek – Steinway, Bösendorfer, Fazioli, Petrof a další.

Na CD posluchač najde jednak improvizace – nepřipravené, nahrané na první pokus, kdy klavírista čekal, jaká hudba ke němu přijde, i ty krátce připravené. Dále se zde nachází originální kompozice, které byly vybrány k charakterům jednotlivých nástrojů. Album je osobním hudebním vyjádřením, kdy autor a interpret v jedné osobě reflektuje své pohnutky a pocity, a také zajímavou sondou do nádherného světa klavírů.

Bohumír Stehlík (*1990, Praha) je jeden z předních klavíristů mladší generace. Vyniká svou instrumentální zručností a neobvyklou hudební vyjadřovací schopností. Vystudoval pražské Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením v klavírní třídě profesorky Iriny Kondratěnko. Po roce na Akademii múzických uměni v Praze zamířil do Švédska, kde v letech 2010–2016 studoval na jedné z nejprestižnějších skandinávských hudebních škol – Hudebním institutu Edsberg pod Royal College of Music ve Stockholmu pod vedením profesora Matse Widlunda.

Bohumír je laureátem řady klavírních soutěží (např. Ljunggrenska tavlingen – 1. cena, Stockholm International Music Competition – 2. cena, Concertino Praga – 1. cena ad.). Byl rovněž oceněn stipendii Královské švédské hudební akademie, stipendiem Yamaha ad. S komorním souborem Duo du Reve s flétnistkou Janou Jarkovskou obdržel řadu ocenění v soutěžích komorní hudby (ProMusicis France Award – vítěz, Salieri-Zinetti International Chamber Music Competition – 3. cena, ISA Open Awards – vítěz, Val Tidone International Chamber Music Competition – 1. cena).

Pravidelně vystupuje sólově i na komorních koncertech, je členem mezinárodního komorního souboru Ensemble D´Accord a spolku Lieder Society. Kromě koncertní činnosti spolupracuje s Českým rozhlasem, je uměleckým vedoucím klasické odnože festivalu Povaleč ve Valči u Karlových Varů a místopředsedou hudebního sdružení D´Accord sídlícího v Německu. Jako pedagog působil na hudební akademii Ingesund při Karlstadské univerzitě ve Švédsku a od října 2016 vyučuje na Janáčkově akademii múzických uměni v Brně. Je také varhaníkem poutního kostela Jména Panny Marie ve Křtinách.

stehlik pictures


Bohumír Stehlík: PICTURES

Obsah CD:
1. Bayreuther (improvisation) - Steingraeber & Sohne D-232
2. Calm – Petrof P284 Mistral
3. Vox Maris – Fazioli F278
4. Light Frenzy (improvisation) - Steinway B-211
5. Carillon (improvisation) - Bösendorfer 290 Imperial
6. 440 Hz – Steinway D-274
7. Aeolian Harp - Ant. Petrof 275
8. Utopia (improvisation) - Feurich 220
9. Farewell – Bechstein D282
10. Ambient (improvisation) - Shigeru Kawai SK-EX
11. Theme (improvisation) - Shigeru Kawai SK-EX
12. Goodnight – Fazioli F278

Celkový čas: 52:06

Více informací: https://www.radioteka.cz/detail/crohudba-815251-bohumir-stehlik-pictures


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Václav Tobrman: Mám rád rozmanitost

Vaclav Tobrman 200Multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman patří mezi nejlepší pianisty České Republiky. V roce 2013 získal třetí místo v soutěži „Pianista roku“ a letos obsadil místo druhé. Přestože působí v několika profesionálních hudebních...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...


Literatura

Diagnóza: úplná slepota. Za deset let…

ted200Edice Inteligentních románů pro inteligentní ženy, kterou od roku 2012 vydává nakladatelství Domino, se rozrostla o další titul. Tentokrát majitelka nakladatelství, paní Karin Lednická, vsadila na Nicole C. Kear a její autobiografický román Teď už tě vid...

Divadlo

Halloweenská noc patřila ve Zlíně premiéře hry Kráska z Leenane

kraska200Městské divadlo Zlín se rozhodlo právě na Halloweenský večer, 31. října, uvést tragikomedii irského autora Martina McDonagha Kráska z Leenane. Jak se povedlo převést tuto trýznivou hru, nabitou referencemi na nelehký život v zapadlém Irsku, na zlín...

Film

Antropologický výzkum v kuchyních starých mládenců

kitchen 200Nedávno jsem se přesvědčila o tom, že inspirace může přijít opravdu kdekoliv a kdykoliv. Na přednášce o antropologii nám byl v rámci metod zkoumání doporučen norsko-švédský film Povídky z kuchyně. A jako správný zapálený fanoušek antropologick...