Senátem zazněl koncert na podporu vězněného právníka

Senátem zazněl koncert na podporu vězněného právníka

ImageKoncert na podporu čínského právníka Kao Č´-šenga, který je neprávem vězněm za obhajobu lidí praktikujících Falun Gong, se uskutečnil v Senátu. Herec Jan Potměšil přečetl úryvky z jeho knihy Za Čínu spravedlivější, kde popisuje přechod z chudého venkova do právnického prostředí i kruté mučení.Záštitu nad koncertem, který podpořil vězněného čínského právníka Kao Č´-šenga, převzala místopředsedkyně Senátu Alena Palečková (ODS). Organizátorem bylo občanské sdružení New Tang Dynasty ČR. Bez nároku na honorář vystoupili zpěvačka Marta Kubišová, violistka Jitka Hosprová, herec Jan Potměšil, který přečetl úryvky z knihy disidenta Za Čínu spravedlivější, a průvodkyně večerem Kateřina Jacques.

V závěru koncertu zazpíval a na kytaru zahrál Američan Daniel žijící v Hodoníně. S tím se organizátoři náhodně seznámili na protestu, který se krátce před koncertem konal před čínskou ambasádou v Praze a kde byl přečten otevřený dopis Evropskému parlamentu, české vládě, čínskému velvyslanectví i vězněnému právníkovi. Dopis byl přečten i v rámci koncertu. Signatáři z řad organizátorů koncertu a účinkujících, k nimž se posléze přidali další, v něm připomněli, že “je třeba žádat okamžité propuštění nezákonně vězněného advokáta Kao Č´-šenga i statisíců nevinných praktikujících Falun Gongu, zadržovaných ve vězeních, pracovních táborech, záchytných centrech a psychiatrických léčebnách v Číně”.

O tom, co bude potom, se rozhoduje teď, zpívala Kubišová

“Při četbě knihy Kao Č´-šenga na mě dolehla veškerá tíha teroru v Číně,”
uvedl pro RegionOnline.cz (ROL.CZ)  Jan Potměšil. “Kao je člověk, právník a také symbol pevných morálních zásad a spravedlivé obrany utlačovaných,” řekla pro ROL.CZ Kateřina Jacques.Při moderování koncertu uvedla, že jedno staré přísloví praví, že pravda vyvolává nenávist, čehož je vězněný právník podle jejích slov důkazem. “Příběh Kao Č´-šenga asi zaujme každého. Udělat něco na jeho podporu je nutné. Když si představíme, že v době, kdy my si tady užíváme už dvaadvacet let svobody, které se často ani nevážíme, jsou lidé neprávem vězněni v tak krutých podmínkách, není možné k tomu mlčet,” uvedla pro ROL.CZ senátorka Alena Palečková.

Lidé, kteří zaplnili senátní Valdštejnský sál, si v podání violistky Jitky Hosprové vyslechli kupříkladu skladbu Gideona Kleina, jenž patřil k terezínským skladatelům, kteří – ač vězněni – do poslední chvíle života v ghettu psali hudbu a pořádali koncerty. Marta Kubišová zazpívala například svoji novější píseň s  textem Jana Schneidera Teď. “Místo slůvek až, pak, kdyby, okamžitě říkat rozhodné slovo teď… Teď, když každý přesvědčen je o tom, že žijeme teď a ne až někdy potom… Vždyť o tom, co bude potom, se rozhoduje teď, právě teď…,” zpívala Kubišová.

Záznam koncertu je možné vidět na www.velkaepocha.cz nebo www.ntdtv.cz.

Zdroj: RegionOnline.cz
Zdroj foto: Martin Bursík
Popisky k fotkám: Účinkující s knížkou Kao Č´-šenga, Valdštejnský sál v Senátu byl plný


 

PřihlášeníSoutěže

HONZA HOMOLA HRAJE V BARVÁCH NA STO LET STAROU KYTARU

Honza Homola z Wohnoutů pokračuje ve své sólové tvorbě, kdy v minulosti vydal již dvě alba. Od roku 2012, kdy vyšlo CD Čarovánky, nechal sólovou tvorbu spát a pustil se do malování obrazů. V době lock downu, kdy Wohnouti nekoncertovali, se začal učit hrát na housle. A když se vše pospojovalo, vznikla z toho nová píseň, ke které přizval jako hosta Terezii Kovalovou.

I ve Finsku může být vyhlášené letovisko

Palm Beach Finland je název další knihy finského spisovatele Anttiho Tuomainena, která vyšla v nakladatelství Kniha Zlín.
Kniha Zlín (Albatros Media)

Rozhovor

Fotograf Jiří Šubrt: „I modelky a modelové jsou lidé a chovají se jako lidé“

200rozMísto celebrit jsme tentokrát vyzpovídali jiného umělce, a totiž fotografa Jiřího Šubrta. Zaměřuje se na různé typy fotografií a na vše má jasný názor. Přečtěte si o modelkách, křivkách a lásce k fotografování…

...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Anketa

Myslíte si, že současná kultura upadá?
 

Literatura

Další poutavý thriller od Davida Younga - Dítě Stasi

dítě stasi perexVýchodní Berlín, rok 1975. Otázky jsou nebezpečné, odpovědi mohou zabíjet.

 

 

...

Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

DVD Z NFA

nfa perexNÁRODNÍ FILMOVÝ ARCHIV záslužně vydává – zpravidla v rekonstruované podobě – klasická díla české kinematografie. Dosud převažovaly hrané filmy (např. Takový je život, Extase, Krakatit, Černý Petr, Adéla ještě nevečeřela…), vyskytly se shrnující ...