Let It Roll unikátní třídící linkou dokazuje, že jde i obří akce dělat ekologicky

Let It Roll unikátní třídící linkou dokazuje, že jde i obří akce dělat ekologicky

LIR 200Festival Let It Roll, jehož letošní ročník se uskuteční v termínu 4.-6. srpna, dlouhodobě dokazuje, že kde je vůle, tam je i cesta. Na tento drum & bassový festival v srdci České republiky, který je celosvětově největší žánrovou akcí svého druhu, proudí každý rok desítky tisíc návštěvníků z různých zemí. Patří tak mezi vůbec největší festivaly v České republice. I přesto se mu daří svou, pro mnohé utopickou, vizi o zredukování dopadů hromadných hudebních akcí na okolní prostředí úspěšně realizovat. Jak to dělá?

V rámci dedikovaného ekologického programu “Rollin’ Green” festival už od roku 2014 pravidelně zavádí nová vylepšení, jejichž primárním smyslem je redukovat dopad festivalu na životní prostředí. Od omyvatelných zálohovaných kelímků, přes všudypřítomné třídící nádoby v areálu po jednotné nádobí a další. Let It Roll zároveň klade důraz na maximalizaci využití všech druhů odpadu, které festival vyprodukuje - tak, aby žádný odpad neskončil “pouze” na skládce.

V průběhu let festival navázal spolupráci také s Fakultou životního prostředí České zemědělské univerzity i Univerzitou Karlovou, a v roce 2020 získal grant od Technologické agentury České republiky. Díky tomuto grantu a spolupráci na projektu Enviromentálního a behaviorální výzkumu má od roku 2021 Let It Roll jako jediný český festival přímo na místě také třídící linku. Systém třídění odpadu na festivalu se tak posunul o krok dál. Kromě pasivního třídění prostřednictvím nádob na různé druhy odpadu rozmístěných v areálu je nyní na místě přítomen i element aktivního třídění právě v podobě třídící linky. Ta byla v loňském roce schopna vytřídit úctyhodných 38 % z celkového objemu odpadu, který byl na festivalu vyprodukován. Díky tomu mohl tento odpad putovat k dalšímu zpracování či případné recyklaci.

Nejen třídící linka z něj ale dělá mezi tuzemskými festivaly unikát. Ani zbylý odpad z Let It Rollu 2021 neskončil na skládce - stalo se z něj alternativní palivo do cementárny. Veškerý festivalový odpad tak nalezl další využití. I následná cesta jednotlivých druhů odpadu je zajímavá. 100 % nádobí používaného na festivalu lze kompostovat, tím pádem může přispět k pěstování dalších zemědělských plodin, jako například kukuřice. Zároveň může sloužit jako palivo v bioplynárnách při výrobě zelené energie. Hliník z plechovek zase dobře poslouží třeba při výrobě ráfků kol. I plastový odpad tu je kompletně recyklovatelný, velkou devizou festivalu je také téměř úplná eliminace používání jednorázových plastů.

LIR2

Oficiální čísla z posledních ročníků navíc naznačují sestupný trend v množství vyprodukovaného odpadu. Zatímco v roce 2017 festival vyprodukoval celkem téměř 112 tun odpadu, v roce 2019, kdy festival naposledy proběhnul ve svém tradičním obřím formátu, to bylo už jen 74 tun. I v letošním roce Let It Roll pokračuje v širokém spektru ekologických aktivit. Samozřejmostí jsou zálohované kelímky na studené i teplé nápoje, třídící nádoby po celém festivalu (včetně nádob na BIO odpad), na festivalu od roku 2019 návštěvníci nenaleznou ani plastová brčka. Jak již bylo zmíněno, veškeré nádobí na občerstvení používané na festivalu je vyrobeno z lisovaných palmových listů, takže je plně kompostovatelné. Naopak na festivalu návštěvníci nenaleznou nádoby na papír, neboť mimo zázemí se na festivalu jako odpad vyprodukuje pouze znečištěný papír, který už nelze nadále zrecyklovat.

Zmíněné kroky však organizátoři festivalu nerealizují “ve vakuu”. V rámci programu “Rollin’ Green” je kladen důraz na to, aby si pro-enviromentální chování osvojovali i návštěvníci festivalu. Ti jsou nejen na festivalu samotném pravidelně informováni o přínosech ekologicky zodpovědného chování v rámci svého každodenního života. Programu se v roce 2020 podařilo navázat spolupráci s Dewii, která se stala jeho ambassadorkou. Návštěvníci festivalu se také mohou zastavit ve stánku “Rollin’ Green point”, kde je studenti z ČZU informují o různých ekologických aktivitách a realizují i tematické workshopy.

Součástí doprovodného programu festivalu je hudební konference Beats Evolution Conference, v jejímž rámci pravidelně probíhá diskuzní panel na téma festivalové ekologie. V letošním roce bude navíc na festivalu přítomna partnerská Greenpeace zóna, která se věnuje zeleným tématům i v širším kontextu přesahujícím hromadné akce.

Přehledné informace o veškerých ekologických aktivitách lze také získat na oficiálních webových stránkách festivalu v sekci o programu “Rollin’ Green”.

lir 1

Více na https://letitroll.cz/info/rollin-green/.


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Nový bubeník Stratovarius: “Začal jsem mlátit hrnci a pánvemi, když mi bylo sedm.”


rolf pilve stratovariusNa konci června se ve finské kapele Stratovarius změnilo obsazení a baviče Jörga Michaela vystřídal mladičký Rolf Pilve. Tento šestadvacetiletý student konzervatoře není v hudbě ...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Camusova Velká výměna: Politická esej na téma migrace

Velká výměna

„Velká výměna“ je pojem či koncept, který označuje fenomén výměny domorodého národa jiným, nebo několika jinými, a to během pouhých dvou generací. Byl to francouzský spisovatel Renaud Camus, kdo tento pojem vytvořil a za...

Divadlo

Švandovo divadlo pořádá Den otevřených dveří: nabídne prohlídky, pátrání po ukradeném předmětu i večerní show před budovou

svandovo divadlo 200Oblíbený Den otevřených dveří s prohlídkami pro veřejnost chystá v úterý 8. září pražské Švandovo divadlo. Divadlem a jeho zákulisím provedou zájemce například herečky Bohdana Pavlíková, Natálie Řehořová, Marie Štípková, herec O...

Film

Co znamená mít dobrý sex se dozvíte v novém snímku Hodně štěstí, pane Veliký

hodne stesti 200V polovině července, konkrétně 14.7., vtrhne do českých kin komediální drama s názvem Hodně štěstí, pane Veliký. Snímek plný sexuálního napětí, lehkých postelových scén a humoru je také o touze po opravdovém a nepředstíraném orgasmu. V hl...