Nová galerie současného umění Prostora v září otevírá výstavu Denisy Václavové a Krištofa Kintery s názvem Naše
Banner

Nová galerie současného umění Prostora v září otevírá výstavu Denisy Václavové a Krištofa Kintery s názvem Naše

Tisk

prostora 200Galerie Prostora pokračuje s netradičním kurátorským záměrem a představuje další výrazné osobnosti současné výtvarné scény – kurátorku Denisu Václavovou a výtvarníka Krištofa Kinteru. Výstava nepředstaví jejich vlastní díla, ale obrazy jiných, převážně současných umělců, které sami vlastní. Vedle sebe se potkají díla různých autorů, které spojují právě záliby této dvojice. Vernisáž k výstavě Naše nahradí 26. září 2023 výstavu Moje, Moje… Jiřího Petrboka, kterou bylo možné navštívit od června do 12. září 2023.

 

Většina umělců vlastní i díla svých kolegů, ať už si je vymění, koupí, najdou nebo dostanou. Kteří autoři a autorky patří mezi oblíbené u Denisy Václavové a Krištofa Kintery a proč? Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 26. září 2023 od 18 hodin za přítomnosti Denisy Václavové a Krištofa Kintery.

Výstava s názvem NAŠE představí díla Josefa Bolfa, Ester Knapové, Lukáše Jasanského a Martina Poláka, Ondřeje Přibyla, Františka Skály ml, Přemysla Procházkyy, Jana Šerýcha, Samuela Kollárika, Davida Shrigleyho a dalších.

“ Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi významné figury výtvarného umění, které a snaží se svou činností překračovat i své vlastní hranice. Od začátku své profesní činnosti se snaží poskytovat prostor i jiným umělcům nebo usilují o to, začlenit výtvarné umění do veřejného prostoru jako samozřejmé součásti našich životů,” říká zakladatelka galerie a architektka Marcela Steinbachová.

Součástí výstavy bude i doprovodný audiovizuální program a komentované prohlídky s Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou, Marcelou Steinbachovou či Janem Kiewegem.

 prostora1

Denisa Václavová (*1973) a Krištof Kintera (*1973) jsou výraznými osobnostmi současné výtvarné scény. Jejich průsečíkem je každoroční festival 4+4 Dny v pohybu, věnovaný výtvarnému umění a divadlu. Krištof dlouhodobě stojí za výtvarným řešením tohoto site-specific festivalu, za jeho vizuální identitou či za hlavními slogany. Denisa festival dramaturgicky, kurátorsky a produkčně zajišťuje a věnuje se právě výstavám umění v netradičních prostorech.

Sochař Krištof Kintera vystudoval Akademii výtvarných umění v letech 1992–1999, postgraduálně pak ještě v letech 2003–2004 na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. V devadesátých letech byl členem a vůdčí osobností divadelně-performativní skupiny Jednotka a v roce 1999 patřil k zakladatelům Univerzálního prostoru NoD, kde organizoval první výstavy. Mezi lety 2009–2011 byl vedoucím pedagogem Ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Samostatně vystavuje od poloviny 90. let. (Městská knihovna v Praze, Rudolfinum, Museum Tinguely v Basileji, Kunsthal Rotterdam, DOX nebo Kunsthalle Bratislava a další). Je autorem několika pomníků a soch ve veřejném prostoru v Praze a o jeho tvorbě vyšly publikace a katalogy.

Jeho umělecký přístup je založený na práci s recyklací a úpravou již vzniklých produktů (ready-made) – elektrotechnických, spotřebičů a předmětů denní spotřeby. Pomocí zásahů je transformuje do podoby objektů, které oscilují mezi realitou a fikcí. Krištof tímto způsobem vyjadřuje své mínění o současném světě. Je také autorem plošných obrazů stejných formátů, které jsou doplněny o vzkazy a mnohdy i nalezenými předměty.

prostora3

Divadelní producentka Denisa Václavová a kulturní organizátorka i dramaturgyně festivalu 4+4 Dny v pohybu nebo uměleckých instalací Galerie ProLuka, kulturního prostoru Vzlet v pražských Vršovicích a výstavního programu pro veřejný prostor Nemocnice Motol. Vystudovala produkci na divadelní fakultě AMU a volné a užité umění na UMPRUM v Praze, kde působila jako pedagožka. Je spoluautorkou několika publikací související s její činností.

Prostora je nová galerie, za kterou stojí architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka ateliéru Skupina, spolku Kruhu a ředitelka jeho aktivit (přednáškové cykly o architektuře, festival Den architektury a festival Film a architektura, vydávání publikací). Prostora sídlí v bývalých telefonních ústřednách v Blanické ulici 9 nad náměstím Míru, v 1. patře. Název galerie vychází ze synonyma častěji používaného slova prostor, prostora ale definuje prostředí více vymezené, ohraničené, v tomto případě výstavní.

„Galerie Prostora pokračuje v představování současných osobností výtvarné scény neobvyklým způsobem. Ukazuje jejich oblíbená díla a autory, kolekci nebo sběr uměleckých objektů, kteří daní umělci sami vlastní. Nejedná se o komponovanou sbírku s investičním záměrem, ale spíše pocitový sběr děl svých kolegů, kterým se s radostí obklopují. Životní partneři Denisa Václavová a Krištof Kintera patří mezi výrazné osobnosti současné výtvarné scény a galerie ukáže jejich vkus a záliby. Zároveň je představí jako svébytnou dvojici a možná i v novém světle,“ říká k dramaturgii prostoru jeho zakladatelka Marcela Steinbachová.

Součástí výstavy budou komentované prohlídky či diskuse s výtvarným umělci Denisou Václavovou a Krištofem Kinterou

prostora2

Otevírací doba:
středa–pátek: 14:00–17:30
dle dohody i sobota: 14:00–17:30
či na vyžádání

Vstupné zdarma.

Více informací: www.prostora.org


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Renata Horová: „Vyrůstala jsem v rodině se psy…“

horova 200Občas potkáme na ulici pejska v pěkném oděvu, zjistíme, že jde o bezsrsté plemeno, o naháče. Renata Horová má hned dvě takové holky – Tao a Sofii. Jsou to američtí bezsrstí teriéři. Díky nim začala pátrat po historii plemene, které zatím není oficiál...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Richard Štipl v nově otevřené pražské galerii

richard stipl200Ve výjimečných prostorách nově vzniklé pražské JSP Art Gallery na Malé Straně je od 14. února do 12. dubna 2024 k vidění dílo česko-kanadského sochaře Richarda Štipla. Výstava nazvaná Cognitive Dissonance zahrnuje umělcovy plastiky a obr...


Divadlo

Zlín kráčí Za kulturou krok za krokem

krok 200Za kulturou krok za krokem je název unikátní losovací akce, která sdružuje podnikatele s podobným zájmem a hlavně dělá radost. Firmy si navzájem přeposílají své klienty a dělají radost těm stávajícím. My vám v tomto článku představíme, co nabízí Městsk...

Film

Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

febio plakat 200V pátek 17. dubna byly slavnostně ukončeny Regionální ozvěny mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a tím i celý 22. ročník této oslavy filmu. U této příležitosti byl promítán také Oscarem ověnčený film s názvem Pořád jsem j...