Hudební tip: Andělem oceněný písničkář Jiří Smrž vydává nové album Vojna a mír

Hudební tip: Andělem oceněný písničkář Jiří Smrž vydává nové album Vojna a mír

Smrz 200Páté studiové album Jiřího Smrže Vojna a mír vznikalo dlouhých sedm let, kdy se třeba rok čekalo na správného hosta, správnou náladu… zkrátka na ten správný čas. V mezičase Smrž vydal album Nedokončené s minimem hostů. Vojna a mír obsahuje čtrnáct nových písní – jak je pro Jiřího Smrže typické, biblicky vzdálených, ale i třeskutě bolestivě současných, jejichž poslech vyžaduje naladění se na jeho vlnu a plné soustředění.

 

Z aktuálního novinkového alba zní všechno to, co příznivci Jiřího Smrže očekávají a mají rádi: charakteristický naléhavý výraz při zpěvu, pečlivě zřetelná výslovnost, melodie plně ve službě poezie. Písně se valí jedna za druhou a košaté texty přinášejí myšlenky tak naléhavé, že jejich proud snad ani nejde zastavit. Natočeno v letech 2015–2022 ve studiu AV SERVIS Vyšší Brod a v domácím studiu Jiřího Kováře. Nahrávka, mix a mastering jsou dílem Jan Friedla.

Český folkový písničkář a básník Jiří Smrž (* 3. května 1954 v Písku) začal hrát na počátku sedmdesátých let ve skupině Zvoníci a v duu s Jiřím Kovářem. V osmdesátých letech psal texty pro skupiny Sem tam a Minnesengři, v roce 2001 vydal první sólovou desku Dědičná krev, za svou druhou desku Poslední láska, která vyšla v roce 2005, získal Anděla v kategorii Folk & Country. V roce 2013 vydal třetí album Kořeny, oceněné rovněž Andělem, a inicioval po 25 letech vydání nikdy nepublikovaného alba skupiny Minnesengři s Pavlínou Braunovou Bílé místo, pro které napsal většinu repertoáru. V červnu 2019 vyšlo čtvrté řadové album Nedokončené a v srpnu 2022 následuje páté album Vojna a mír. Je rovněž spoluautorem folkového oratoria Královna severních záseků (1993) a autorem básnické sbírky Eurydika v uhelném dole (2003). Na rok 2022 chystá souborné knižní vydání svých textů a vzpomínání Dosud. Vystupuje na setkáních Osamělých písničkářů.

Smrz2

Ukázka z textů:

UNIFORMY BEZ OZNAČENÍ
Když k nám vpadli přes hranice
vypadali úplně stejně jako my
obyčejné tváře kluků
co se jako děti báli tmy

Řekli nám, že naše země
byla vždy pouze jejich bratrů zem
My řekli: Ano, to jsme my ti bratři
kvůli tomu jste nemuseli chodit až sem

Mluvili řečí, kterou se mluví i tady
ale ani při nejlepší vůli jsme jim nedokázali rozumět
tak začali střílet a my taky
zpočátku fakt jen kvůli srozumitelnosti vět

A jen jsem si tak někdy říkal
když jsem s nejistotou mířil na ty neznámé
podle čeho tedy vlastně
s jistotou je poznáme?

Měli uniformy bez označení
a my doma přece nebudem chodit v označených
stejně je po všem a jediné, co dá se s jistotou poznat:
Na kulkami označená těla padá sníh

Smrz Vojna a mir

Jiří Smrž: CD Vojna a mír, doporučená cena 300 Kč, vydalo nakladatelství Galén

Více informací: http://www.galen.cz


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Turistický průvodce: Sardinie

Turistický průvodce SardinieChystáte se cestovat do Itálie? Vybíráte destinaci nebo jste už tu svou vysněnou vybrali? Pokud jste stále na vážkách, třeba vám nakladatelství JOTA pomůže v rozhodování, protože přichází s průvodcem pohádko...

Divadlo

Mary Page Marlowová: Mozaika jednoho obyčejně neobyčejného života

Mary Page Marlowova200Kdybyste měli vybrat z celého svého života jedenáct scén, které by ho dokázaly vystihnout, které by to byly? A dal by se z nich složit příběh, který by dával smysl?

 

...

Film

Je rolí člověka průměrovat pravdu?

role200Pravda je esenciálním prvkem finského dramatu Role člověka. Tento snímek zahájí desátou přehlídku Severská filmová zima v pražském kině Lucerna, a to ve čtvrtek 13. února 2020. Příběh filmu vychází ze stejnojmenné knihy autora Kariho Hotakainena. Přijďte ...