Na letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

Na letišti v Broumově se vyplnil sen Police Symphony Orchestra

Tisk

sen 200Tři benefiční večery na broumovském letišti v Martínkovicích završily SEN mládežnického tělesa Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Velké cirkusové šapitó postupně zaplnilo téměř pět tisícovek diváků, kteří byli součástí hudebně-artistické show o snech. Do nedělního (18.9.) večera se pak tvůrcům podařilo vybrat téměř 800 tisíc korun na dobročinné účely.

 

Dosud největší projekt dvanáctileté historie polického energického tělesa Police Symphony Orchestra přilákal na zapadlé letiště v Martínkovicích u Broumova téměř pět tisíc diváků z celé republiky. Ti se stali součástí benefičního počinu, jehož cílem je vybrat minimálně dva miliony korun pro pečovatelské služby v Polici nad Metují a v Broumově. Do nedělního večera se do mobilních kasiček, na sbírkový účet a prostřednictvím vstupenkové platformy GoOut podařilo vybrat 784 208,- Kč.

Sbírka ale pokračuje až do 30. října 2022 na transparentním účtu 306175049/0300.

sen 1

Tvůrci se rozhodli zpracovat nevšedním způsobem téma snů, kterému plně posloužily poetické texty Robina Krále a autorská hudba Jana Lstibůrka napsaná hudebníkům i zpěvákům na míru. Podstatnou složkou příběhu byly také akrobatické prvky nového cirkusu. Prostřednictvím ústředních postav Snícího (Jan Sklenář / Matěj Štrunc), jeho Stínu (Jozef Hruškoci) a královny Mab (Vendula Příhodová) prošli diváci několika podobami snů, včetně nočních můr.

Večer vyvrcholil splněním snu utajeného hosta benefice, kterým byl zpěvák a herec Tomáš Klus: „Měl jsem sen, který v sobě kombinuje několik ‚podsnů‘. Přál jsem si účastnit se nějaké akce, při které ale nejsem ústřední postavou. Chtěl jsem se prostě jen připojit ke skvělé atmosféře vytvořené na unikátním základě. To je přesně to, co Police Symphony Orchestra dokonale umí. To, co se děje na jejich koncertech, je filozoficky velmi podobné tomu, co se snažím naplňovat i já na svých koncertech. Jde o spojování lidí nejen hudbou, ale i radostí a bezpodmínečností. Právě tím tihle mladí muzikanti přistupují k tvorbě a hlavně jeden k druhému, a to je vlastně lék pro společnost, který nezbytně všichni potřebujeme. Mým dalším snem už od prvního společného setkání vloni v Červeném Kostelci tedy bylo znovu se s nimi propojit, zažít až euforické momenty a přenést je do všech srdcí v šapitó.“

sen klus

Poselství, že je možné ovládnout své touhy i strachy, a tím dosáhnout realizace svých snů, režijně vedla zkušená režisérka Hana Mikolášková: „Přestože se často zabývám pohybovým i hudebním divadlem, spolupráce s PSO pro mě byla zatím největší multižánrovou akcí, kterou jsem kdy dělala. Úplně poprvé jsem pracovala s akrobaty, navíc v pro mě neobvyklém prostoru cirkusového šapitó pro 1600 diváků. Bylo tedy nezbytné plnohodnotně využít potenciál tak velké scény. Ještě ve čtvrtek jsem měla pochybnosti a připadalo mi to nemožné. Díky neuvěřitelné partě lidí navázané na orchestr a sbor se to v pátek, v sobotu i v neděli opravdu všechno stalo a náš sen se splnil. Podíl na tom mají nejen herci, hudebníci a akrobaté, ale také všechny technické složky a desítky dobrovolníků, bez kterých by se to všechno opravdu nemohlo stát. To je důkaz, že sny se mohou plnit, když jsou u toho ti správní lidé.“

sen vystoupeni

Do projektu byly zapojeny stovky lidí, kteří často nezištně poskytli pomoc, materiál i peněžní prostředky. Organizátoři tak chtějí poděkovat všem, kteří projektu věřili a pomohli k jeho zdárné realizaci. Podle mámy orchestru Petry Soukupové se umělecký záměr benefičních koncertů podařilo zhmotnit, ale ještě jeden sen přeci jen zůstal nenaplněný: „Přiznávám, že jsme si všichni moc přáli vybrat za tři dny částku dva miliony korun. To se ale nestalo. Jsme vděční všem, kteří přispěli, ale snili jsme o tom, že pokud by každý návštěvník věnoval 400 korun, dokážeme náš cíl splnit. Pro obě pečovatelské služby by to znamenalo prostředky pro zakoupení osobních automobilů. V Polici by nadto bylo možné zlepšit nyní stísněné pečovatelské zázemí, v Broumově nakoupit vybavení pro pacienty, kteří by díky tomu mohli zůstat v domácí péči. Udělali jsme maximum. Teď tedy sníme dál, aby se to do 30. října 2022, kdy naše sbírka končí, povedlo,“ uzavírá Petra Soukupová.

sen soukupova

Současně beneficí SEN skončilo téměř tříleté natáčení časosběrného dokumentu režiséra Dominika Kalivody o Police Symphony Orchestra mapující cestu orchestru za snem. Premiéra filmu je plánována na léto nebo podzim 2023 a následně bude distribuován do českých kin.

POLICE SYMPHONY ORCHESTRA založila v roce 2010 v Polici nad Metují tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje mladé muzikanty a další pomocníky z celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje s předními českými umělci. Např. zpěváci Tomáš Klus, Ondřej Ruml, Jan Cina, Vendula Příhodová, Jan Maxián, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla, herec Miloň Čepelka, moderátorka Lucie Výborná a mnoho dalších. Dosud odehráli přes 130 koncertů v ČR i v zahraničí pro více než 175 000 diváků, a to včetně mnoha beneficí, na kterých dokázali vybrat více než 2,1 milionu Kč pro druhé.

sen4

Zdroj foto: Michal Bareš

Více informací:

www.policesymphonyorchestra.cz
www.facebook.com/PoliceSymphony
www.instagram.com/PoliceSymphony


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Fotograf bez talentu: „Lidé umí být svině i hrdinové. Je jen na každém z nás, co si vybereme.“

bez talentu 200Fotograf bez talentu má na Facebooku po necelých dvou letech od založení stránky téměř 14 000 členů. Iedntita pro něj není důležitá, má svůj osobitý přístup i styl. Radí jak fotit a jeho posledním projektem je ten s názvem Hrdinové. Nejen o...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...


Literatura

Nej fantasy roku 2020: Krvavá Rose

krvava rose 200V listopadu vydalo nakladatelství Host druhou knihu Nicholase Amese, Krvavá Rose a jde o fantasy, na kterou jsem já osobně čekala víc, než rok. Dnes je totiž sakra těžko narazit na fantasy, která má grády, uvěřitelné postavy a důmyslný dě...

Divadlo

Poprask na laguně jako pouliční muzikál

Poprask 200Vášně, atmosféra přímořského italského předměstí, živá kapela na jevišti a silná herecká komediální sestava, to jsou hlavní lákadla inscenace Poprask na laguně, která bude mít v sobotu 5. září odloženou premiéru ve Velkém sále Městského divadla Zl...

Film

I mafián musí na záchod

oskar plakat 200Film Oskar (1991) je předělávkou slavné komedie s Luisem de Funésem. V hlavní roli zde vystupuje tentokrát Sylvester Stallone a dává do příběhu něco, co tomu tenkrát chybělo. Úspěšný a drsný mafián Ange...