Kateřina Marie Tichá, květina, která vyrostla na albu Plamen do svůdné krásy

Kateřina Marie Tichá, květina, která vyrostla na albu Plamen do svůdné krásy

Tisk

katerina marie ticha200Silné melodie, nekonvenční texty, něžný a přitom průrazný hlas. To jsou atributy aktuálního autorského albu Kateřiny Marie Tiché. Všech deset písní zjevně prokazuje mimořádný talent a citlivou uměleckou duši protagonistky. Na jejím albu Plamen se může opřít o skupinu Bandjeez, ale také o spoluautorku hudby, kterou je Tereza Balonová, další hudební talent.

Typickými znaky jsou (jak jinak) zpěvné melodie i texty, které obstojí jako básně, přičemž další ohromnou předností je její zářivý hlas. V každé písni zpívá jinak, ve výrazu se neopakuje a hravě osciluje mezi několika žánry. Balady, šansony, pop folk a v košatých skladbách slyším dokonce až rockové a jazzové ozvěny, za což může i „vymazlené“ aranžmá a hutný zvuk kapely Bandjeez s několika hudebními hosty.

Samozřejmě že jde o kapelu, která předtím doprovázela Davida Stypku, s nímž se Kateřina Marie Tichá dobře znala a kterému zcela určitě věnovala i píseň Smečka. Svižné a temperamentní písně (titulní Plamen, Ta třetí, Poprvé) se střídají s těmi pomalejšími, které dýchají tajemstvím (V horách, Kdo ví, Budu tu), přičemž všechno do sebe zapadá a dává smysl. I když je každá píseň náladově i textově jiná, jde o kompaktní album.

Z písní vyznívá oduševnělost, tvůrčí potenciál a mladá interpretka zpívá s přehledem, ve výrazu jsou emoce, procítění a naléhavost. Na albu, které tu zpěvačka nabídla v muzikantsky zažité, celistvé, dokonalé formě včetně textů, jsou i dva nevšední duety (s Milanem Caisem a Štěpánem Kozubem), což jsou další dva hudební bonbónky. Nicméně tou hlavní hvězdou je Kateřina Marie Tichá, květina, která vyrostla do svůdné krásy.

katerina marie ticha foto 2


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Miluju jaro a podzim,“ prozradila nám spisovatelka Alena Jakoubková

alena jakoubkova 200Léto je v plném proudu, slunce pálí o sto šest, na mnohé se přilepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“). Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod slunečními paprsky? Nebo jen dobí...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Hilary Mantelová se umí dívat kolem sebe

zavra200Autorku rozsáhlých historických románů Hilary Mantelovou nemusíme českým čtenářům dlouze představovat.  V češtině vyšly už tři její romány – Wolf Hall, Předveďte mrtvé a Za temnotou. Na pulty knihkupectví se pro milovníky této skvělé britské prozaičky ...

Divadlo

Vyhynutí včelstev – naše smrt

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i

Film

Let’s Dance: Revolution aneb filmová inspirace pro ctitele tanců „free style“

lets danceStačí krok a svět se změní. Do kin přichází čtvrté pokračování americké taneční série Let’s Dance, tentokrát s titulem Let’s Dance: Revolution. A taneční revoluce na pozadí rozpálených ulic v Miami plné úděsnýc...