Thom Artway přichází s první česky zpívanou deskou Trhám mraky. Plnou osobní naděje a optimismu

Thom Artway přichází s první česky zpívanou deskou Trhám mraky. Plnou osobní naděje a optimismu

Tisk

Thom Artway200Thom Artway vydal 9. února třetí studiové - a zároveň první česky zpívané - album Trhám mraky. Velmi osobní a optimistické. Plné naděje, že se trhají mraky, ustává déšť a objevuje se slunce, které žene tohoto zpěváka a písničkáře dopředu.

 

Deska obsahuje dvanáct písní, na kterých se podílela vedle Thoma řada dalších hudebníků a hudebnic - například kytarista a producent Lukáš Chromek, zpěvačka, autorka a producentka Beata Hlavenková, textařka a zpěvačka Patricie Fuxová nebo slamerka, zpěvačka a textařka Tali. V jedné skladbě se také jako host objeví Markéta Irglová a v titulní písni Štěpán Urban. V závěrečné bonusové akustické verzi singlu Zavolej Thoma doprovází Beata Hlavenková, která je také podepsána jako spoluproducentka pod polovinou písní.

Deska, kterou propaguje nový videoklip Za Staromákem, vychází nejen na streamovacích platformách, ale i jako vinyl a CD. Její uvedení podpoří Thom Artway na koncertech v první polovině března v Praze, Plzni, Olomouci a Brně. Vstupenky jsou již v prodeji.

„Třetí deska je různobarevná. Můžete se těšit na akustické kytary, jemné aranže, ale i na velké synťáky. Na relativně nahé skladby a pak na výrazně zprodukované. Věřím, že se v řadě písní posluchači ztotožní s texty, a že jim třeba nějaká z nich pomůže kráčet životem dál,” láká na úvod Thom Artway. „Když se na obloze začnou trhat mraky, většinou to znamená, že ustává déšť a objeví se slunce. Mraky jsou v tomto případě moje strachy a slunce naděje, která mě žene dopředu. Mimo to jsme tak pojmenovali i pátou písničku, kterou zpívám se Štěpánem Urbanem,” vysvětluje název zpěvák, který první dvě alba nahrál v angličtině.

„Tu ale úplně neopouštím. Na koncertech zpívám pořád napůl anglicky a někdy ještě stoprocentně nahraju anglickou píseň,” dodává a rozvádí důvody pro volbu češtiny: „Jsou to ale tak čtyři roky, co jsem se začal zbavovat jednoho ze svých největších strachů - strachu z vlastního jazyka. V angličtině to pro mě bylo jednodušší a v češtině jsem se prostě necítil. Ještě před pěti lety bych řekl, že zpívat česky nikdy nebudu. Něco velkého se ve mně hnulo a já se pomalu začal tohoto strachu zbavovat. A čeština mě baví s každou novou písní víc a víc.”

Na optimistické náladě celé desky se velmi odráží, že se Artway stal otcem. „Jedna píseň měla dokonce pracovní název Damián. Jmenuje se Zavolej a napsal jsem ji pro svého syna Damiána,” naráží Thom na jeden ze singlů, který navíc doprovází videoklip složený z nově objevených rodinných záběrů ze zpěvákova dětství. Celkově na nahrávce převažují veselá a optimistická témata. „A to tak z devadesáti procent. I ta skladba, která možná bude pro posluchače nejvíce emotivní a tklivá, je ve výsledku plná naděje. Jedná se o píseň Chrám, kterou jsem napsal při vzpomínkách na svého zesnulého tátu. Prostě mám teď takové radostné období. Desku tak nejvíce protíná slovo naděje a úsměv na tváři,” říká Thom.

Thom artway 1

Deska vznikala relativně dlouho, některé písně měl Thom rozdělané až pět let, texty ale dokončil během posledních dvou a spousta jich skončila v šuplíku. Nahrávka pak vznikala ve studiích Soundevice, Blacksplash, Czechmate Studio, The Artway Record Booth a Klub Varšava.

Výraznou měrou se na její finální podobě podílela Beata Hlavenková, která koprodukovala šest písní. S ní se Thom seznámil na songwriting campu. „Tam jsme po večerech poslouchali naše oblíbené interprety a zjistili jsme, že si hudebně velmi rozumíme. Je skvělá nejen jazzová klavíristka a zpěvačka, taky skládá hudbu do velkých filmů. Naopak já vlastně neumím pořádně noty a všechno jedu podle intuice. Hudebně i lidsky jsme si opravdu sedli,” vypravuje Thom. „Chodil jsem za ní s předpřipravenýma demáčema. Většina písní už měla jasnou formu a nahozený zvuk, ale vždy byly hotové tak ze sedmdesáti procent. Ona ale vždy věděla, jak těm písním pomoct a dotáhnout je do konce. Jelikož má neuvěřitelný cit a hlavně hudební přesah, tak přesně věděla co jim dát,” líčí Thom. Její rukopis je nejvíce slyšet v akustické verzi písně Zavolej, která jako bonus uzavírá album. „Přál jsem si, aby této písni udělala celé aranžmá. Závěr alba má tak pro mě neuvěřitelnou sílu,” vyzdvihuje Thom.

Thom Artway album pokřtí 13. března v pražské Vila Štvanice, o den později zahraje v plzeňském Anděl Music Bar, 20. března v olomouckém 15 Minut Music Club a 21. března v brněnském Metro Music Bar. „Vystoupení obohatíme o speciální vizuál k desce. Na vybraných koncertech se můžete těšit na speciální hosty,” uzavírá Thom.


Nové album Trhám mraky představí Thom Artway také živě na turné:

13. 3. 2024 Praha - Vila Štvanice (křest)
14. 3. 2024 Plzeň - Anděl Music Bar
20. 3. 2024 Olomouc - 15 Minut Music Club
21. 3. 2024 Brno - Metro Music Bar

Tracklist (hudba / text):
1. Buď se mnou - Thom, Lukáš Chromek / Thom, Jiří Krhut, Lukáš Chromek, Tomáš Plíšek
2. Na vlnách (feat. Markéta Irglová) - Thom / Thom, Patricie Kaňok Fuxová
3. Za Staromákem - Thom, Štěpán Urban / Thom, Štěpán Urban
4. Tobogán - Thom / Thom, Natálie Schejbalová
5. Trhám mraky (feat. Štěpán Urban) - Thom, Kristian Komedie / Thom, Kristian Komedie
6. Zavolej - Thom / Thom, Natálie Schejbalová
7. Zítra přijdu včas - Thom/ Thom, Natálie Schejbalová
8. Ani jeden den - Thom / Thom, Kristian Komedie
9. Nebedálky - Thom / Thom, Patricie Kaňok Fuxová
10. Chrám - Thom, Beata Hlavenková / Thom
11. Barevné město - Thom, Beata Hlavenková / Thom, Patricie Kaňok Fuxová
12. Svět, co zdá se mi - Thom/Thom, Patricie Kaňok Fuxová
Bonus: Zavolej piano version (feat. Beata Hlavenková) - Thom / Thom, Natálie Schejbalová

Hudebníci:

Thom - zpěv, kytary, klavír, synths, programming (1-12)
Martin Hrabal - bicí (2, 4, 5, 9)
Roman Vícha - bicí (3,6)
Martin Kudla - el.kytara (1,3,4,5,9) piano, synths (2,9)
Almela - basa (2,3,4,5,6,9)
Beata Hlavenková - piano, synth, backing vokál (4,6,7,10,11,12,13)
Tomáš Plíšek - programming bicích (11)
Lukáš Chromek - synths, programming, el. kytara (1,8)
Víta Štaigl - steel kytara (5)
Kristian Komedie - backing vokál a kopec nápadů (5)
Štěpán Urban - zpěv, kytara (3,5)
Markéta Irglová - zpěv (2)
Lukáš Maček - šplouchnutí vody (4)
Písně 3,5 produkoval Thom Artway
Písně 4,6,7,10,11,12 produkoval Thom Artway v co-produkci s Beatou Hlavenkovou
Bonus track produkovala Beata Hlavenková
Písně 1,8 produkoval Lukáš Chromek
Píseň 2 míchal Lukáš Lukáš
Píseň 3 míchal Vincent Stránský
Píseň 9 míchal a masteroval Honza Balcárek
Písně 1,3,4,5,6,7,8,10,11,12,13 míchal a masteroval Lukáš Chromek

Všechny písně pro vinylovou verzi alba masteroval Jan Zborovjan

Natočeno ve studiu Soundevice, Blacksplash, Czechmate Studio, The Artway Record Booth, Klub Varšava.

Thom Artway cover

Zdroj foto: Beáta Máthé , obal: Míra Budiš

Více informací na www.thomartway.com


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Smigmator: „Vydat album u Supraphonu je jeden z mých splněných snů.“

Jan Smigmator 200Jakoby tenhle zamotaný rok 2020, kdy se nám všem snaží rytmus i melodii vnutit koronavirus, vlil do žil Janu Smigmatorovi nějakou mimořádně dobrou transfuzi. Blýskavé pódium s reflektory a big bandem za zády, na jaké byl zvyklý ve ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Dívka, která se vydala za tak trochu jiným šálkem čaje

Cajova divka perexJedním dechem se čte příběh „Čajová dívka z Kolibříkové ulice“, jehož autorkou je pařížská rodačka Lisa See, která vyrostla v Los Angeles a mnoho času strávila s otcovou rodinou pocházející z Číny. Hodně tedy věděla o tamních...

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

Vyšší princip mravní po woodyallenovsku

iracionalni-muz perexTak jako mnoho lidí každý rok čeká na Vánoce, filmový svět a fanoušci očekávají novinku od Woodyho Allena. Pro rok 2015 slavný režisér nachystal drama ze současnosti a teď si ho díky Magic Boxu můžete doma uložit do své DVD či B...