Swing v Brně

Swing v Brně

Tisk

Swing perexSwing je jazzový styl konce dvacátých let 20. století. Jde vlastně o jazz, převeden do populární hudby, který byť původem z USA, byl částečně tolerován i v období budovaní naší lidově demokratické republiky, která jinak byla ke všemu americkému hodně odmítavá. A mládež, tedy dnešní dědečkové a babičky (ne-li prababičky) tu módu milovali, oddávali se tanci, o kterém dobře věděli, že je to vlastně něco, co nazývali společným názvem: „Amerika“. Po slavných swingových orchestrech (Benny Goodmana, Glenna Millera, u nás Gustava Broma a Karla Vlacha) se k nám dostával tanec ve 4/4 taktu v houpavém rytmu, který zasněnou mládež přenášel až za Velkou louži.

 

V brněnském divadle Na Orlí, což je studio Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění, měl 21. ledna 2023 premiéru titul SWING! Podle rytmu poznáte nás. Libreto sepsal Pavel Trtílek, pedagog Divadelní fakulty JAMU, režie se ujal Michal Sopuch, absolvent DiFa JAMU.

Swing 2

Inscenace SWING nás uvede do období po druhé světové válce, kdy se u nás, nejdřív nenápadně, ale postupně stále nebezpečněji vytváří prostor „diktatury proletariátu“. Jakákoliv aktivita mládeže podléhala státní cenzuře - Hudební a artistické ústředně - a postupně se utahovaly ideologické otěže státní moci. No a mládež tak nějak neví, co s tím.

Ještě dokonce kolem roku 1980, když v Bratislavě Peter Lipa uváděl svůj orchestr, byl mu koncert zrušen, protože uváděl americké blues a podobné kapitalistické manýry. Marně jsem v té době napsal v týdeníku „Kultrúrny život“, že jde o černošskou hudbu, která je výrazem odporu k establishmentu USA. Má „klička“ nepomohla a koncert byl zakázán.

Naštěstí je ta doba temna za námi. Jenom mne trochu mrzí, že si hudební minulost u nás mladá generace neuvědomuje. Mezi První republikou a dneškem cosi bylo, cosi blbé, ale to už dnes přece nikoho nezajímá (hláška z obecenstva).

Swing 1

Vraťme se k tomu současnému představení. Mladí umělci DiFa JAMU předvedli plnokrevnou inscenaci, plnou kvalitní hudby (saxofon, trombon, trubka, klavír kontrabas, kytara, bicí) zpívali dobově podbarvené písně a jejich herectví vycházelo z platformy prvorepublikových studentů. Kromě interpretovaných dobových písní, které se příjemně poslouchaly, vložili tvůrci do příběhu i tragický tón – působení té idiotské doby na myšlení a konání mladých lidí. Autor Pavel Trtílek přesně vystihl atmosféru radosti i strasti mladých lidí" obklíčenou „budováním šťastných zítřků“. Díky dobře napsanému textu bylo i herectví protagonistů pravdivé, vnitřně prožité a nejdůležitější na představení byla právě autentičnost, která, jak doufám, ulpěla v mladých divácích jako svědectví. A zase věta odposlouchána po představení u šatny: „To teda bylo maso…“

Studenti DiFa JAMU vytvořili hodnotné svědectví doby. Skvěle interpretovaný swing se výborně poslouchal, i když v divákovi zůstala hořkost šílené doby. Ještě že to máme za sebou. A dějiny se snad nebudou opakovat…

SWING! Podle rytmu poznáte nás
Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř JAMU

Postavy a obsazení:

LILY – zpěvačka v hudební kavárně Kristýna Nováková
ROSÁLIE – zpěvačka v hudební kavárně Vivien Machková
VIOLETA – zpěvačka v hudební kavárně Dominika Wächterová
KVĚTA – uklízečka v hudební kavárně Diana Demecsová
HUGO – majitel hudební kavárny, jednovaječné dvojče Tonyho (dvojrole) Samuel Gonda
TONY – číšník v hudební kavárně, jednovaječné dvojče Huga (dvojrole) Samuel Gonda
ŽLUVA – komunistický konfident Jáchym Šíma
POSLÍČEK – doručovatel květin z agentury „Pro každou ženu květinu" Marek Madeja alternace Filip Urban
Bigband pod vedením Marka Madeji/Filipa Urbana v sestavě: Patrik Švec, Marek Pospíšil, Štěpán Kudela, Andrej Hrubčo, Tomáš Spiřík, Matěj Olah, Hynek Čejka.
Trailer připravil student Ateliéru audiovizuální tvorby a divadla DF JAMU Jan Šmach.

Zdroj foto: divadlonaorli.jamu.cz/swing-podle-rytmu-poznate-nas/ 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sabina Laurinová je osobnost s nohama na zemi, říká moderátor

Zboril Laurinova perexModerátor Jiří Zbořil pořádá komponovaný zábavný pořad s herečkou Sabinou Laurinovou. „Je plný humoru, dobré nálady a hezkých písniček z muzikálů, ve kterých jsme společně nebo každý zvlášť vystupovali. Zavzpom...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Mix žánrů: Gideon Devátá

gideon devata 200V květnu vydalo nakladatelství Host první díl zamýšlené trilogie novozélandské autorky Tamsyn Muirové s názvem Gideon Devátá. Jedná se o těžko popsatelnou kombinaci hned několika nesourodých žánrů s osobitou atmosférou nepoznaných sv...

Divadlo

Příběh Anny Kareniny je všeobecně známý. Jak jej pojalo pražské Švandovo divadlo?

Anna Karenina perexAnna Karenina (Hana Briešťanská) je počestnou manželkou a matkou. To se změní, když potká důstojníka Vronského (Mark Kristián Hochman), do kterého se bláznivě zamiluje. Její city jsou tak silné, že je odhodlaná opustit rodinu, ...

Film

Tohtoročné Vianoce sú iné. ČT pripravila štyri nové rozprávky

ine vianoce perexTohtoročné Vianoce sú aj napriek tým ostatným  Vianociam iné. nechýba im len sneh, ale sú poznačené rôznymi  udalosťami. Pandémia Covid 19 nám znemožnila viaceré stretnutia,  návštevy blízkych, cesty do zahraničia. Obmedzili nás ...