PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.2 BLUE EDITION přináší nahrávky všech šesti děl, která zazněla ve světové premiéře

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.2 BLUE EDITION přináší nahrávky všech šesti děl, která zazněla ve světové premiéře

Tisk

Pražské jaro200Festival Pražské jaro nabídl v roce 2022 svým posluchačům v Centru současného umění DOX+ nový formát, který se věnuje pouze současné hudbě – Prague Offspring 2022. První ročník se uskutečnil během víkendu 27. a 28. května. Představil nejen české, ale i zahraniční soudobé skladatele a jako svou rezidentku vybral rakouskou skladatelku Olgu Neuwirth, která je v posledních desetiletích hojně vyhledávanou umělkyní. O světové premiéry děl, které na CD uslyšíte, se postaral orchestr specializovaný na současnou hudbu, Klangforum Wien, který bude s Pražským jarem prohlubovat spolupráci i v nadcházejících ročnících.

 

Toto CD přináší nahrávky všech šesti děl, která zazněla ve světové premiéře, a ukázku z tvorby rezidenční skladatelky prvního ročníku Prague Offspring Olgy Neuwirth.

Rakouský soubor Klangforum Wien založil skladatel a dirigent Beat Furrer v roce 1985. Soubor od té doby zásadním způsobem ovlivňuje podobu současné hudby. Úzce spolupracuje s těmi nejlepšími skladateli z celého světa a formou objednávek podporuje vznik nových děl. Soubor Klangforum Wien během své více než pětatřicetileté existence získal pozici jednoho z nejrespektovanějších světových ansámblů specializovaných na soudobou hudbu a rozrostl se ve významnou instituci s celou řadou aktivit od vlastních velkorysých projektů přes spolupráce na často celovečerních multimediálních dílech až po různé edukativní projekty. Diskografie souboru zahrnuje více než sedmdesát CD, ansámbl premiéroval přes pět stovek nových skladeb včetně řady dnes již ikonických děl, jako je in vain Georga Friedricha Haase nebo opery Lost Highway Olgy Neuwirth. Soubor Klangforum Wien je pravidelně zván nejvýznamnějšími světovými festivaly a koncertními domy v Evropě, Spojených státech a Japonsku, získal četná ocenění, pracuje s vynikajícími dirigenty.

Dnes Klangforum Wien tvoří dvacet čtyři hudebníků z deseti různých zemí. Mezi nejvýznamnější projekty současné sezony patří vystoupení na festivalech Wiener Festwochen, Acht Brücken a ManiFeste v Paříži. Na Pražském jaru se soubor poprvé představil v roce 2018, kdy provedl díla Enna Poppeho, Bernharda Langa a ve světové premiéře novou skladbu Luboše Mrkvičky na objednávku festivalu.

Dirigent Bas Wiegers svou kariéru začal jako houslista, ale od roku 2009, kdy získal dirigentské stipendium nadace Kersjes Foundation, se začal naplno věnovat dirigování. Stal se asistentem Marisse Jansonse a Susanny Mälkki u Královského orchestru Concertgebouw Amsterdam. V Nizozemí spolupracuje s orchestry, jakými jsou Residentie Orkest, Nizozemská filharmonie nebo Rotterdamská filharmonie. V letech 2018–2022 byl hlavním hostujícím dirigentem souboru Klangforum Wien.

Na výrobu CD přispělo Ministerstvo kultury České republiky.

JIŽ VYŠLO:
PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.I BLUE EDITION

Čtyři skladby současných českých skladatelů, které festival Pražské jaro objednal a premiéroval v letech 2018-2020.

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.I GOLD EDITION

Výběr koncertů České filharmonie pod taktovkou vynikajících světových dirigentů v počátečním desetiletí festivalu Pražské jaro. Každá z nahrávek je jedinečná svým historickým významem.

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.II GOLD EDITION

Také v druhém výběru vynikajících nahrávek z koncertů Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro setrváme v počátečních desetiletích jeho historie. Z té doby existuje řada záznamů z koncertů význačných světových umělců, jejichž úroveň neztratila ani po letech svou aktuálnost. Oba snímky, jež každé z obou CD otevírají, zachycují události pro festival a celý tehdejší český hudební život zcela mimořádné.

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.III GOLD EDITION
Exklusivní výběr nahrávek jedinečných symfonických koncertů z festivalu Pražské jaro za účasti vynikajících hostujících dirigentů a sólistů. Třetí 2CD Gold Edition je zaměřeno na období mezi lety 1968 až 1980.

Pražské jaro

PRAGUE SPRING FESTIVAL - VOL.2 BLUE EDITION

Obsah:
1/ Jakub Rataj — Fade No More
2/ Lucie Vítková — Dream of Others / Sen ostatních
3/ Konstantin Heuer — peripety – dissolution
4/ Ian Mikyska — Dissolving; Settling
5/ Adrián Demoč — Chord and Trembling /Súzvuk a chvenie
6/ Olga Neuwirth — Spleen III
Martin Smolka — Angel Steps /Andělské schody
7/ I. Part / část
8/ II. Part / část
9/ III. Part / část
10/ IV. Part / část
11/ V. Part / část
Celkový čas 69:46

Více informací: www.radioteka.cz


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Jirku Sýkoru (Tleskač)

200rozPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě partičky Tleskač na Benátské noci jsme se sešli s frontmanem Jirkou Sýkorou!

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín


Literatura

Broukobol pro milovníky proudů slov

broukobol 200V nakladatelství Argo vyšla loni kniha Broukobol lákající jak barevným až psychedelickým přebalem s Johnem Lennonem, tak jeho osobnostní.

 

...

Divadlo

Anna Karenina ve společnosti drsných motorkářů

karenina 200Jedno z neméně slavných a nadčasových děl Lva Nikolajeviče Tolstého se rozhodli tvůrci nejnovější rock opery přenést do moderního prostředí motorkářského klubu.

...

Film

V Praze a Brně začíná 7. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest

neviditelna christian schwochowOd středy do neděle se v pražských kinech Lucerna a Atlas a v brněnském komorním kinu Art uskuteční sedmý ročník festivalu německy mluvených filmů