Poválečné svědectví z Osvětimi

Poválečné svědectví z Osvětimi

Tisk

prezila jsem osvetim perexKrystyna Żywulská byla obyčejná žena. V očích některých lidí se však provinila tím, že byla Židovka. A právě tihle lidé se dostali k moci a odsoudili ji strastiplnému životu v táboře smrti v Osvětimi.

 


Ona však všechno přežila. Měsíce hladu ve varšavském ghettu, pobyt v koncentračních táborech Osvětim a Birkenau i pochod smrti, při kterém se jí podařilo utéct. Mnoho bývalých vězňů z koncentračních táborů o svých zážitcích nemluvilo, nebo mluvilo až s odstupem několika let či desetiletí. U Krystyny to bylo jinak.


Šokující svědectví
Své vzpomínky sepsala krátce po skončení války, a tak dokázala bez přikrášlení zachytit hrůzy, které přežila. Kniha není tak čtivá jako moderní bestsellery s touto tematikou, což může některým čtenářům vadit. Poskytuje však pravdivý pohled na popisované události. Ten díky tomu, že kniha byla napsána hned po válce, není zkreslený časem, proto je toto dílo výjimečné.


Krystyna se nebojí popisovat ani nelidské činy, kterých byla svědkem. Její popisy jsou brutální a surové a často šokují. Přes to všechno ale měla štěstí a dožila se svobody. Její knižní zpověď uzavírá epilog, ve kterém její dva synové vyslovují své názory na to, co pro Krystynu tahle kniha znamenala, vypráví o jejím dalším životě a hodnotách, které vyznávala.


Druhé necenzurované vydání
Kniha vyšla poprvé v českém překladu již v roce 1957. Prošla však cenzurou, a tak v ní byly některé pasáže pozměněny a další zcela vynechány. V novém překladu knihu vydalo Nakladatelství XYZ. Toto vydání je necenzurované, slova Krystyny jsou ponechány tak, jak je napsala, a tak se jedná o skutečně hodnotné a autentické čtení, které vám přiblíží válečné události tak, jak to dokáže jen málokterá kniha.

prezila jsem osvetim

PŘEŽILA JSEM OSVĚTIM
Autorka: Krystyna Żywulská
Originální název: Przeżyłam Oświęcim
Překlad: Martin Nový
Žánr: literatura faktu, válečná literatura, biografie
Vydáno: XYZ, 2021
Počet stran: 336

Hodnocení: 90 %


Odkaz: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56920705/prezila-jsem-osvetim/
Zdroj obrázku: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/56920705/prezila-jsem-osvetim/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

PERCIVAL SCHUTTENBACH: „Nemusíme znít tvrdě jen proto, že to diktuje folk metal“

percival 200Na festivalu Made of Metal, který se o druhém srpnovém víkendu koná u Hodonína, se mimo jiné představí polští představitelé folk metalu Percival Schuttenbach. My jsme oslovili hlavu skupiny Mikolaje Rybackiho a položili mu několik otázek, z nichž...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Vlastimil Hela: Návrat žítkovských bohyní

navrat zitkovskych bohyni 200Z některých knih je cítit, že autor čekal, až přijde správný čas a pak veškerý čas šel stranou. Důležité bylo psaní, které šlo samo. Dokonale zpracovaná kniha, to ovšem čtenáři Vlastimila Hely již vědí. Jeho dr...


Literatura

Naštvala vás pokuta? Toho policistu možná také

muj pribeh jmenem policie 200Nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha Jana Dudy s názvem Můj příběh jménem policie, která odkrývá mnoho zajímavých skutečností.

...

Divadlo

Slávek Novák aneb Příběh opravdového herce

Slavek Novak perexCo uděláte, když narazíte skutečný příběh o skutečném umělci, který hrával hlavní role v Národním a zároveň sváděl ženy pod taktovkou STB, aby je režim mohl vydírat? Jste-li dramatikem, pravděpodobně napíšete hru. Jste-li vtipným a...

Film

Vyšla kniha o Zdivočelé zemi

zdivocela zeme pilatSeriál Zdivočelá země (1996-2012), jehož čtvrtou řadu nyní vysílá Česká televize, pokrývá celé poválečné období, některé jeho postavy v průběhu děje zestárnou bezmála o půl století. Vypráví ...