Mravenci, jak jste je ještě neviděli

Mravenci, jak jste je ještě neviděli

Tisk

Mravenci 200V nakladatelství Kazda vyšla velkoformátová kniha Mravenci – Život lesního společenství obsahující realistické 3D ilustrace.

 

 

 

 

Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Mravenec lesní, Založení mraveniště, Stavba mraveniště, Vyzvědači, Budování cestiček, Potrava, Rozdělení práce a Přesun mraveniště.

V té první se čtenáři dozví podrobnosti o stavbě těla mravenců, jejich nervovém systému, krevnímu oběhu, žlázách a mnohém dalším. Na stránkách se rýsují digitálně modelované hyperrealistické 3D ilustrace znázorňující i ty nejmenší detaily. Až se v nich musí člověk zorientovat, protože v některých případech zaujímají plochu až čtyř stran. Když jsem si prohlížela nákresy a pročítala popisky, říkala jsem si, že by takový počin byl skvělý pro lidské tělo.

Další digitální modely znázorňují například mraveniště a Armin Schrieb při jejich tvorbě vycházel z vlastních skic, autorských i posbíraných fotografií a vědeckých nákresů. V počítači tyto modely naaranžoval do scenérií a díky realistickému prosvícení jim propůjčil dokonalou scénickou atmosféru. V knize vysvětluje, že při vzniku knihy pro něj bylo zcela zásadní znázornit mravence a jejich okolí věrohodně a je pro něj velmi důležité, aby byli mravenci vnímáni jako živočichové, proto se zcela vědomě vyhýbá jakémukoli hrozivému vyobrazení. Přál by si, aby úspěch knihy přispěl k tomu, že se u veřejnosti probudí zájem o mravence a respekt vůči nim a že budou vnímáni jako živí tvorové, kteří si zaslouží naši ochranu.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Vyhrajte unikátní knihu o mravencích

Kromě těchto unikátních nákresů mě zaujalo také mnoho dalšího, například informace o svatebním letu působícím na jednu stranu jako nějaký pohádkový výjev. Je to však docela drama! Dostalo mě také, že mladá královna se po neschůdné lesní půdě pohybuje jen obtížně, proto si nohama ulomí křídla, přičemž na kořenech křídel k tomu má speciální místo, kde ke zlomu dojde nejsnadněji. Také jsem nevěděla, že mravenci s plnými jedovými žlázami jsou pro ptáky jako je žluna nepoživatelní a ona je tak otírá o peří, aby je jedu zbavila. Tato metoda se nazývá namravenčování a využívají ji i jiní ptáci.

Mravenci představují opravdu jedinečnou publikaci a přála bych si, aby takových děl vznikalo více. Kniha je určena dětem od 10 let, ale myslím, že ji ocení především starší, a hlavně ti, které fascinují mravenci, nebo i technologie. Ty stránky totiž opravdu stojí za to a každý se nimi může pokochat a dozvědět se u toho mnoho nového nejen o těchto malých tvorech!

Armin Schieb (*1982) vystudoval obor ilustrace se zaměřením na informativní ilustraci na HAW v Hamburku. Knižní projekt MRAVENCI – Život lesního společenství vznikl jako závěrečná práce jeho magisterského studia. Dnes pracuje jako nezávislý ilustrátor v Hamburku. Zajímají ho obzvlášť vědecká, technická a fantastická témata.

Mravenci TITULKA

Mravenci
Život lesního společenství
Autor: Armin Schieb
Překlad: Markéta Kliková
Žánr: zvířata, pro děti od 10 let
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 128
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/mravenci-zivot-lesniho-spolecenstvi/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Na dráhu modelky se rozhodně nechystám, říká Soňa Drábková

sona perexOkatá a sympatická černovláska. Tak lze charakterizovat Soňu Drábkovou, která v minulých týdnech pózovala Robertu Rohálovi. Společně vytvořili fotografickou kolekci, jejíž vernisáž proběhne začátkem příštího roku v Kroměříži. Zatímco v případě ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

James F. Twyman: Láska, duše a francouzská kuchyně

Laska duse a francouzska kuchyne 200„Michele mě mohla opustit kdekoliv, ale vybrala si jediné místo, kde se mě osvícený francouzský kuchař ptá na všechno, čemu nechci čelit…“

...

Literatura

Od semínka v prach: Něžné vyprávění o jedné zahradě

Od semínka v prach 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Od semínka v prach od Marce Hamera nabízející milý pohled na práci s rostlinami.

 

...

Divadlo

Herci Městského divadla Mladá Boleslav zpívají jak muzikálové hvězdy

miluji te200V pátek 17. února uvedlo Městské divadlo Mladá Boleslav premiéru muzikálové revue Miluji tě, ale..., což je světoznámé dílo, která se hraje od roku 2003 také na českých jevištích. Nemá příběhový děj. Jde o rychlý sled scének a hudebních čísel s...

Film

Nejlepší Schwarzeneggerova role? Total Recall!
ImageHrdina ve filmu Total Recall je jednou z nejlepších Schwarzeneggerových rolí a film se brzy dočká i svého pokračování. Tento týden se vydáme do světa, který byl v roce 1990 považován za vizi roku 2084. ...