Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

Tisk

denik uprchlice200V nakladatelství Brána vyšla Oksaně z Ukrajiny kniha Deník uprchlice. Jedná se o nelehké čtení, které by si však měl přečíst každý.

 

 

 

 

Jak uvádí Oksana, tak se jedná o knihu, kterou nikdy nechtěla napsat. „Je o mně a mé dceři – dvou malých lidech, kteří nikdy nechtěli válku, ale přesto na ně tvrdě dolehla. A také o úžasných lidech, kteří mi pomohli překonat zoufalství, cítit se opět jako člověk a napsat tento příběh,“ píše na přebalu knihy.

Vyprávění Oksany začíná v únoru tohoto roku v Oděse. Už to mě velmi zaujalo, protože jsem toto město v rámci mé dovolené na Ukrajině navštívila. Se zájmem jsem si přečetla něco málo o historii, památkách i kultuře v tomto městě a měla z toho smutný pocit.

Původně jsem si myslela, že budu knihu číst po částech – že si přečtu každý večer několik kapitol, ale nakonec jsem ji přečetla na jeden zátah. Právě tím, že jsem na Ukrajině strávila určitý čas, se mě tato válka dost dotýká a často myslím na lidi, se kterými jsme tam přišli do styku. Vypravěčka Oksana mi byla od začátku moc sympatická a se zatajeným dechem jsem tak hltala její příběh. Velmi často jsem ji obdivovala za to, jak to vše zvládla.

Člověk si nedovede představit, jak náročná pro tyto lidi byla cesta například do naší republiky a tady vše dostane velmi realisticky popsáno, až z toho opravdu mrazí. Musím přiznat, že často jsem měla slzy v očích a byla naštvaná na ty, co za tím vším stojí.

„V jednu chvíli se moje dcerka ocitá mezi něčím zavazadlem a jedním z těch samopalníků, namáčknutá na něj. Křičí: „To bolí, mami!“
Prorazím si k ní cestu. Nic jiného na světě pro mě v ten moment neexistuje než moje dítě. Křičím a do očí se mi hrnou slzy:
„Co to děláte, přeci vám řekli, že máte pouštět děti, ženy s dětmi. To je dítě, vytlačujete dítě.“
Kluk v uniformě se na mě dívá zmateně:
„To já ne. My máme rozkaz.“
„Máte rozkaz drtit dítě samopalem?“ nenechám se odbýt. A kluk se zastavuje.
„Nechte projít dítě! Pusťte dítě,“ je slyšet ze všech stran, děti pláčou a snaží se dostat ze zajetí zavazadel. (str. 134)

Naopak v závěru jsem měla radost, že se našli lidé, kteří se o Oksanu i její dceru postarali a pomohli ji. Stejně jako mě potěšilo, že se jednalo zrovna o nakladatelství Euromedia Group, jež s Oksanou nadšeně spolupracovalo a podpořilo ji.

Deník uprchlice je útlá knížka se silným obsahem. Podle mého názoru by si ji měli přečíst nejen ti, kteří jsou na straně Ukrajiny, ale především ti druzí. Snadno se odsuzuje, že Ukrajincům pomáháme a jako stát je podporujeme, ale chce se na to podívat i z té druhé strany a uvědomit si, že oni si tento osud nevybrali a nejraději by byli, kdyby nic takového nebylo nutné…

denik uprchlice

Deník uprchlice
Autor: Oksana z Ukrajiny
Překlad: Adam Havlín
Žánr: literatura faktu, životopis
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/597095-denik-uprchlice.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Z Nebe spadne nová deska. Frontman komentuje začátky a úspěchy mladé kapely

200 nebeSkupina Nebe: "Doufáme, že to za nějaký čas budeme moci Richardovi všechno vrátit"

...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Miluj mě, nebo střelím!

milujmestrelim perexDita má Zdeňka. Šimon má Kateřinu. Oba páry středního věku se neznají a žijí si dlouholetá spokojená manželství. Dita je úspěšná spisovatelka, Šimon je vysokoškolský profesor. Stačí však jedno náhodné setkání a všechno je vzhůru...


Literatura

Tom Kenyon, Judi Sion: Arkturiáni

arkuriani 200Při pohledu na hvězdné nebe každého občas napadá, jsme-li tu sami. Každého občas ovane ta obrovská nekonečnost vesmíru, ta naše vlastní malichernost. Stačí se pocitově vzdálit od běžných starostí a už jen pohled na naši modr...

Divadlo

„Pomozte svému divadlu“ - informační kampaň Asociace profesionálních divadel České republiky odstartovala

pomozte svemu divadluA proč kampaň?
Informační kampaň Asociace profesionálních divadel ČR se koná od 5. do 21. září 2012 ve městech po celé České republice. Cílem je upozornit nás, jako občany České republiky, na neřešený ...

Film

Zákruty filmové kolektivizace

altKdyž se na televizní obrazovce izolovaně vynoří nějaký film, zpravidla bývá pro nezasvěceného diváka obtížné zařadit si ho do přiměřeného kontextu, vnímat jej jako určitý korálek umístěný na dlouhé vývojové škále. Týká se to rovněž kolektivizačního drama...