Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

Premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl s úspěchem Divadelní spolek Kroměříž

Tisk

nekorekt pravidla200První letošní premiéru hry (Ne)korektní pravidla uvedl v pondělí 27. února ve vyprodaném sále Klubu Starý pivovar Divadelní spolek Kroměříž. Komorní inscenace, kterou režíroval Ladislav „Láry“ Kolář na motivy hry Mika Bartletta, přibližuje v nadsázce drsné metody firemních manažerů, kteří se k manipulaci zaměstnanců nestydí využít ani jejich soukromí.

 

Mike Bartlett (1980) je považován za nejlepšího anglického dramatika současnosti, který píše pro divadlo i televizi. Jeho hra plná černého humoru byla napsána pro dvě herečky, které nás zavedou do kanceláří horních pater světa velkého byznysu. Brilantní text umně přeložila Pavla Horáková.

Zatímco v první premiéře hrály Romana Malinská ("Nadřízená") a Michaela Vachová (Emma), ve druhé premiéře (která proběhla 28. února) se představila Jana Štěpánová a Anna Švecová. A protože jsem viděl jen první premiéru, nemůžu ani psát o výkonech Jany Štěpánové a Anny Švecové. Můžu jen zmínit, že Jana Štěpánová je zkušená herečka, která působí v Divadelním spolku Kroměříž řadu let, navíc se objevila i v českém filmu (Sněženky a machři po 25 letech, Román pro muže…).

nekorekt pravidla foto 1

Kroměřížská inscenace (Ne)korektní pravidla, která byla nastudovaná na motivy hry Mika Bartletta Smluvní vztahy, se zabývá aktuálním společenským tématem: Nakolik vás váš zaměstnavatel vlastní, co všechno si může dovolit a kam až smí zasáhnout jeho přirozený zájem o zaměstnance? Co všechno o vašem soukromí smí a může vědět?

Tak jako tak jsou výborné i herecké kreace obou představitelek Romany Malinské a Michaely Vachové, které tak přesně vedl režisér Ladislav „Láry“ Kolář. I ve třinácti obrazech je jasný vývoj, i když diváci netuší, jak příběh dopadne. Napětí graduje obraz od obrazu, a já si uvědomuji, jak to muselo být náročné pro obě herečky.

nekorekt pravidla foto2

Zatímco mladinká Emma se na jevišti pozvolna „proměňuje“, „Nadřízená“ to má po herecké stránce přece jenom o poznání těžší. I když se její charakter nemění, musí být chladná, odosobněná, nepůsobí Romana Malinská jako stroj. V každém z těch třinácti obrazů nepůsobí stejně a herecky neměnná. I když zachovává styl „Nadřízené“, je znát, že dala do postavy všechno. Sama herečka také přiznává, že takovou postavu na jevišti do této chvíle ještě nehrála.

Na odpověď, jak je to s jejím komediantstvím, Romana Malinská říká: „Pro to v téhle hře moc prostoru není. Postava Nadřízené jde úplně proti mému naturelu, a o to větší výzvou pro mě je a myslím, že nejen pro mě.“

Bartlettova hra (Ne)korektní pravidla je sedmdesátiminutovou zkratkou, v níž autor ostrým střihem a s notnou dávkou černého humoru podává příběh, který v mnoha variacích prožívá denně mnoho lidí. Je to dobrý nápad, že hru uvádí v takové konstelaci právě Divadelní spolek Kroměříž.

nerkorekt pravidla foto3

Zdroj foto: Robert Rohál, Divadelní spolek Kroměríž a Miroslava Kolmanová

http://www.divadlokm.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Textař skupiny Kabát: „Texty se tak nějak cenzurujou samy.“

kabat logoSkupina Kabát je pro mnohé synonymem nejlepší české kapely. Ať si o nich každý myslí co chce, není snad nikoho, kdo by neznal její texty a nevybavil si Pepu Vojtka za mikrofonem. My jsme zpovídali basistu, k...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Dramox má 3. narozeniny! Je v kinech a divadlům poslal 25 milionů korun

DramoxDramox slaví třetí narozeniny, nabízí přes 350 představení a divadlům poslal 25 milionů korun. Nově ho najdete v kinech po celé republice, kde si diváci každý měsíc užijí několik divadelních hitů na velkém plátně. Dramox se po třech letech fu...


Literatura

Torey L. Hayden „SEBRANKA“

sebranka 200Poprvé jsem se setkala se jménem Torey L. Hayden při četbě její knížky „Spratek“. Protože jsem se speciální pedagogikou nikdy nezabývala a popravdě se nesetkala ani s podobným typem dětí, byla jsem při četbě vy...

Divadlo

JAMU přijímá studenty z Ukrajiny, otevřela pro ně transparentní účet a učí je češtinu

jamu 200Třináct ukrajinských studentů prchajících před válkou v současné době studuje na obou fakultách brněnské akademie. Počty však mohou být ještě vyšší. JAMU navrch z iniciativy děkana Divadelní fakulty doc. Mgr. Petra Francána zřídila transparentní účet na ...

Film

Jak je důležité mít v životě bláznivou kamarádku

staying-alive 200Ze sobotního programu přehlídky Severský filmový podzim jsem tentokrát vsadila na slíbenou norskou komedii Staying Alive. Zájem o film byl obrovský a ukázalo se, že v Norsku nevznikají jen děsivé krimi příběhy, ale Norům jdou i takové, při kterých se budet...