Filmař Marek Dobeš debutuje na divadelních prknech v hudební komedii Sni dál na téma kariéra vs. rodina

Filmař Marek Dobeš debutuje na divadelních prknech v hudební komedii Sni dál na téma kariéra vs. rodina

Tisk

sni dal200Co je pro moderní ženu důležitější – kariéra nebo rodinný život? A může se jí vůbec podařit žít plnohodnotně, pokud obě polohy nedokáže skloubit? Odpověď na tyto otázky hledá divadelní hra režiséra a scenáristy Marka Dobeše „Sni dál,“ s podtitulem Neřeš věk a žij.

 

Premiéra divadelní hry autora filmů Kajínek, Jan Žižka nebo Choking Hazard je naplánovaná na 27. října letošního roku v pražském Divadle Bez hranic.

„Dělat dobré divadlo byla vždy po všech stránkách náročná a nákladná věc. Proto jsme se rozhodli na platformě Startovač spustit crowdfundingovou sbírku, kterou chápeme jako výrazné přiblížení se ke zdárné realizaci naší komedie. Chtěla bych požádat všechny fandy komediálního žánru a divadla obecně, pomozte nám svým příspěvkem zrealizovat náš další sen. Za Vaši štědrost jsme pro vás připravili řadu zajímavých odměn. Určitě nebudete litovat,“ říká představitelka jedné z rolí komedie Sni dál a zároveň producentka projektu Simona Prasková.

„Sni dál – neřeš věk a žij “ je mimořádnou hereckou příležitostí pro Simonu Praskovou a Janu Vaculíkovou, které coby umělkyně, přítelkyně, a hlavně konkurentky, zábavně bojují o společného muže romantických snů. A jak už to ve světě vztahů bývá, také tak trochu nočních můr, které s sebou přináší život v showbyznysu.

„Na první pohled by se mohlo zdát, že to naše představení je taková komedie pro zasmání. Ale opak je pravdou. Ve své podstatě je to odraz životů, které žijeme my všichni. Honíme se za kariérou, stále se snažíme jít za nějakým štěstím, které nám mezitím utíká mezi prsty. Hlavní sdělení naší komedie je v tom, že všechno snažení je k ničemu, když za sebou každý nemáme to základní. Rodinu a děti. Protože bez toho se uspokojivé kariéry ani pravého štěstí nedobereme,“ říká o chystaném představení představitelka Glorie herečka Simona Prasková.

Titul „Sni dál, neřeš věk a žij “ je autorsky zamýšlen jako hudební komedie. Svou premiéru v představení zaznamená i píseň „Papírový motýlek“, kterou pro Simonu Praskovou napsal a složil Patrik S. Dejmek. Ve hře dále zazní úryvky písní z popšansonového autorského alba Jany Vaculíkové „Návraty“. Autorem úvodní skladby „Úžasná“, která byla napsaná na tělo Janě Vaculíkové do činoherního muzikálu „Kurtizána“, je Miroslav A. Maxant.

„Já i Simona máme v představení své pěvecké party. Mou postavou je zpěvačka, proto větší část písní, které ve „Sni dál“ zazní, zpívám osobně na svých vystoupeních. Záměrně jsme z nich vybírali skladby tak, aby svým laděním odpovídaly charakteru příběhu,“ doplňuje představitelka Lorraine herečka a zpěvačka Jana Vaculíková.

„Vyrůstal jsem na malých formách Divadla Semafor Jiřího Suchého. Když mne tedy Simona oslovila, abych pro ni napsal autorskou hru, kde by měly výraznou dějovou roli původní české písničky Jany Vaculíkové, okamžitě jsem věděl, že tak si představuji svůj autorský divadelní debut,“ uzavírá scenárista a režisér hry Marek Dobeš.

sni dal1

Simona Prasková

Rodilá Brňanka a absolventka tamní JAMU herecky vyrůstala na prknech populárního brněnského „Provázku“. Po studiích nastoupila do angažmá v Jihočeském divadle. V Českých Budějovicích aktivně spolupracovala též s rozhlasem. Po dvou letech přesídlila do středočeského Kolína, kde v městském divadle působila čtyři sezóny. Stejně dlouho následně působila v pražském Hudebním divadle Karlín. Od roku 1996 je na volné noze a spolupracuje s různými divadly a divadelními spolky. Například v režii J. A. Pitínského hostovala na prknech pražského Národního divadla. Aktivní je též před kamerou. Jednou z jejích nejznámějších rolí je soudkyně Barbara z úvodních dílů stejnojmenného seriálu. Velkou filmovou příležitostí pro ni byla role právničky Jany Arazimové ve snímku režisérky Olgy Dabrowské Cena za štěstí. Diváci ji mohli a budou moci vidět v populárních seriálech, které Simoně Praskové nabídly mnohavrstevnaté role. Od konce října ji uvidíte ve 2. sérii seriálu Einstein v TV Prima. Svým hlasem doprovází dokumentární filmy a pořady České televize, má za sebou spoustu velkých dabingových rolí.

Jana Vaculíková

Herečka, zpěvačka, textařka a šansoniérka, známá z hudebního filmu Kvaska a řady hlavních ženských rolí v muzikálech Dracula, Hamlet, Krysař, West side story, Romeo a Julie Tajemství, Touha, Jack Rozparovač, Pomáda, Kurtizána, Sny nocí svatojánských, Svět plný Andělů, Babylon a dalších. Věnuje se také natáčení, dabingu, načítání audioknih a moderování. Hrála v řadě filmů (Experti, Kvaska, Zvon Lukáš, Komisař Maigret-La Trappola, Láska na Špičkách, Láska na zakázku atd.) a seriálů (Vyprávěj, Ordinace, Modrý kód, Eden, Ochránce, Temný kraj, O mně se neboj, Mazalové, Doktoři z Počátků, Za domem v lese, Černá sanitka atd.) Stala se ambasadorkou projektu Vyslovuj.cz využívající unikátní umělou inteligenci pro domácí cvičení výslovnosti a celkového rozvoje formou interaktivní hry, díky které se uživatelé učí správně vyslovovat.

Marek Dobeš

Coby scenárista debutoval námětem a scénářem úspěšného třináctidílného televizního seriálu Místo nahoře. Následovala režie komedie s Jaroslavem Duškem a Honzou Dolanským Choking Hazard, scénář thrilleru Kajínek a původní scénář velkofilmu Jan Žižka. V současnosti dokončuje jako režisér svůj druhý celovečerní film, černou komedii Ďáblova sbírka.

Více informací:

https://www.sni-dal.cz/
https://www.facebook.com/snidal2023
https://www.instagram.com/snidal2023/
https://startovac.cz/projekty/sni-dal-neres-vek-a-zij-1


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Pavlína Brzáková: Jaké to je být „zapisovatelkou“ Jaroslava Duška

Pavlina Brzakova 200Pavlína Brzáková je velmi zkušená, zcestovalá a nezvykle vystudovaná etnoložka. Šéfredaktorka časopisu Regenerace a dáma s hlubokou znalostí kultur sibiřských kočovných pastevců.  Osud tomu chtěl, že jí redaktorsky a spisovatelsk...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Z archivu...

Čtěte také...

Mistrovská lekce bude majstrštyk Heleny Čermákové

Mistrovska-lekce plakat200Diváci, kteří zavítají do Městského divadla Zlín na hru Terrence McNallyho o věhlasné operní superstar Marii Callas pod názvem Mistrovská lekce, zažijí doslova masterclass, hodinu zpěvu a života. Hořká komedie v režii o...


Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Téměř ztracené Brehy nehy se vracejí

altFero Fenič natáčel svůj televizní hraný debut Brehy nehy v roce 1982 (jak nasvědčuje i datum na školní tabuli) a v témže roce jej dokončil, protože záhy - v měsíčníku Film a doba 3/1983 - na něj v rámci širší studie upozorňuje...