I v těch nejhorších časech v sobě lze nalézt jiskřičku života

I v těch nejhorších časech v sobě lze nalézt jiskřičku života

Jiskra zivota perexKoncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště pro vězně, kteří už nejsou schopni žádné práce. V nelidských podmínkách tady přežívá dvanáct „veteránů“, kteří jsou obklopeni řadou nově příchozích zbídačených vězňů.


Ti se stali pouhými čísly a z vědomí vytěsnili všechny city včetně nenávisti. Mezi vězni se ale najdou osobnosti, které navzdory dlouhým rokům v koncentračním táboře neztratili své já: lékař Berger, obchodník Lebenthal nebo bývalý novinář známý jako 509. Ti všichni se snaží povzbuzovat ostatní a probudit v nich víru v lepší budoucnost, která se rychle blíží.

Kniha od německého protiválečného spisovatele
Autorem románu Jiskra života je německý spisovatel a dramatik Erich Maria Remarque. Ten se díky osobním zážitkům z obou světových válek stal mužem názorově zcela vyhraněným a do povědomí čtenářů se zapsal jako představitel protiválečné literatury, který zdůrazňoval právo jedince na sebeurčení a život v míru a svobodě. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Na západní frontě klid, Černý obelisk, Tři kamarádi a Noc v Lisabonu.

Příběh dvanácti veteránů
Kniha se odehrává na počátku jara 1945, tedy pár týdnů před koncem války. To, že válka se chýlí ke konci, vědí nejen nacisté, ale i vězňové. Zatímco u nacistů tato zpráva vyvolává paniku, vězni začínají po dlouhém čase pociťovat naději. Autor dokázal skvěle zachytit nejen tento kontrast, ale i atmosféru v koncentračním táboře. Nic nezatajuje ani nezakrývá, právě naopak. Nebojí se psát ani o těch nejstrašnějších věcech.

Příběh se soustředí především na dvanáct veteránů, vězňů, kteří jsou v táboře už několik let. Autor ukazuje jejich pocity a myšlenky, které jsou až děsivě prázdné. Nejdůležitější je přežít další den a poté další, až do chvíle, kdy skončí válka. Nálety na nedaleké město pořád pokračují, tak už to nemůže trvat dlouho, ne?

Remarque napsal strhující román, ve kterém navzdory všem hrůzám, které se v něm odehrávají, nechybí lidskost ani snaha pomoct ostatním. Ukazuje, že i v těch nejtemnějších časech v lidech zůstává jiskra života, která jim pomáhá to nevzdat.

Jiskra zivota

JISKRA ŽIVOTA
Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Der Funke Leben
Překlad: Věra Houbová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/586959-jiskra-zivota


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Jak komunikovat podle Barbary Berckhan
ImageNa začátku ledna vyšla v nakladatelství Portál populárně-psychologická příručka. Autorkou je německá pedagožka, trenérka komunikace a kouč mezilidských vztahů Barbara Berckhan, která předává svoj...

Literatura

Vzpomínková kniha Saskie Burešové je na světě

Saskia 200Oblíbená televizní hlasatelka a moderátorka Saskia Burešová si konečně dala říct a po mnohaletém přemlouvání o sobě napsala knihu. Nese název „Saskia - co jsem ještě neřekla“ a v těchto dnech ji vydalo nakladatel...

Divadlo

Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede komediální operu Albert Herring

herring 200V tuzemsku nejuváděnější operu britského skladatele Benjamina Brittena nastudovali studenti Hudební fakulty JAMU. Komorní opera brněnské umělecké akademie nabídne novou inscenaci díla Albert Herring ve dvou premiérách 20. a 21. listopadu v 19 ...

Film

Jaké to je 154 krát zemřít? Aneb nesmrtelná Červená

cervena200Na Soňu Červenou mám živou vzpomínku. Byla jsem s rodiči v Národním divadle na Čapkově hře Věc Makropulos, kde ztvárnila hlavní roli. Psal se rok 2005. Tenkrát jí bylo osmdesát a mě ani ne dvacet. Po vystoupení jí ministr kultury předal státní vyznam...